ESP Młoty – nowa elektrownia szczytowo-pompowa zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

W październiku 2023 r. PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Planowana moc magazynu zielonej energii to 1050 MW.

To kolejny z projektów PGE związany z transformacją energetyczną i realizacją przyjętej strategii. Elektrownie szczytowo-pompowe, takie jak ta planowana w Młotach, stanowią ważny element stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz są wsparciem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Znaczenie magazynów energii dla energetyki i transformacji

Magazyny energii to urządzenia służące do przechowywania energii. W kontekście odnawialnych źródeł energii umożliwiają magazynowanie energii elektrycznej, kiedy jej produkcja przeważa nad jej zużyciem. W związku z trwającą transformacją energetyczną i rozwojem mocy odnawialnych, elektrownie szczytowo – pompowe, umożliwiające magazynowanie energii, zyskują na znaczeniu. Przy bardzo wysokiej produkcji energii z wiatru lub słońca, mogą przechowywać jej nadmiar i oddawać ją do sieci, gdy jej produkcja jest niska. Niezawodność i efektywność takich elektrowni decyduje również o tym, że stanowią one ważny element przemian sektora i rozwoju zielonej energetyki.

Czym są elektrownie szczytowo-pompowe i dlaczego są tak potrzebne?

Elektrownie szczytowo-pompowe (ESP) to magazyny energii pozwalające na jej przechowywanie przez długi czas. Działają wykorzystując dwa zbiorniki wody położone na różnych poziomach. Aby zmagazynować energię, woda jest przepompowywana z dolnego zbiornika do górnego. Następnie, aby wytworzyć energię, woda jest spuszczana z górnego zbiornika do dolnego. Powoduje to, że jej energia potencjalna zamienia się na energię kinetyczną, która napędza turbinę i generator. W ten sposób powstaje energia elektryczna. W związku ze zwiększonym rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, konieczny jest rozwój magazynów energii. Jest to spowodowane tym, że produkcja energii z OZE nie zawsze pokrywa się z zapotrze¬bowaniem na nią. OZE dostarczają energię, tylko wówczas, kiedy występują określone warunki pogodowe, tj. świeci słońce lub wieje wiatr. Stąd też wynika potrzeba jej magazy¬nowania, aby można ją było wykorzystywać w okresie, gdy wystąpi na nią zwiększone zapotrzebowanie. Do tego potrzebne są elektrownie szczytowo-pompowe, które są obecnie najbardziej dojrzałą formą magazynowania energii. Charakteryzują się niezwykle długim czasem eksploatacji. Budowa ESP jest działaniem komplementarnym prowadzącym do zwiększania udziału OZE w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

ESP pełną moc osiągają w zaledwie kilka minut, dzięki czemu są w stanie szybko reagować na zmiany zapotrzebowania na energię. Mogą bardzo szybko zastąpić w systemie blok energetyczny, który został nagle odstawiony, a także zadziałać w przypadku awarii czy zakłóceń w funkcjonowaniu sieci przesyłowej. Pełnią zatem rolę interwencyjną.

Dużą zaletą elektrowni szczytowo-pompowych jest także to, że dzięki specyfice swojej konstrukcji nie emitują one hałasu. Wszelkie rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne tych obiektów znajdują się bowiem pod ziemią. Jednocześnie takie elektrownie pełnią także funkcję zbiorników retencyjnych, chroniących przed powodzią oraz atrakcji wzbogacającej walory turystyczne regionu.

Czym jest ESP Młoty i dlaczego to istotna inwestycja dla polskiej energetyki?

Budowa ESP Młoty jest kluczowa dla przeprowadzenia skutecznej transformacji energetycznej w Polsce. Inwestycja zapewni bezpieczne dostawy energii elektrycznej na południu Polski, pozwalając jednocześnie w tych regionach na rozwój odnawialnych źródeł energii. Lokalizacja w Młotach cechuje się bardzo dobrymi wskaźnikami terenowymi, jak również istniejącą już infrastrukturą w postaci sztolni, które można wykorzystać przy budowie nowego magazynu zielonej energii „Młoty”. W ramach projektu PGE zostaną wybudowane dwa zbiorniki wodne (dolny na rzece Bystrzyca, a drugi we wsi Spalona), które będą pełnić dodatkowo funkcję przeciwpowodziową oraz utrzymania retencji wód na w regionie. Współistnienie źródeł odnawialnych i magazynów energii umożliwia powstanie stabilnych i przewidywalnych źródeł energii w systemie energetycznym. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2030 r. Dobór nowoczesnych technologii oraz odpowiednich rozwiązań technicznych i budowlanych zapewni niezakłóconą pracę ESP Młoty przez co najmniej 40 lat.

– Magazyn Zielonej Energii Młoty to obecnie największa tego typu inwestycja w Polsce. Jej realizacja nie tylko wesprze krajową transformację energetyczną, ale także ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Elektrownie szczytowo-pompowe to jedyna jak dotąd technologia wielkoskalowego magazynowania energii, która pozwala akumulować ogromne ilości energii ze źródeł odnawialnych, a następnie, w bardzo krótkim czasie, oddać je do sieci. Dzięki tej inwestycji nie tylko zwiększymy możliwości realizowania zielonych inwestycji, ale też wykorzystania energii pochodzącej z OZE – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ESP Młoty – nowa elektrownia szczytowo-pompowa zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki