MKTG SR - pasek na kartach artykułów

E-podręczniki zamiast drukowanych książek. Od września nowy program w szkołach. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Znamy szczegóły pilotażu dotyczącego wdrażania modułowych e-podręczników w roku szkolnym 2024/2025.
Znamy szczegóły pilotażu dotyczącego wdrażania modułowych e-podręczników w roku szkolnym 2024/2025. freepik
Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił konkurs dla szkół podstawowych. Zwycięskie placówki wezmą udział w pilotażu wdrażania e-podręczników, a nauczyciele mają otrzymać nowoczesne narzędzia dydaktyczne. Czy e-podręczniki na dobre zadomowią się w polskich szkołach?

Spis treści

E-podręczniki w szkołach. Pilotaż w nowym roku szkolnym

W ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modułowych e-podręczników oraz opracowanie założeń do zaawansowanych technologicznie e-materiałów wspierających nowoczesne metody nauczania i uczenia się” szkoły podstawowe otrzymają e-podręczniki oraz inne nowoczesne narzędzia do nauczania.

– Celem konkursu jest wybór 12 szkół podstawowych, w których zostaną pilotażowo wdrożone modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów: biologii, przyrody, chemii, fizyki, geografii, matematyki, informatyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, muzyki i plastyki, zamieszczone na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej (ZPE) – poinformował ORE.

Jak przekazano, ideą konkursu jest przetestowanie nowatorskiego rozwiązania dydaktycznego w postaci modułowych e-podręczników, a także wypracowanie mechanizmów pomagających nauczycielom i nauczycielkom przystosować się do pracy z e-podręcznikami oraz zwiększyć rolę samokształcenia w procesie uczenia się.

Od kiedy e-podręczniki w polskich szkołach?

Ośrodek Rozwoju Edukacji do udziału w konkursie zaprasza wszystkie publiczne szkoły podstawowe prowadzące kształcenie ogólne. Zgłoszenia można nadsyłać od 13 maja do 10 czerwca 2024 roku na adres [email protected]. wraz z kartą zgłoszeniową danej placówki. Konkurs trwa do 28 czerwca, wtedy też na stronie ORE opublikowane zostaną wyniki i dowiemy się, które szkoły będą mogły korzystać z modułowych e-podręczników.

Program pilotażowy odbędzie się z kolei w roku szkolnym 2024/2025. Wyłonione w konkursie szkoły otrzymają także wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, nauczyciele będą mogli wziąć udział w szkoleniach i warsztatach, otrzymają wsparcie mentora. Wszystkie niezbędne informacje na temat pilotażu i zgłoszeń znajdują się na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Czy e-podręczniki niebawem staną się normą w polskich szkołach? I czy dobrym pomysłem jest upowszechnianie korzystania z ekranów w szkołach? Przypomnijmy, że w niektórych krajach rezygnuje się z wdrażania cyfrowych strategii w edukacji, a wraca się do ołówka i papieru. Tak jest na przykład w Szwecji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: E-podręczniki zamiast drukowanych książek. Od września nowy program w szkołach. Sprawdź, kogo dotyczą zmiany - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki