MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerycie, korzystasz z internetu? Te sygnały powinny cię zaniepokoić. To może być atak cyberprzestępców. Sprawdź, jak się zachować

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wiadomości e-mail z linkami phishingowymi to ulubione narzędzie cyberprzestępców, których celem jest kradzież danych osobowych i infekowanie urządzeń złośliwym oprogramowaniem.
Wiadomości e-mail z linkami phishingowymi to ulubione narzędzie cyberprzestępców, których celem jest kradzież danych osobowych i infekowanie urządzeń złośliwym oprogramowaniem. Unsplash/ Ilya Pavlov
Seniorzy i osoby starsze coraz chętniej korzystają z nowych technologii, w tym z sieci. Co próbują wykorzystać cyberprzestępcy. Według Internet Crime Complaint Center (IC3) FBI, oszustwa dotyczące osób starszych kosztowały Amerykanów w wieku powyżej 60 lat ponad 3,1 miliarda dolarów w 2022 r. – to wzrost strat o 84 proc. w porównaniu z 2021 r. Sprawdź, jakie sygnały powinny wzbudzić twój niepokój i jak się zachować w takiej sytuacji!

Spis treści

Wiadomości e-mail z linkami phishingowymi to ulubione narzędzie cyberprzestępców, których celem jest kradzież danych osobowych i infekowanie urządzeń złośliwym oprogramowaniem.

Błędy ortograficzne, gramatyczne, próby zastraszania, brak spójności – to tylko niektóre z językowych niezręczności, po których najczęściej rozpoznać można wiadomości phishingowe, a więc takie, w których przestępcy np. podszywają się pod inne osoby lub instytucje, wyłudzając ważne dane od użytkowników lub nakłaniając ich do kliknięcia w szkodliwe linki.

Niektóre ataki phishingowe są jednak trudniejsze do zidentyfikowania. To zwykle te komunikaty, w które cyberprzestępcy inwestują więcej czasu i uwagi, dopracowując je językowo, np. korzystając z pomocy osób natywnie mówiących danym językiem. Innym scenariuszem, wymagającym drobiazgowej pracy atakujących, jest też prześledzenie komunikacji użytkownika z bliskimi, np. po włamaniu na jego konto w mediach społecznościowych i umiejętne wykorzystanie pojawiających się w niej wątków czy kontekstów – komentuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Kolejna popularna taktyka stosowana przez oszustów w szkodliwych kampaniach na dużą skalę polega na wykorzystywaniu bieżących wydarzeń i usypianiu naszej czujności w obliczu potencjalnego zagrożenia lub nieznanej sytuacji. W ten sposób wykorzystywali oni np. początek pandemii, podszywając się w komunikatach pod przedstawicieli oficjalnych instytucji. Ofiarą takich przemyślnych kampanii może stać się każdy, nawet osoby biegłe w obsłudze nowoczesnych urządzeń – dodaje.

Najpopularniejsze metody oszustów

Ofiarą cyberprzestępców może paść każdy, bez względu na wiek. Eksperci firmy Marken Systemy Antywirusowe przedstawiają kilka najpopularniejszych sygnałów ostrzegawczych, oszustw i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Do najczęstszych oszustw należą:

 • oszustwa związane z pomocą techniczną,
 • oszustwa związane z romansami,
 • oszustwo na wnuczka,
 • oszustwa polegające na podszywaniu się pod rząd,
 • loterie i oszustwa związane z rozdawaniem prezentów,
 • oszustwa inwestycyjne.

Sygnały ostrzegawcze o ataku hakerów

Eksperci wskazują, co powinno zaniepokoić użytkowników sieci:

 • Na ich kontach pojawiają się podejrzane wypłaty.
 • Otrzymują rachunki za usługi, których nie rozpoznają.
 • Mają zablokowany dostęp do swoich kont.
 • Ich aktywa są przenoszone na konta, których nie rozpoznajesz.
 • Mają tajny związek online z kimś, kto przekonuje ich do ograniczenia komunikacji z przyjaciółmi i rodziną.

– Jeśli nie masz pewności, czy wiadomość internetowa faktycznie pochodzi od konkretnej firmy, np. banku, rozważ zadzwonienie na jej oficjalny numer lub wizytę w lokalnym oddziale. Dzięki temu będziesz miał pewność, że członkowie Twojej rodziny nie zostaną oszukani przez cyberprzestępców podszywających się pod pracowników banków i placówek rządowych – podpowiada Dariusz Woźniak z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Podejrzewasz próbę oszustwa? To musisz zrobić

Co może zrobić użytkownik, którego podejrzliwość uruchomiła się za późno i podejrzewa, że ma do czynienia z oszustami? Eksperci ESET przedstawiają kilka porad:

 • Nie podawaj żadnych dodatkowych informacji.
 • Odłącz swoje urządzenie od internetu.
 • Twórz kopie zapasowe swoich danych.
 • Rozważ przywrócenie ustawień fabrycznych.
 • Zresetuj swoje hasła.
 • Skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami i osobami.
 • Zwracaj uwagę na nietypowe aktywności.
Z WhatsAppa korzystają ludzie na całym świecie, sięga po niego zarówno młodzież, jak i seniorzy. Niestety doskonale wiedzą o tym także cyberprzestępcy.

Korzystasz z tej aplikacji? Uważaj, możesz paść ofiarą cyber...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki