Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty 2024. Czy jest trudny? Oto terminarz i najważniejsze informacje o egzaminie. To musi wiedzieć ósmoklasista

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 7 lat
Zobacz harmonogram egzaminów ósmoklasisty 2024. W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zaskoczyła uczniów ósmych klas szkół podstawowych, ogłaszając wcześniejsze terminy. Czy będzie próbny egzamin ósmoklasisty? Znamy stanowisko CKE i plany wydawnictw. Przypominamy też najważniejsze informacje o egzaminie, arkusze z poprzednich lat, zasady i wymagania.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty 2024: terminy

CKE jeszcze w sierpniu opublikowało harmonogram egzaminów na nadchodzący rok szkolny, zarówno dla maturzystów, jak i uczniów ósmych klas szkół podstawowych. W tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie w następujących terminach:

 • 14 maja (wtorek) – egzamin z języka polskiego,
 • 15 maja (środa) – egzamin z matematyki,
 • 16 maja (czwartek) – egzamin z języka obcego nowożytnego.
uczniowie
W 2024 roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się wcześniej niż zazwyczaj Dariusz Bloch

Terminy dodatkowe, przeznaczone dla osób, które z powodów zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminu w maju, to: 10, 11 i 12 czerwca.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2024 >>>

Zaskakująca decyzja CKE. Egzamin ósmoklasisty wcześniej niż zwykle

Wszystkie trzy egzaminy są pisemne. Zgodnie z harmonogramem CKE rozpoczną się tradycyjnie o godzinie 9.00. Zmianą jest jednak ich wczesny termin. Do tej pory egzaminy ósmoklasisty odbywały się tuż po maturach, zazwyczaj w ostatnim tygodniu maja. Na przykład ostatnio był to 23-25 maja.

Uczniowie zdążą się nauczyć do egzaminów, jednak muszą rozplanować naukę tak, aby tydzień, o który przesunięto czas egzaminów, nie miał większego znaczenia dla ich przygotowania.

Jak przygotowywać się do egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku?

W 2024 roku egzamin ósmoklasisty będzie wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych. Jak wyjaśnia CKE, dopiero od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

Ucząc się do egzaminu warto:

 • Dokładnie zapoznać się z wymaganiami dla poszczególnych przedmiotów,
 • zaplanować naukę w kalendarzu,
 • powtórzyć lektury obowiązkowe,
 • przypomnieć sobie, jak pisać rozprawkę i opowiadanie,
 • opanować słownictwo i czasy gramatyczne z języka obcego,
 • sprawdzić, jakie są matematyczne pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki,
 • regularnie wypełniać arkusze egzaminacyjne.

Egzamin ósmoklasisty: polski, matematyka i angielski. Arkusze CKE i odpowiedzi

Arkusze egzaminacyjne zazwyczaj są publikowane przez CKE tego samego dnia, w który odbywa się dany egzamin około godziny 13. W tym miejscu w dniach 14-16 maja będziemy więc publikować arkusze egzaminacyjne wraz z odpowiedziami i rozwiązaniami (np. zadań z matematyki) opracowanymi przez ekspertów (nauczycieli i doświadczonych egzaminatorów).

Przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty, warto przeglądać arkusze z poprzednich lat. Wszystkie znajdują się na stronie CKE, a poniżej przypominamy, jak wyglądały egzaminy w ubiegłym sezonie:

Jak wyglądał arkusz CKE i odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z polskiego 2023? Zobacz>>

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego. Odpowiedzi i a...

Egzamin ósmoklasisty z matematyki za nami. Mamy arkusz i proponowane odpowiedzi. Czy matematyka była trudna?

Egzamin ósmoklasisty 2023: matematyka. Odpowiedzi i arkusz C...

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka angielskiego za nami. Ark...

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Organizowany przez CKE egzamin ósmoklasisty obowiązuje uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Egzaminy trwają trzy dni. Każdy dzień jest przewidziany dla innego przedmiotu. Czas trwania poszczególnych egzaminów wygląda następująco:

 • egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – 120 minut,
 • egzamin ósmoklasisty z matematyki – 100 minut,
 • egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego) – 90 minut.

O ewentualnych zmianach CKE będzie informować w trakcie roku szkolnego.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 3 lipca. Ma on wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.

Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać ani poprawić w innym terminie. Nawet jeśli ktoś uzyska 0 proc., wciąż ma zaliczone podejście do egzaminu, a wynik „0” będzie umieszczony na zaświadczeniu o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W konsekwencji uczeń może mieć mniejsze szanse od innych, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty nie wpływają na ukończenie szkoły, a w przypadku szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne z zakresu szkoły podstawowej, w której klasa odpowiadająca klasie VIII szkoły podstawowej nie jest ostatnią klasą w cyklu kształcenia – również na promocję do klasy programowo wyższej – wyjaśnia CKE w komunikacie o egzaminie ósmoklasisty.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin uczniowie muszą przynieść przybory do pisania, czyli długopis lub pióro z czarnym tuszem oraz linijkę (na egzamin z matematyki). Ważna jest także legitymacja szkolna lub dowód osobisty. Przypominamy, że do tej pory podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno było korzystać ze słowników, kalkulatora ani wnosić na salę urządzeń telekomunikacyjnych. Ta zasada prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w 2024 roku.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2024

CKE podobnie, jak w ubiegłym roku przeprowadzi testy diagnostyczne jedynie dla maturzystów. Natomiast próbne egzaminy ósmoklasisty szkoły mogą organizować we własnym zakresie.

Planowane są testy diagnostyczne z języka polskiego, języków obcych oraz matematyki na poziomie podstawowym (egzamin maturalny). Natomiast CKE nie planuje testów diagnostycznych z egzaminu ósmoklasisty – podało CKE

Wydawnictwo Operon od lat organizuje Ogólnopolski Próbny Egzamin dla ósmoklasistów, w którym biorą udział tysiące szkół. Egzamin jest opracowany według wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i trwa trzy dni. Operon proponuje dwa terminy, w tym pierwszy już 5-7 grudnia 2023. Szkołę należy zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej Operon.

Szkoły mogą też przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty we własnym zakresie, kupując tekstowe arkusze egzaminacyjne w innym wydawnictwie np. Nowa Era.

Czy będzie czwarty przedmiot na egzaminie ósmoklasisty?

Pojawiały się pomysły, by na egzaminie ósmoklasisty obowiązywał także czwarty przedmiot do wyboru spośród następujących: biologia, chemia, geografia, fizyka i historia. Jednak, jak zapowiedział szef CKE, dr Marcin Smolik, nie ma takich planów zarówno w tym roku, jak i w kolejnych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki