Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Matki - jak obchodzony jest na świecie

sxc.hu
sxc.hu
Każde polskie dziecko pamięta, żeby 26. maja dać mamie laurkę. Mało kto jednak wie, że tego dnia świętuje się tylko w naszym kraju. Kiedy i jak obchodzi się Dzień Matki na świecie? Czego możemy nauczyć się od innych narodów?

Święto będące pochwałą macierzyństwa jest bardzo rozpowszechnione. W różnych formach i terminach można znaleźć je w kalendarzach przeszło 140 państw. Najczęściej, bo aż w 63 krajach, ma ono miejsce w drugą niedzielę maja. W tym roku 12 maja, na dwa tygodnie przed polskimi obchodami, świętowali m.in. Włosi - naród bardzo silnie kojarzony z umiłowaniem rodziny i tradycji. Jak Dzień Matki wygląda w słonecznej Italii?

- W kulturze Półwyspu Apenińskiego Mamma jest bardzo ważną postacią - tłumaczy Joanna Sobyra z Segafredo Zanetti Poland. - W jej dniu wszystkie dzieci spotykają się, by złożyć życzenia i podziękować osobie, dzięki której przyszły na świat. Tego dnia wyręcza się mamę we wszystkich obowiązkach i nie pozwala się jej na żadne prace domowe. Dlatego najczęściej świąteczny obiad je się w restauracji. Jego tradycyjnym zwieńczeniem jest kawa i włoski sernik w kształcie serca - opowiada ekspert.

W drugą niedzielę maja Dzień Matki obchodzą również mieszkańcy większości krajów europejskich, Chin i Stanów Zjednoczonych. W USA, tak jak w wypadku Walentynek czy Bożego Narodzenia, na pierwszy plan wychodzi komercyjna strona święta. National Retail Federation, organizacja zajmująca się handlem detalicznym, szacuje że w tym roku Amerykanie wydali na prezenty dla mam ponad 20 miliardów dolarów. Pieniądze przeznaczyli przede wszystkim na biżuterię (4,2mld), wyjście do restauracji bądź kawiarni (3,5mld) oraz kwiaty (2,3mld). Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy na szczycie listy znalazła się również elektronika - mieszkańcy USA kupili swym matkom tablety i smartfony za rekordowe 2,3 mld dolarów.

Bardzo interesująco wypada zestawienie powyższych zwyczajów z tym, co dzieję się w krajach arabskich. W bardziej liberalnych społecznościach islamskich obchody wyglądają w gruncie rzeczy podobnie jak w USA i we Włoszech. Różni się tylko data. 21 marca mieszkańcy Egiptu czy Jordanii wręczają mamom kwiaty, czekoladki i zaproszenia do SPA. Ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą jednak tego święta. Po pierwsze, nie akceptują wpływów kultury zachodu. Po drugie, uważają że szacunek i uznanie należą się matce przez cały czas, nie tylko jednego dnia w roku.

W każdym ze sposobów postrzegania święta jest coś wartościowego. Amerykański gest, włoska potrzeba spotkania oraz arabski nakaz, by nieustannie wyrażać swoją wdzięczność za trud matki składają się na wzorcowe obchody poświęconego jej dnia. Jak połączyć te elementy?
Warto wykorzystać fakt, że w tym roku również w Polsce święto przypada w niedzielę. Zaprośmy więc mamę w jakieś przyjemne miejsce, zjedzmy razem coś dobrego, wręczmy jej bukiet i podarujmy coś, co będzie przypominało o naszej wdzięczności nawet gdy kwiaty zwiędną.

Źródło: Segafedo Zanetti Poland

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki