Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Babci i Dziadka w Kiełczewie. Wspólne świętowanie odbyło się 22.01.2023

Hanna Chromińska
Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z najmilszych rodzinnych świąt. Najczęstszym motywem graficznym związanym z Dniem Babci i Dniem Dziadka są niewątpliwie serduszka i kwiaty. I te właśnie motywy dominowały w dekoracjach w świetlicy wiejskiej w Kiełczewie w niedzielę, 22 stycznia.

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta seniorów i może dlatego uważamy, że obchodzi się je „od zawsze” - tymczasem w Polsce to święto jest młodsze od większości obchodzących je babć. Ideę świętowania Dnia Babci zgłosił w roku 1964 tygodnik „Kobieta i Życie”. Rok później „Tygodnik Poznański” przy okazji świętowania 85 urodzin wspaniałej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej ogłosił, że Poznań świętuje Dzień Babci 21 stycznia, a po upływie kolejnego roku Dzień Babci stał się świętem ogólnopolskim. Dziadkowie musieli poczekać na swoje święto jeszcze 20 lat.

Inne państwa obchodzą to święto 11 lutego (Niemcy), 26 lipca (Hiszpania), 22 sierpnia (Meksyk), 2 października (Włochy), w pierwszą niedzielę października (Wielka Brytania). W pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (które przypada na pierwszy poniedziałek września) Amerykanie obchodzą Narodowe Święto Dziadków, a 15 września w Japonii świętuje się Dzień Szacunku dla Wieku.

W krajach anglosaskich symbolem święta seniorów jest niezapominajka. W Polsce te święta nie mają oficjalnego logo, ale najczęstszym motywem graficznym związanym z Dniem Babci i Dniem Dziadka są niewątpliwie serduszka i kwiaty. I te właśnie motywy dominowały w dekoracjach w świetlicy wiejskiej w Kiełczewie w niedzielę, 22 stycznia.

Do pandemii społeczność szkoły świętowała Dzień Babci i Dzień Dziadka w tym dniu, w którym wypadały. Po przerwie związanej z obostrzeniami pandemicznymi postanowiliśmy zrobić to święto w niedzielę, żeby mogła w nim uczestniczyć większa liczba osób

- mówił Andrzej Koroś – dyrektor Szkoły Podstawowej im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie.

W części artystycznej wystąpili uczniowie wszystkich klas ze Szkoły Podstawowej od zerówki do klasy VIII, Belfer`s Band i gościnnie Marta – podopieczna „msstudio” w Małkini Górnej. Były tańce, piosenki i wiersze przepełnione miłością i wdzięcznością dla babć i dziadków. Wnuki przygotowały medale dla babć i dziadków, ale przed dekoracją seniorzy musieli wziąć udział w mini-turnieju ping-pongowym i konkursie „Jaka to melodia”. Okazało się, że w ciągu 30 sekund wprawny zawodnik (niezależnie od wieku) potrafi odbić piłeczkę ping-pongową prawie 60 razy. Pełny sukcesem międzypokoleniowym zakończyło się także rozpoznawanie 10 piosenek.

Uczniowie klas VII i VIII udekorowali medalami uznania obecne na sali babcie i dziadków. Medal otrzymała także wójtgminy Małkinia Górna Bożena Kordek, która w krótkim wystąpieniu bardzo ciepło mówiła o roli seniorów w rodzinie, życząc im długich lat życia w zdrowiu i spokoju.

Najserdeczniejsze życzenia babciom i dziadkom złożyli także członkowie samorządu uczniowskiego. Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat” Belfer`s Band zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Było wspólne śpiewanie, tańce (międzypokoleniowe) i słodki poczęstunek.

Liczbę gości szacujemy na ponad 110 osób. Mieliśmy pewne obawy, co do występów - dla sporej liczby uczniów był to pierwszy, nieco stresujący występ. Na szczęście część artystyczna przebiegła bez problemów. Znakomite słodkości to znak firmowy naszego Koła Gospodyń, więc babcie, dziadkowie i pozostali uczestnicy dzisiejszej uroczystości są naprawdę w znakomitym nastroju

- podsumował uroczystość dyrektor Andrzej Koroś.

od 16 lat

Współorganizatorzy dzisiejszej uroczystości to: Szkoła Podstawowa im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie – grono pedagogiczne wraz uczniami i Radą Rodziców, Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełczewie i zespół Belfer`s Band. Dzięki przychylności Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełczewie dzisiejsze obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka odbywają się w świetlicy wiejskiej. Ze społecznością szkolną świętowała również wójt Bożena Kordek i radna gminy Małkinia Górna Dorota Koroś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki