Dwa polskie medale podczas mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim juniorów!

Łukasz Konstanty
Kadr z transmisji z rywalizacji sprinterów na kanale ISU
Męska drużyna juniorska zdobyła w niedzielę brązowy medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w konkurencji sprint. Biało-Czerwoni tym samym zakończyli udział w imprezie odbywającej się w Hachinohe z dwoma medalami.

Dwa brązowe medale Polaków

W zmaganiach o medale wśród sprinterów udział wzięło osiem reprezentacji. Bardzo dobrze spisali się Polacy startujący w składzie Szymon Wojtakowski, Kacper Abratkiewicz i Mateusz Śliwka zakończyli rywalizację na trzeciej pozycji. Biało-Czerwoni uzyskali czas 1:23,25 i stracili zaledwie 0,05 sekundy do srebrnych medalistów - Kanadyjczyków. Złoto trafiło z kolei w ręce Norwegów (czas: 1:22,77).

Nasza reprezentacja zmagania w Hachinohe może uznać za udane. Po pięcioletniej przerwie Polacy wrócą do kraju z medalami mistrzostw świata juniorów (brąz zdobył także Wojtakowski w rywalizacji na 1500 metrów), kilkukrotnie młodzi łyżwiarze kończyli z kolei zmagania tuż za podium.

Biało-Czerwoni tuż za podium

Czwartą lokatę w rywalizacji na tysiąc metrów zajęła Wiktoria Dąbrowska, która musiała uznać wyższość dwóch Holenderek i Japonki. Tę samą lokatę na tym dystansie zajął mający za sobą udane mistrzostwa świata Wojtakowski, któremu na pocieszenie pozostał nowy rekord życiowy, wynoszący od soboty 1:11,25. Wspomniany panczenista tuż za podium uplasował się także w zmaganiach na 500 metrów.

Nasz medalista mistrzostw świata uplasował się także na szóstej pozycji w klasyfikacji wielobojowej. O braku krążka przesądził słabszy występ na najdłuższym dystansie (5000 metrów), w którym zajął odległe, 29. miejsce - po zmaganiach na krótszych dystansach Polak był bowiem liderem.

Kolejne mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim juniorów odbędą się najprawdopodobniej w lutym 2025 roku we włoskiej miejscowości Collalbo.