Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do zbóż i wyższa stawka dla pszczelarzy. 14 lutego rząd ma zająć się pomocą dla producentów rolnych

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy czekają na szczegółowe informacje o pomocy.
Rolnicy czekają na szczegółowe informacje o pomocy. AGW
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział pomoc dla rolników i dopłaty do zbóż – pszenicy i kukurydzy. To jeden z punktów dzisiejszego posiedzenia rządu. Rada Ministrów podczas wtorkowego posiedzenia ma zająć się projektem rozporządzenia dotyczącym właśnie pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy w związku z wojną w Ukrainie – wynika z porządku obrad rządu. Omawiana ma być również pomoc dla pszczelarzy.

Spis treści

Na 14 lutego o godz. 11 przewidziano posiedzenie Rady Ministrów, o tyle ważne dla rolników, że według porządku obrad, ministrowie mają się zająć projektem rozporządzenia dotyczącym pomocy na rynku zbóż i dla pszczelarzy.

Omówiony zostanie projekt Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jego wnioskodawcą jest wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Dopłaty do zbóż 2023. Rząd będzie obradował nad pomocą dla rolników

Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział 9 lutego podczas konferencji prasowej pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku zakłóceń na rynku zbóż w związku z wojną w Ukrainie. Przewidywane są dopłaty do każdej sprzedanej tony pszenicy lub kukurydzy w okresie od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Projekt zakłada uruchomienie pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy.

Autorzy projektu tłumaczą, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, czyli przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej wzrost przewozu ukraińskich zbóż przez polską granicę.

Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski. Do kraju przywożone są w szczególności kukurydza i pszenica. Pomoc dla producentów pszenicy i kukurydzy mogłaby częściowo zrekompensować tym producentom dodatkowe koszty ponoszone w wyniku zakłóceń na rynku pszenicy i kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy – napisano.

Wyższa stawka pomocy dla pszczelarzy, działalność połowowa

Rada Ministrów ma zająć się zapowiadaną już przez ministra rolnictwa pomocą dla pszczelarzy. Chodzi o podwyższenie stawki pomocy do przezimowanych rodzin pszczelich z 20 zł do 50 zł.

Omawiane ma być także umożliwienie udzielania pomocy podmiotom, które zobowiążą się do trwałego zaprzestania działalności połowowej na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej innej niż w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz w sektorze rolnym jako pomocy stałej.

W projekcie podkreślono, że dodatkowo w związku z inwazją Rosji na Ukrainę doszło do licznych zakłóceń na rynkach europejskich i krajowych, „co doprowadziło do wzrostu cen wielu produktów wykorzystywanych przy produkcji pasiecznej, a w konsekwencji wzrost kosztów utrzymania rodziny pszczelej”.

Z uwagi na nadwyżkę zdolności połowowych niezbędne jest dostosowanie zdolności połowowych do dostępnych zasobów – podano.

Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to I kwartał 2023 r.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do zbóż i wyższa stawka dla pszczelarzy. 14 lutego rząd ma zająć się pomocą dla producentów rolnych - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki