MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2024: jak złożyć wniosek? Instrukcja ARiMR dla wszystkich płatności wraz z ekoschematami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak i gdzie złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie 2024? O jakie płatności można wnioskować do 15 maja i co z dodaniem działek referencyjnych? Na wszystkie te pytania odpowiada instrukcja wypełniania wniosku, którą co roku opracowuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zajrzyj do podpowiedzi przygotowanych dotegorocznego naboru.

Spis treści

Wnioski o płatności bezpośrednie można złożyć wyłącznie przez internet. Kampania 2024 zaczyna się w ARiMR 15 marca, czyli jak co roku. Osobno piszemy o terminach naboru o dopłaty.

Dopiero przesłany wniosek jest podstawą do naliczenia dopłat. W poprzednim roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników.

W 2024 rolnicy po raz drugi będą mogli wnioskować o ekoschematy.
W 2024 rolnicy po raz drugi będą mogli wnioskować o ekoschematy. pixabay.com, AGW/canva

Jak złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie w 2024 roku przez internet?

W pierwszym kroku należy zalogować się przez PUE, czyli Platformę Usług Elektronicznych do aplikacji eWniosekPlus. Następnie aplikacja umożliwia rolnikowi złożenie w formie elektronicznej wniosku o przyznanie płatności na 2024 rok.

W eWniosekPlus każdy rolnik może złożyć wniosek o przyznanie płatności za dany rok wraz z wymaganymi załącznikami. Jeśli rolnik wnioskował o dopłaty w poprzednim roku, ma ułatwioną sprawę i przygotowany wniosek roboczy na podstawie formularza z 2023 r.

Aby skorzystać z aplikacji eWniosekPlus, trzeba posiadać login i kod dostępu. O tym, jak zalogować się przez PUE do eWniosekPlus, piszemy osobno.

Trzeba pamiętać o tym, że konto w aplikacji eWniosekPlus jest przypisane do osoby, a nie do gospodarstwaTo ważne na przykład w sytuacji przejęcia gospodarstwa w ramach spadku. Jeśli rolnik do tej pory nie posiadał konta w aplikacji eWniosekPlus, musiy założyć konto i posługiwać się własnym kontem, a nie kontem poprzedniego właściciela.

Instrukcja wypełniania wniosku o płatności bezpośrednie

Jak złożyć wniosek o ekoschematy

Już na początku instrukcji składania wniosku ARiMR wyjaśnia, że wniosek jest rozpatrywany dla tych płatności, zwierząt i działek, które zostały we wniosku zgłoszone do płatności.

„Jeśli rolnik posiada działkę referencyjną, której nie chce zgłaszać do płatności, powinien mimo to wyrysować geometrię uprawy, wybrać roślinę uprawną ze słownika, odznaczyć zaznaczone automatycznie przez aplikację płatności i zaznaczyć checkbox „Niezgłoszona do płatności”. W ten sposób zostanie utworzona nowa działka rolna z cechą „niezgłoszona do płatności”. Przed wysłaniem wniosku należy sprawdzić, czy wszystkie grunty i zwierzęta zostały poprawnie zgłoszone/zadeklarowane do płatności”.

Aktualna instrukcja wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie 2024 w aplikacji eWniosekPlus jest dostępna na stronie ARiMR. Instrukcja krok po kroku w formacie pdf jest do pobrania w podziale na poszczególne sekcje, m.in.

 • wypełnij wniosek
 • funkcje na mapie
 • Błędy kompletności
 • ​Kontrola krzyżowa powierzchni

O jakie płatności rolnicy mogą wnioskować od 15 marca 2024?

Rolnik od 15 marca w aplikacji eWniosekPLUS może ubiegać się o przyznanie płatności w ramach interwencji w formie płatności bezpośrednich, czyli:

 • Podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną,
 • Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (ekoschematów),
 • Wsparcie dochodów związanych z produkcją,
 • przyznanie płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego: uzupełniającej płatności podstawowej, płatności niezwiązanej do tytoniu,

Także o przyznanie:

 • płatności i premii na rzecz rozwoju obszarów wiejskich: Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW),
 • przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej
 • przyznanie płatności ekologicznej
 • pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013) – wniosek o wypłatę;
 • premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020);
 • premii z tytułu zadrzewień (PROW 2014-2020);
 • pierwszej premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej do gruntów z sukcesją naturalną (WPR 2023-2027).

Artykuł będzie aktualizowany, gdy ARiMR opublikuje nową instrukcję wypełniania wniosku w aplikacji eWniosekPlus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty bezpośrednie 2024: jak złożyć wniosek? Instrukcja ARiMR dla wszystkich płatności wraz z ekoschematami - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki