MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe pieniądze dla rodziców w 2023 roku. Jak skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, kto dostanie 12 tys. złotych

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Choć nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2022 r., o świadczenie można występować także dla dzieci, które urodziły się przed tym terminem.
Choć nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2022 r., o świadczenie można występować także dla dzieci, które urodziły się przed tym terminem. Lucyna Nenow / Polska Press
Istotę tego nowego zasiłku najlepiej wyjaśniają słowa minister rodziny Marleny Maląg: „Łączenie pracy z opieką nad małym dzieckiem to spore wyzwanie. Rolą państwa jest wspieranie rodziców w tym zakresie. Właśnie dlatego rok temu uruchomiliśmy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. W ciągu roku z RKO skorzystało ponad 593 tys. dzieci. Ich rodzice dostali wsparcie w wysokości ponad 3,5 miliarda złotych. Z zasiłku wciąż można skorzystać, jak to zrobić?

Spis treści

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia przyznawane niezależnie od dochodów. Rodzice sami decydują, na co przeznaczają dodatkowe środki – np. czy wolą opłacić żłobek, czy nianię.

Jak z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w 2022 roku skorzystali rodzice dzieci z poszczególnych regionów Polski
Jak z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w 2022 roku skorzystali rodzice dzieci z poszczególnych regionów Polski

– Nowe świadczenie, które weszło w życie z początkiem ubiegłego roku, to ważne wsparcie dla rodziców. Dodatkowe środki pozwalają pokryć część kosztów opieki nad najmłodszym dzieckiem, a w efekcie łatwiej godzić życie rodzinne z pracą. W ciągu roku od uruchomienia programu wypłaciliśmy ponad 3,5 mld zł na blisko 593 tys. dzieci – podkreśla minister Marlena Maląg.

W 2022 r. wszedł w życie również inny instrument wsparcia dla rodziców dzieci do lat 3.

Dodatkowy zasiłek na małe dzieci: kiedy 12 tys. zł a kiedy do 400 zł miesięcznie

Od kwietnia ubiegłego roku można składać wnioski o rządowe dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna przysługuje na te dzieci, które nie są objęte Rodzinnym kapitałem opiekuńczym. To nawet 400 zł miesięcznie, które trafia bezpośrednio do placówki.

– To wsparcie dla rodziców tych dzieci, które np. nie spełniają kryterium wieku, więc nie otrzymują Rodzinnego kapitału opiekuńczego. Do tej pory wsparcie w ramach dofinansowania do opieki żłobkowej wyniosło przeszło 332 mln zł i objęło 146,5 tys. dzieci – wskazuje szefowa resortu rodziny.

W przypadku dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna również nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: dla kogo 12 tys. zł, jak je otrzymać

Rodzinny kapitał opiekuńczy możesz otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 35. miesiąc.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE W STYCZNIU. Kliknij i przeczytaj!

Jeśli przyjąłeś dziecko na wychowanie i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia otrzymasz rodzinny kapitał opiekuńczy od pierwszego dnia 12. miesiąca liczonego od dnia, w którym wystąpiłeś do sądu z wnioskiem do końca 35. miesiąca, ale maksymalnie do:

  • do miesiąca, w którym dziecko ukończy 7 lat,
  • do miesiąca, w którym dziecko ukończy 10 lat – jeśli dziecko ma decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Przepisy ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym określają maksymalny termin dla ZUS na rozpatrzenie wniosku o kapitał. Wynosi on 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Jeśli kapitał zostanie przyznany to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Wniosek można złożyć wyłącznie przez Internet za pośrednictwem:

  • portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS
  • bankowości elektronicznej.

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Choć nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2022 r., o świadczenie można występować także dla dzieci, które urodziły się przed tym terminem.

400 złotych na dziecko: także dla pierwszego dziecka w rodzinie

– Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym – np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, a właściwie dla ich rodziców – przygotowaliśmy inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rozwiązanie to wejdzie w życie 1 kwietnia 2022 r. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE W STYCZNIU. Kliknij i przeczytaj!

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Przykładowo jeśli rodzic płaci za żłobek 300 zł, to dofinansowanie również wyniesie 300 zł. Pieniądze są przekazywane bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom.

Także w tym przypadku wnioski o pieniądze można składać wyłącznie drogą elektroniczną - poprzez wymienione już kanały cyfrowe.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki