MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek mieszkaniowy 2024. Od stycznia nowe zasady. Jaka jest wysokość dodatku po zmianach?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
W 2024 roku zmieniają się kryteria otrzymania dodatku mieszkaniowego. Sprawdź, co trzeba zrobić i ile można zyskać.
W 2024 roku zmieniają się kryteria otrzymania dodatku mieszkaniowego. Sprawdź, co trzeba zrobić i ile można zyskać. Robert Woźniak / Polska Press
Dodatek mieszkaniowy to świadczenie przeznaczone osobom w trudnej sytuacji finansowej, które nie są w stanie ponosić wszystkich wydatków za swój lokal; czynszu, kosztów prądu czy gazu. W 2024 roku rośną limity dochodów, a więc większa ilość osób skorzysta z dodatku mieszkaniowego. Sprawdź, ile wynosi dodatek mieszkaniowy w 2024 roku.

Spis treści

W 2024 roku kryterium dochodowe upoważniające do pobierania dodatku mieszkaniowego zostanie podniesione. Oznacza to, że wsparcie obejmie większą liczbę osób, jednak należy pamiętać, że to niejedyny wymóg, jaki należy spełnić, by otrzymać pieniądze.

Kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą wnioskować o przyznanie dodatku mieszkaniowego, niezależnie od tego, czy wynajmują stancję, mieszkają w lokalu komunalnym czy są właścicielami nieruchomości. Jedyne kryterium przy rozpatrywaniu wniosków to niski dochód, tytuł prawny do lokalu, a także jego metraż.

Wniosek o dopłaty mogą złożyć osoby spełniające trzy podstawowe warunki:

 • posiadanie tytułu prawnego do lokalu - np. umowa najmu, akt własności, przydział lokalu spółdzielczego czy umowa użyczenia,
 • spełnianie progu dochodowego - okres trzech ostatnich miesięcy przed datą złożenia wniosku,
 • zamieszkiwanie lokalu o określonej powierzchni - chodzi o maksymalną powierzchnię użytkową, która zależy od liczby osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym.

Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej przez: prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Od decyzji można się odwoływać do samorządowego kolegium odwoławczego - czytamy na portalu gov.pl.

Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego najczęściej można składać w MOPS, czyli ośrodkach pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Wydanie decyzji ws. przyznania środków następuje w terminie do 30 dni od złożenia wszystkich dokumentów. Co istotne, ogłoszenie werdyktu może być poprzedzone także wywiadem środowiskowym.

Przeczytaj także: Waloryzacja emerytur 2024. GUS podał kluczowe dane. O ile wzrosną świadczenia i ile zyskasz na drugiej waloryzacji w roku?

Dodatek mieszkaniowy - jakie będą nowe warunki?

Osoby, które mają tytuł prawny do lokalu, powinny również pamiętać o spełnieniu kryterium powierzchni mieszkania, które zależy od ilości osób w gospodarstwie domowym. Limity te obecnie prezentują się następująco:

 • 1-osobowe gospodarstwo domowe - powierzchnia normatywna 35 mkw.
 • 2-osobowe gospodarstwo domowe - powierzchnia normatywna 40 mkw.
 • 3-osobowe gospodarstwo domowe - powierzchnia normatywna 45 mkw.
 • 4-osobowe gospodarstwo domowe - powierzchnia normatywna 55 mkw.
 • 5-osobowe gospodarstwo domowe -powierzchnia normatywna 65 mkw.
 • 6-osobowe gospodarstwo domowe - powierzchnia normatywna 70 mkw.

Co istotne, powierzchnia użytkowa lokalu może przekraczać do 30 proc. powierzchni normatywnej lub 50 proc. pod warunkiem że udział kuchni i pokoi w powierzchni użytkowej wynosi maksymalnie 60 proc. Rada gminy może też ustalić wyższy limit, dlatego wspomniane wyżej warunki najlepiej sprawdzić w miejscu zamieszkania.

Ostatnim, ale kluczowym warunkiem, uprawniającym do dodatku mieszkaniowego jest kryterium dochodowe. Obecnie limit w zależności od gospodarstwa domowego może wynosić:

 • do 2358,46 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,
 • do 1903,85 zł (na osobę) dla gospodarstwa wieloosobowego.

Warto podkreślić, że powyższe limity dochodowe zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie dane za cały bieżący rok nie są znane, jednak na podstawie dotychczasowych danych można przewidzieć, ile wyniosą w przyszłym roku.

Zakładając, że przeciętne wynagrodzenie w tym roku wyniesie 7000 zł brutto (ustawa budżetowa zakłada podwyżki o 132,3 proc.), progi dochodowe w 2024 roku wzrosną do poziomu 2800 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 2100 zł dla gospodarstwa wieloosobowego. O tym, ile dokładnie wyniesie limit, dowiemy się w lutym przyszłego roku.

Przeczytaj także: Zarabiam 5000 zł brutto. Jakie oszczędności zgromadzę po 5 latach w PPK?

Jaka jest wysokość dodatku mieszkaniowego?

Wysokość dodatku mieszkaniowego zostanie wyliczona przez urzędnika gminy. Obecnie uczestnicy programu mogą liczyć na około 250-300 zł miesięcznie.

Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób wyliczana jest ta kwota. W pierwszej kolejności należy zsumować wydatki, które ponosimy w związku z użytkowaniem lokalu, czyli rachunki za czynsz, prąd, gaz czy inne opłaty. Następnie uzyskany wynik dzielimy przez powierzchnię mieszkania, uzyskując koszt utrzymania 1 mkw. nieruchomości. Kolejnym krokiem jest pomnożenie otrzymanego wyniku przez powierzchnię normatywną.

Przykładowo, przy 3-osobowej rodzinie z mieszkaniem o powierzchni 57 mkw. i miesięcznych wydatkach na lokal w wysokości 1200 złotych kosz utrzymania 1 mkw. wyniesie 21,05 zł (1200/57 = 21,05). Po pomnożeniu uzyskanej kwoty przez powierzchnię normatywną (45 mkw. przy gospodarstwie 3-osobowym) poznamy wydatek na powierzchnię normatywną, który wyniesie 947,25 zł.

Na koniec od wydatku na powierzchnię normatywną odliczany jest procent dochodów w gospodarstwie domowym (15 proc. gospodarstwo 1-osobowe, 12 proc. przy gospodarstwie 2.osobowym, trzyosobowym i czteroosobowym albo 10 proc. przy większych gospodarstwach domowych.

Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest przez okres 6 miesięcy, jednak po zakończeniu dopłat, można złożyć kolejny wniosek o wsparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek mieszkaniowy 2024. Od stycznia nowe zasady. Jaka jest wysokość dodatku po zmianach? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki