MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek mieszkaniowy 2024. Ile wynosi i jak go otrzymać? Od marca rośnie liczba uprawnionych

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
O ponad 12 proc. wzrósł w marcu 2024 próg dochodowy uprawniający do otrzymania dodatku mieszkaniowego.
O ponad 12 proc. wzrósł w marcu 2024 próg dochodowy uprawniający do otrzymania dodatku mieszkaniowego. 123rf.com/whitelook
Dodatek mieszkaniowy to świadczenie, które ma być wsparciem w trudnej sytuacji materialnej. Przyznawany jest raz na pół roku na podstawie kryterium dochodowego. Próg wzrósł ponownie w marcu 2024 roku. Ile wynosi dodatek mieszkaniowy 2024? Kto może go otrzymać i gdzie złożyć wniosek?

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy 2024?

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie miesięczne wypłacane na poziomie gmin, które przysługuje osobom zajmującym lokal mieszkalnym lub zamieszkującym w jednym lokalu, które ma do niego tytuł prawny. To nie oznacza, że trzeba być właścicielem danej nieruchomości. Dodatek mieszkaniowy przysługuje także:

 • najemcom lokali mieszkalnych;

 • osobom zamieszkującym w spółdzielczych lokalach mieszkalnych;

 • osobom mającym inny tytuł prawny do zajmowania lokalu, np. umowę użyczenia;

 • osobom bez tytułu prawnego do lokalu, jeśli oczekują one na przyznanie zamiennego lokalu socjalnego.

Dodatek może być wypłacony osobom w trudnej sytuacji materialnej. Chodzi o pogorszenie się dotychczasowej sytuacji finansowej, np. w wyniku utraty pracy, co uniemożliwia regulowanie wszystkich bieżących wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. 

Ograniczenia dotyczą także powierzchni lokalu. Ustawodawca ograniczył powierzchnię użytkową lokalu i ustalił, że nie może ona przekraczać:

 • 45,5 m2 dla jednej osoby;

 • 52 m2 dla dwóch osób

 • 58,5 m2 dla trzech osób;

 • 71,5 m2 dla czterech osób

 • 84,5 m2 dla pięciu osób

Kryteria te zatrzymują się dopiero na gospodarstwach domowych zamieszkanych przez 10 osób. Powierzchnia większa o 15 m2 przysługuje także gospodarstwom domowym, gdzie mieszka osoba niepełnosprawna, której stan zdrowia wymaga zamieszkania w oddzielnym pokoju.  

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?

Wypłata dodatku mieszkaniowego uzależniona jest przede wszystkim od spełniania kryterium dochodowego. Na trzy miesiące przed złożeniem wniosku o dodatek mieszkaniowy średni miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie może być wyższy niż:

 • 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w gospodarstwie jednoosobowym;

 • 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w gospodarstwie wieloosobowym.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia wyliczana jest na dzień złożenia wniosku. W marcu 2024 roku próg dochodowy wzrósł o 12 proc. Obecnie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wynosi 7155,48 zł, co oznacza, że próg dla gospodarstwa jednoosobowego wynosi 2863,39 zł, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego 2147,54 zł na osobę. Po przekroczeniu wyznaczonych progów dodatek również może być wypłacony - na zasadach złotówka za złotówkę. Średnia wysokość dodatku to obecnie 250-380 zł. Jest to pomoc zwolniona z podatku dochodowego, która wypłacana jest przez 6 kolejnych miesięcy do 10 dnia każdego miesiąca. 

Wniosek o dodatek mieszkaniowy

Gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej to placówki, które przyjmują wnioski o dodatek mieszkaniowy. Każdy wniosek uzupełniony powinien zostać o:

 • deklarację o dochodach gospodarstwa domowego (według wzoru podanego w każdej gminie)

 • dokumenty potwierdzające wysokość wydatków związanych z zajmowaniem lokalu

Potwierdzenie otrzymania wniosku otrzymamy drogą administracyjną z rąk prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Dodatek wypłacany będzie na konto lub w gotówce, jeśli dotyczy właścicieli lokalu. Może być też wypłacany zarządcy budynku, jeśli dodatek przyznany został osobie jedynie zamieszkującej w lokalu. Od odmownej decyzji przysługuje prawo odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek mieszkaniowy 2024. Ile wynosi i jak go otrzymać? Od marca rośnie liczba uprawnionych - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki