MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czytanie ze zrozumieniem poprawia jakość życia, a te techniki poprawiają jakość czytania

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Nauczyć się czytać ze zrozumieniem można w każdym wieku
Nauczyć się czytać ze zrozumieniem można w każdym wieku freepik.com
Czytanie ze zrozumieniem to jedna z tych umiejętności, które zdają się być prostsze, niż są w rzeczywistości. Na pierwszy rzut oka właściwie wszyscy umiemy czytać. Tymczasem według badań PISA jedna czwarta uczniów, a nawet 65% uczniów szkół branżowych, może być dotknięta analfabetyzmem funkcjonalnym. Oznacza to, że osoby te nie przyswajają treści pisanych i ma to swoje bezpośrednie przełożenie na jakość ich dorosłego życia. Są jednak metody, które skutecznie podnoszą efektywność czytania.

Spis treści

Dlaczego warto czytać książki?

Dzień Książki to okazja do promowania czytelnictwa oraz zwrócenia uwagi na znaczenie czytania dla rozwoju personalnego. Czytanie ze zrozumieniem to nie tylko możność odczytywania tekstu, ale również jego analizy, interpretacji i wyciągania wniosków. Stanowi fundament naszej zdolności do przyswajania wiedzy oraz krytycznego myślenia. To kluczowa umiejętność nie tylko w procesie nauki, lecz również w dorosłym życiu. W obliczu rosnącej ilości informacji i fake newsów, umiejętność właściwej analizy i oceny treści czytelniczych staje się jeszcze bardziej istotna dla właściwego rozumienia otaczającego nas świata i świadomego uczestnictwa nie tylko w kulturze, ale też w życiu społecznym. I choć wyniki badań nie są budujące, warto wiedzieć, że umiejętność ta rośnie wraz z praktyką. Im więcej czytasz, tym lepiej czytasz.

Korzyści płynące z czytania ze zrozumieniem

  • Czytanie ze zrozumieniem a efektywność nauki

Umiejętność czytania ze zrozumieniem odgrywa ważną rolę w procesie nauki, wspierając przyswajanie wiedzy i rozwój intelektualny. Umożliwia nie tylko zapamiętanie faktów i informacji, ale także zrozumienie ich kontekstu, interpretację znaczeń oraz wywodzenie wniosków. Osoby potrafiące skutecznie czytać są w stanie skupić się na istotnych fragmentach tekstu, wyodrębniając kluczowe wiadomości i koncepty, w efekcie szybciej i efektywniej przyswajając treści. Ponadto są bardziej skłonne do zadawania pytań, wyciągania wniosków oraz formułowania własnych opinii na temat przeczytanego materiału. W efekcie potrafią lepiej wykorzystać przyswajaną wiedzę w praktyce.

  • Czytanie ze zrozumieniem a sukces zawodowy

Umiejętność czytania ze zrozumieniem wpływa na zdolność analitycznego myślenia i przetwarzania informacji, to z kolei podnosi efektywność pracy, umiejętność komunikacji oraz zdolność do podejmowania świadomych decyzji, dotyczących rozwoju kariery zawodowej. Przekłada się też na lepsze zagospodarowanie dostępnych zasobów, efektywne zarządzanie czasem oraz wykorzystanie szans na rozwój.

  • Czytanie ze zrozumieniem a życie osobiste

Ponadto zdolność do rozumienia czytanego tekstu ma znaczenie nie tylko w sferze zawodowej czy akademickiej, ale również wpływa na życie osobiste. Empatyczna lektura ułatwia zrozumienie siebie i innych, wspiera rozwój osobisty oraz budowanie satysfakcjonujących relacji. Pozwala zgłębić własne emocje, przemyślenia oraz motywacje. Dzięki temu rośnie świadomość własnych potrzeb, pragnień oraz celów życiowych, co umożliwia skuteczniejsze kształtowanie własnego życia.

Jak sobie pomóc w skupieniu uwagi? Przezwyciężanie trudności

Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność, którą można doskonalić poprzez regularną praktykę. Jak jednak zacząć? Przede wszystkim zapomnij o multitaskingu. Czytanie wymaga koncentracji, jeśli więc masz kłopot z utrzymaniem uwagi na tekście lub ma je twoje dziecko – w pierwszej kolejności stwórz odpowiednie warunki do czytania.
Wybierz ciche i spokojne miejsce, zadbaj o komfort fizyczny, ogranicz rozpraszacze. Wyłącz powiadomienia. Zwolnij. Podziel tekst na kawałki i czytaj stopniowo, robiąc przerwy, gdy poczujesz znużenie. Możesz też zastosować proste ćwiczenia poprawiające koncentrację – takie jak kilka głębokich oddechów czy słuchanie dźwięków binauralnych, stymulujących aktywność mózgu.

Jak nauczyć się czytania ze zrozumieniem? Techniki

Przezwyciężenie wyzwań związanych z czytaniem ze zrozumieniem wymaga świadomego wysiłku i praktyki. Stosowanie odpowiednich technik oraz systematyczne doskonalenie tej umiejętności może prowadzić do poprawy skuteczności czytania i pogłębionego rozumienia przeczytanego tekstu. Oto niektóre z nich.

  • Pre-reading. Zanim wgłębisz się w tekst, przejrzyj go pobieżnie. Zwróć uwagę na tytuł, śródtytuły, wyróżnione fragmenty. Przygotuj się na to, o czym będzie i sformułuj kilka pytań, na które chcesz znaleźć odpowiedzi lub podejrzewasz, że mogą się w nim znaleźć.
  • Aktywne czytanie. Podczas aktywnego czytania zaangażuj się w przetwarzanie tekstu, zadając pytania, formułując wnioski oraz wizualizując opisywane sytuacje. Zamiast biernie przesuwać wzrok po stronie, podejmij wysiłek intelektualny, aby zrozumieć przekazywaną treść.
  • Tworzenie notatek. Robienie notatek podczas czytania to skuteczny sposób na zapamiętanie kluczowych informacji oraz wydobycie istotnych punktów tekstu. Notatki mogą zawierać podsumowania, kluczowe fakty, własne refleksje oraz pytania, które pomogą lepiej zrozumieć treść. Ich forma jest absolutnie dowolna.
  • Podkreślanie i zaznaczanie. Wyróżnianie istotnych fragmentów tekstu za pomocą podkreśleń, zaznaczeń lub adnotacji pozwoli ci na szybsze odnalezienie informacji podczas powtórnego czytania. To również sposób na skupienie uwagi na najważniejszych elementach tekstu.
  • Przerwy na refleksję. W trakcie czytania zrób sobie przerwy na refleksję nad przeczytanymi fragmentami. Pozwoli ci to lepiej przetworzyć informacje, zrozumieć ich znaczenie oraz skojarzyć je z własnym doświadczeniem.
  • Powtarzanie i rekapitulacja: Po przeczytaniu tekstu warto powtórzyć jego najważniejsze fragmenty oraz dokonać ich rekapitulacji – czyli streszczenia własnymi słowami. Pomaga to w utrwaleniu informacji oraz lepszym zrozumieniu treści.
  • Wyjaśnianie. Czasem przeszkodą do zrozumienia treści są słowa, których znaczenie jest dla nas niejasne. Czasem da się je zrozumieć z kontekstu, ale jeśli czujesz, że zbytnio cię to obciąża – nie wahaj się skorzystać ze słownika języka polskiego.

Wybór odpowiedniej techniki czytania ze zrozumieniem zależy od rodzaju tekstu, celu czytania oraz indywidualnych preferencji czytelnika. Ważne jest również konsekwentne stosowanie tych technik, aby umiejętność czytania ze zrozumieniem stawała się coraz bardziej efektywna.

Przeczytaj także:Jak nauczyć dziecko czytać? Niezawodna metoda bostońska

Każdy może efektywnie czytać

Pamiętaj, że każdy może nauczyć się czytać ze zrozumieniem, jeśli tylko podejmie wysiłek. Zastosowanie odpowiednich technik czytania może znacznie usprawnić ten proces. Stawką w tej grze nie jest tylko rozrywka czy rozsmakowywanie się w subtelnościach narracyjnych dziewiętnastowiecznej prozy. Chodzi o bardzo konkretne umiejętności, takie jak czytanie zawieranych umów, przesiew informacji, a nawet korzystanie z rozpisek autobusów. W obliczu rosnącej ilości informacji i dezinformacji umiejętność skutecznego czytania staje się niezbędna dla właściwego rozumienia otaczającego nas świata i budowania odporności na manipulację językową. Promując czytanie, promujemy nie tylko rozwój intelektualny, ale także rozwój osobisty i społeczny.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czytanie ze zrozumieniem poprawia jakość życia, a te techniki poprawiają jakość czytania - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki