Czy przewodniczący ostrołęckiej Rady Miasta, Dariusz Maciak, naruszył antykorupcyjne przepisy ustawy o samorządzie?

PO
Przewodniczący rady miasta, Dariusz Maciak
Przewodniczący rady miasta, Dariusz Maciak
Badają to prawnicy wojewody

Wojewoda mazowiecki bada, czy przewodniczący ostrołęckiej Rady Miasta, Dariusz Maciak, nie złamał prawa. Wiele wskazuje na to, że może uznać iż tak się stało. Wtedy radny Maciak straci mandat.

Ewentualne wejście Dariusza Maciaka w konflikt z prawem (konkretnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym), ma związek z niedawnym objęciem przez niego funkcji prezesa piłkarskiego klubu Narew.

Chodzi o naruszenie przepisów zabraniających radnemu prowadzenia działalności gospodarczej, z wykorzystaniem mienia gminy, w której sprawuje mandat. Ustawa o samorządzie pojęcia "prowadzenie działalności" nie traktuje tylko w kategorii działalności na własny rachunek. Rozszerza je także na sytuację zarządzania przez radnego organizacją, taką działalność prowadzącą. Jak na przykład klub sportowy, który sprzedaje bilety na mecze i zarabia na reklamach.

O tym, że radny nie może być prezesem klubu, który - jak większość klubów w Polsce i jak Narew Ostrołęka - korzysta z mienia komunalnego gminy, poprzez organizowanie rozgrywek sportowych na miejskich obiektach, pisze między innymi, w ostatnim numerze, specjalizujące się w tematyce samorządowej, pismo "Wspólnota". W artykule "Radny prezesem klubu sportowego" czytamy między innymi: "Nie ma znaczenia fakt, że radny nie pobiera wynagrodzenia za zarządzanie klubem sportowym wykorzystującym mienie gminy. Nawet w takim przypadku straci on swój mandat". Wypisz, wymaluj, sytuacja taka jak w przypadku Dariusza Maciaka.

Pismo opiera się na orzecznictwie sądów administracyjnych w tej sprawie. A jeden z takich wyroków zapadł ostatnio przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku. Zajmował się on przypadkiem radnego Sokółki i jednocześnie prezesem tamtejszego Klubu Sportowego Sokół - Tomasza Grynczela. Wojewoda podlaski uznał, że łączenie przez niego obu funkcji jest niezgodne z prawem. Samorząd Sokółki miał inne zdanie. Sprawa trafiła do WSA i ten rozstrzygnął: prezes klubu organizującego rozgrywki na miejskich obiektach nie może być radnym. Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w Ostrołęce.

Więcej o tej sprawie w najbliższym papierowym wydaniu TO

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fallenangelv
mariusz powiem Ci że lubię tak czasem przeczytać komentarz napisany po męsku.
Pozdrawiam.
m
mariusz PO
nie koledzy
oczko Maciak na fotce to największe buractwo pesydodziennkikarzyn z to na temat insynuacji, które slużą platformie,. kani - palantowi, kleczkowski9emu - burakowi, kurpieskienu - idiocie i kłamcy, który będzie dojeżdżał wydumanych wrogów :-)
a to wszystko to indoktrynacja i insynuacja klekczkowskiego i jemu podobnnych któzy wszystko dla osiągnicia włądzy zrobią
a dla Mieszkańców do tej pory gówno zrobili
przeszkadzająjak mogą a na zewnątrz sprzedają swój wizerunek np prtzes palanta ossaka, buraka sulimę, oddaną usłużną modzelewską jako najbardziej sprawiedliwych
tymczasem to buractowo z to wspiera największych buraków i bufonów dsamorządowych jaich znał siwąt
Mieszkańmcy otwórzcie oczy !!!
bnłagam
t
taktowidzę
Te wszystkie przypadki łamania prawa ,omijania prawa,interpretacji innej od oczywistej- to zadna niewiedza działaczy PIS, lecz realizacja wytycznych wladz partyjnych. Mają one byc wyrazem niesubordynacji wobec władz państwowych, wyrazem niezadowolenia, czytelnym sygnałem dla swoich zwolenników-ze jestesmy silni, nam nic zrobią, wrocimy do władzy i upokorzymy swoich przeciwnikow.Koszty ewentualnych procesow sądowych pokryjemy z pieniedzy podatników Dla popleczników znajdziemy nowe ,dobrze płatne stanowiska pracy,(Nol,Maciak,Zebrowska i im podobni), bez stawia wymogow kompetencyjnych.
Przykład szefów partii, mających za nic respektowanie prawomocnych wyroków sądowych- usprawiedliwia nieprzestrzeganie praw na niższych szczeblach władzy, wykorzystywanie uprawnien dla własnych korzysci.
A to "oczko" Maciaka na zał. zdjęciu to bardzo trafny komentarz do artykułu.
G
Gość
W dniu 04.01.2010 o 17:05, ~obserwator~ napisał:

pytam kolejny raz czamu nie ma konsekwencji w stosunku do pana Kotoweskiego....przecież brak reakcji w sprawie udowodnionego i skazanego prawomocnym wyrokiem wyłudzenia ponad 450 000 zł.Przecież to ewidentne działanie na szkodę państwa i nie wywiązywanie się z obowiązków służbowych!Równiż i pan redaktor Ossowski jakoś odpuścił ten temat......i nic dalej nie wiadomo g zaginonej korespondencji z MENu.Ukradziono tyle państwowych pieniędzy i przez cztery lata brak jakich kolwiek działań w celu ich odzyskania-SKANDAL !!!

Maciak, Kotowski, Czartoryski i kilku innych są siebie warci. Typowi obłudnicy, żerujący na ludzkiej naiwności - żeby nie powiedzieć ciemnocie.
~obserwator~
pytam kolejny raz czamu nie ma konsekwencji w stosunku do pana Kotoweskiego....przecież brak reakcji w sprawie udowodnionego i skazanego prawomocnym wyrokiem wyłudzenia ponad 450 000 zł.Przecież to ewidentne działanie na szkodę państwa i nie wywiązywanie się z obowiązków służbowych!Równiż i pan redaktor Ossowski jakoś odpuścił ten temat......i nic dalej nie wiadomo g zaginonej korespondencji z MENu.Ukradziono tyle państwowych pieniędzy i przez cztery lata brak jakich kolwiek działań w celu ich odzyskania-SKANDAL !!!
C
Cios
Według mnie Pan Maciak złamał prawo a jego postawę i zachowanie należy ocenić a kategorii "rozpieszczonego cwaniaczka chłopka roztropka". Biorąc pod uwagę dotychczasową jego kadencję, nie widzę dla niego żadnych okoliczności łagodzących - nie raz już złamał prawo.
Dodaj ogłoszenie