Czy powstanie w Makowie Centrum Kultury i Czytelnictwa?

Beata Bebenkowska
bd
Udostępnij:
Do połączenia MDK i miejskiej biblioteki namawia Lech Gadomski

Zastępca burmistrza Lech Gadomski wyszedł z propozycją połączenia MDK z Miejską Biblioteką Publiczną. Zamiast dwóch instytucji powstałoby Centrum Kultury i Czytelnictwa. Połączenie miałoby uprościć strukturę zarządzania obiema instytucjami, dać możliwość łatwiejszego rozwoju i pozyskiwania pieniędzy z zewnątrz. Pomysł wywołał burzę komentarzy, wśród radnych oraz wśród pracowników obu instytucji.

- Komasacja sił i środków powinna lepiej wpłynąć na działania podejmowane w obszarze organizowania działalności kulturalnej na terenie Miasta. Planujemy utworzyć w budynku, a dokładnie w starej burznicy, izbę pamięci dotyczącą mieszkańców żydowskiego pochodzenia. Jako jedna duża instytucja kultury moglibyśmy otrzymać większe dofinansowanie na ten cel. Zapewniam, że połączenie nie wiąże się ze zwolnieniami, wszyscy pracownicy zostaliby pracownikami Centrum. Nie jestem natomiast w stanie podać szczegółów. Jeżeli radni wyrażą zamiar połączenie to dopiero pracownicy będą przygotowywali szczegóły- mówił Lech Gadomski.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Tygodnika w Makowie.

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niektóre osoby mogą

F
Felicjan
W dniu 27.01.2015 o 19:51, reformator napisał:

najlepiej połączyć Miasto z "JUMĄ" oraz spółdzielnią mieszkaniową w jedno i postawic na czele Pana G. z Panią P. i Panią M

Nie jesteś dobrze poinformowany reformatorze. M. już dawno poszła w odstawkę. Teraz jest Ż. Na mieście mówią, że  ma zastąpić syna w gazecie widmo. Znajomi z UP mówią, że ma dostać kolejny staż, czy tam roboty publiczne. Ciekawe co na to pani dyrektor, bo nie wszyscy bezrobotni mają takie szczęście, żeby ponad rok być na stażu. A są  i tacy co po kilka lat siedzą na skierowaniach z up w tych samych instytucjach. Czy nie czas na kontrolę tego kumoterstwa. A może dziennikarze by się tym zajęli, bo o wszystkim piszą, tylko nie o tym co naprawdę ludzi boli. 

o
obserwator
W dniu 27.01.2015 o 19:51, reformator napisał:

najlepiej połączyć Miasto z "JUMĄ" oraz spółdzielnią mieszkaniową w jedno i postawic na czele Pana G. z Panią P. i Panią M.

 

Po co łączyć. Przecież pan G. i tak wszystkimi rządzi. Miasto - wiceburmistrz, Juma - prokurent, Jubilatka - dalej prezes tylko nieoficjalny. W tym ostatnim przypadku zmienił się tylko kierunek steru. Przedtem rządził miastem ze spółdzielni, teraz spółdzielnią z miasta.

z
zenek
W dniu 27.01.2015 o 22:42, Gość napisał:

Doszedłeś gościu do słusznego wniosku, że 3 dyrektorów może zastąpić 1.

Tak ci się tylko wydaje. Jeśli powstanie Centrum, to dla jego normalnego i dobrego funkcjonowania dyrektor będzie musiał mieć zastępcę. To będą trzy różne miejsca - trzy różne budynki o trzech różnych formach działalności. W tych placówkach muszą być przynajmniej kierownicy, bo w przeciwnym razie szlag to trafi. To co zaoszczędzisz? Nie będzie dyr. np. biblioteki, to będzie kierownik, który musi się znać na bibliotekarstwie (mieć kwalifikacje), do czego zobowiązuje Ustawa o bibliotekach.

Śmieszy mnie postawa starosty Deptuły, który zapewnił o swojej pomocy i przychylnie odniósł się do możliwości powstania powiatowego ośrodka kultury.

Art. 19 ustawy o bibliotekach
 - Powiat organizuje i prowadzi co najmniej jedną powiatową bibliotekę publiczną. Zadania powiatowej biblioteki publicznej może wykonywać, na podstawie porozumienia, wojewódzka lub gminna biblioteka publiczna działająca i mająca swoją siedzibę na obszarze powiatu.

 

W Makowie jest biblioteka pedagogiczna, ale nie ma ogólnodostępnej biblioteki powiatowej.

Kolejny mit starosty.

Moim zdaniem, twierdzenie Gadomskiego o tym że Centrum będzie miało większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, to wróżenie z fusów. Wielkość instytucji nie ma znaczenia przy pozyskiwaniu pieniędzy. 

Moim zdaniem, pomysł utworzenia Centrum, to nic innego jak bezkolizyjne pożegnanie obecnych dyrektorów (biblioteki i MDK) i zatrudnienie swojego człowieka.

Przy takiej reorganizacji wszyscy pracownicy obu instytucji dostają wypowiedzenia i nowy dyrektor może spokojnie zatrudnić swoich ludzi. Pożyjemy - zobaczymy.

Warto przytoczyć wypowiedź jednej z bibliotekarek. Może to da władzom coś do myślenia:

 

Bibliotekarka

Mam kilkunastoletni staż pracy w miejsko-gminnej bibliotece. Przeżyłam pracę w bibliotece połączonej z Domem Kultury. Otóż Dom Kultury pożerał większość budżetu, ograniczano dla nas pieniądze na wszystko, bywało, że nawet na zakup nowości książkowych. Byle jaki lokal, byle jakie meble - spadki z Domu Kultury, tam kupowało się nowe, byle jakie książki, problem nawet z podstawowymi materiałami biurowymi. My, bibliotekarki musiałyśmy zamykać bibliotekę aby na organizowanych przez Dom Kultury imprezach sprzedawać bigos albo losy na loterię, bo przecież i tak nic nie robimy. Kilka lat temu zostaliśmy rozdzieleni i odżyliśmy, my, nasza biblioteka, nasi czytelnicy. Zostałyśmy poinformowane, że ponowne połączenie jest już tylko kwestią czasu i uchwalenia nowelizacji. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, bo znów "ktoś" ma chrapkę na "nasze" pieniądze. I znów będziemy handlować losami i bigosem kosztem pracy z czytelnikami. Więc z całym szacunkiem Panie Ministrze ale proszę mi nie mówić jak to będzie ślicznie, ładnie i szczęśliwie. Nie mogę tylko pojąć dlaczego nikt nie próbuje wyciągnąć z wniosków z tak nieodległej przeszłości, kiedy to właśnie takie połączone biblioteki zostały zepchnięte na margines życia kulturalnego lokalnych środowisk. Są bo muszą, ustawa zobowiązuje. Proszę mi nie mówić, że na połączenie musi wyrazić zgodę ministerstwo, KRB itd. bo wszyscy wiemy, że tak naprawdę będzie to martwy, lekceważony zapis. Brawo Panie Ministrze właśnie wbija Pan ostatni gwóźdź do trumny polskiego bibliotekarstwa!

 

 

 

G
Gość
W dniu 27.01.2015 o 20:54, Gość napisał:

w niedziele były jasełka w MDK-u wygllllądano przedstawicieli władz miasta, w poprzedniej kadencji nie było władz to był przewodniczacy komisji kultury Bronowicz, ale to juz kolejna impreza bez władz

 

Władze kleiły się do emerytów przed wyborami. Ciak nawet się poświecił i pojechał z gwiazdami za granicę, a Gadomski żonę na koncert zabrał. Kuźwa, co za hipokryzja. 

G
Gość
W dniu 27.01.2015 o 20:48, Gość napisał:

Najbardziej śmieszy mnie postawa 9 radnych, którzy głosowali (bez merytorycznego uzasadnienia Gadamskiego) za uchwałą o powołaniu centrum kultury. Chłopcy zagłosujmy za- a potem będziemy się zastanwiać nad skutkami swojej deczyji. Bardzo mądrzy radni.Gadomski operował sloganami i ogólnikami. Nie padły z jego ust słowa o efektach ekonomicznych połączenia obu instytucji.Budynki: biblioteki, MDK i bożnicy (ma tam powstać muzeum) znajdują się w różnych miejscach Makowa. Proponuję biuro dla nowego dyrektora Centrum zrobić w budynku Ciaka w Rynku. Bedzie tak po środku.

Doszedłeś gościu do słusznego wniosku, że 3 dyrektorów może zastąpić 1.

G
Gość
W dniu 27.01.2015 o 20:18, zenek napisał:

Napisz, jakie efekty dodatnie przyniosą takie odważne decyzje.? Proszę tylko o konkrety. Jakie oszczędności fiansowe, społeczne, kadrowe?

Może zacznij od efektów ujemnych...

G
Gość
W dniu 27.01.2015 o 20:58, zenek napisał:

Nie przyszli, bo nie chcieli siedzieć w fotelach rodem z PRL-u. Ich tyłko przywykłe do większych wygód.

Towarzysz Gójski był i to wystarczy.

z
zenek
W dniu 27.01.2015 o 20:54, Gość napisał:

w niedziele były jasełka w MDK-u wygllllądano przedstawicieli władz miasta, w poprzedniej kadencji nie było władz to był przewodniczacy komisji kultury Bronowicz, ale to juz kolejna impreza bez władz

Nie przyszli, bo nie chcieli siedzieć w fotelach rodem z PRL-u. Ich tyłko przywykłe do większych wygód.

G
Gość

w niedziele były jasełka w MDK-u wygllllądano przedstawicieli władz miasta, w poprzedniej kadencji nie było władz to był przewodniczacy komisji kultury Bronowicz, ale to juz kolejna impreza bez władz

G
Gość
W dniu 27.01.2015 o 20:18, zenek napisał:

Napisz, jakie efekty dodatnie przyniosą takie odważne decyzje.? Proszę tylko o konkrety. Jakie oszczędności fiansowe, społeczne, kadrowe?

Najbardziej śmieszy mnie postawa 9 radnych, którzy głosowali (bez merytorycznego uzasadnienia Gadamskiego) za uchwałą o powołaniu centrum kultury. Chłopcy zagłosujmy za- a potem będziemy się zastanwiać nad skutkami swojej deczyji. Bardzo mądrzy radni.

Gadomski operował sloganami i ogólnikami. Nie padły z jego ust słowa o efektach ekonomicznych połączenia obu instytucji.

Budynki: biblioteki, MDK i bożnicy (ma tam powstać muzeum) znajdują się w różnych miejscach Makowa. Proponuję biuro dla nowego dyrektora Centrum zrobić w budynku Ciaka w Rynku. Bedzie tak po środku.

G
Gość
W dniu 27.01.2015 o 20:36, to ja napisał:

w Osiedlowym Domu Kultury miało być przedszkole, złozono nawet wniosek w Warszawie, efekt był taki że nie przeszedł nawet oceny formalnej, skuteczność w pozyskiwaniu "O" procent Do współnot mieszkaniowych - nieruchomościami mogą zarzadzać Panie Napiórkowska i Rawa i pewnie ktoś inny, ktoś napisal o długach TBS, bronić się przed takim administratorem, w którego długach trzeba będzie partycypować

Chcą za pieniądze 19 wspólnot wyprowadzić bankruta z dołka i dać robotę Napiórkowskiemu, jako podziekowanieza to że przez wiele lat robił koło doopy Jankowskiemu.

t
to ja

w Osiedlowym Domu Kultury miało być przedszkole, złozono nawet wniosek w Warszawie, efekt był taki że nie przeszedł nawet oceny formalnej, skuteczność w pozyskiwaniu "O" procent

 

Do współnot mieszkaniowych - nieruchomościami mogą zarzadzać Panie Napiórkowska i Rawa i pewnie ktoś inny, ktoś napisal o długach TBS, bronić się przed takim administratorem, w którego długach trzeba będzie partycypować

t
to ja

w Osiedlowym Domu Kultury miało być przedszkole, złozono nawet wniosek w Warszawie, efekt był taki że nie przeszedł nawet oceny formalnej, skuteczność w pozyskiwaniu "O" procent

 

Do współnot mieszkaniowych - nieruchomościami mogą zarzadzać Panie Napiórkowska i Rawa i pewnie ktoś inny, ktoś napisal o długach TBS, bronić się przed takim administratorem, w którego długach trzeba będzie partycypować

z
zenek
W dniu 27.01.2015 o 19:57, Gość napisał:

Wreszcie podejmowane są odważne decyzje w naszym mieście!!! Oby tak dalej ...

Napisz, jakie efekty dodatnie przyniosą takie odważne decyzje.? Proszę tylko o konkrety. Jakie oszczędności fiansowe, społeczne, kadrowe?

Dodaj ogłoszenie