Czy mandaty z monitoringu miejskiego są legalne?

Regina Skibińska
Archiwum
Udostępnij:
Monitoring miejski służy do obserwowania tego, co się dzieje w mieście i szybkiego reagowania w razie potrzeby, jeśli zagrożone jest czyjeś życie, zdrowie czy mienie. W pewnych przypadkach nagrania z kamer miejskich mogą być wykorzystywane do nakładania mandatów za wykroczenia drogowe.

Kamery monitoringu miejskiego są środkami technicznymi utrwalającymi obraz, nie stanowią natomiast urządzeń kontrolno-pomiarowych ani rejestrujących w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.

Jakiś czas temu pojawiły się wątpliwości, czy zapisy monitoringu mogą stanowić podstawę do ukarania manatem, jeżeli kamera zarejestrowała wykroczenie drogowe. Wątpliwości te rozstrzygnęła Prokuratura Generalna, która określiła, kiedy można karać sprawców wykroczeń zarejestrowanych przez kamery monitoringu miejskiego.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2009 roku w sprawie sposobu obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych przez straż gminną (miejską), straż gminna (miejska), realizuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, w sposób:

1) zdalny - przy użyciu urządzeń umożliwiających przekazywanie obrazu zdarzeń na odległość;
2) bezpośredni - w przypadku prowadzenia przez strażnika gminnego (miejskiego) obserwacji i rejestracji obrazu w miejscu zdarzenia”.

Straż miejska na podstawie art. 129b ust. 1 pkt 1 a, pkt 2 a, b i c Prawa o ruchu drogowym ma uprawnienia do kontroli ruchu drogowego wobec kierującego pojazdem niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym oraz wobec uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:

  • zatrzymaniu lub postoju pojazdów,
  • ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,
  • ruchu pieszych

.

Zdaniem Prokuratury Generalnej w przypadku popełnienia tych wykroczeń, zarejestrowanych przez kamery monitoringu miejskiego, straż gminna może nakładać mandaty karne oraz kierować wnioski o ukaranie do sądu.

W przypadku innych wykroczeń z zakresu ruchu drogowego ujawnionych za pomocą kamer monitoringu miejskiego oskarżycielem może być tylko policja, a zapisy z kamer mogą służyć jako dowód. Dzieje się tak dlatego, że kamery miejskie, jakkolwiek rejestrują obraz, to nie ujawniają automatycznie naruszeń w ruchu drogowym, gdyż nie stanowią urządzenia rejestrującego, o którym mowa w art. 2 pkt 73 ustawy Prawo o ruchu drogowym, stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami. System monitoringu miejskiego nie opiera się na pracy urządzeń ujawniających i zapisujących za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami i nie jest urządzeniem rejestrującym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy mandaty z monitoringu miejskiego są legalne? - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
losot pomylił źródło prawa z wykładnią (rodzaje wykładni m.in. legalna - od ustawodawcy, instytucjonalna - od organu który przepis stosuje). Kodeks postępowania o wykroczenia mówi w art.97.par.1 pkt. że funkcjusz może nałożyć mandat jeżeli ujawni wykroczenie urządzeniem rejestrującym a takim urządzeniem jest rejestrator monitoringu, aparat foto, kamery VHS i cyfrowe bo utrwalają, rejestrują , zapisują "nakręcają obraz. KPOW nie mówi o urządzeniu rejestrującym w rozumieniu PORD ale o każdym. To urządzenie w rozumieniu PORD jest potrzebne tylko do wykroczeń drogowych. Zatem jeżeli widzisz na kamerze monitoringu siurka to wypisz mu mandat za 50 a nie kieruj sprawy do sądu bo podatnicy dołożą do tego 1000 (koszt czynności wyjaśniających i sądowych).
l
losot
12 stycznia 2016r. Komendant Straży Miejskich w Gnieźnie został zwolniony z pracy, m.in za monitoring,parkowanie i mandaty
l
losot
nie jest możliwe nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia ujawnione przy pomocy środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych z uwagi na fakt, iż tego rodzaju ujawnienie wykroczenia nie mieści się w grupie przesłanek umożliwiających nałożenie mandatu karnego, określonych w art. 97 par. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. i należy podkreślić, że nie dotyczy ono jedynie strażników gminnych (miejskich), lecz wszystkich organów uprawnionych do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Dodaj ogłoszenie