Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co wspólnego ma Stefan Niesiołowski z Ostrołęką? Przeczytaj, to ciekawostka

possowski
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków

Stefan Niesiołowski, obecny wicemarszałek Sejmu i poseł Platformy Obywatelskiej to jedna z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki. Swego czasu poseł Niesiołowski występował pod pseudonimem... Ewa Ostrołęcka.

Pod nim właśnie Niesiołowski opublikował książkę "Ruch przeciw totalizmowi" wydaną w II obiegu, w 1985 roku przez Niezależną Oficynę Wydawniczą. To więzienne wspomnienia Niesiołowskiego o współzałożonej przez niego organizacji "Ruch". Cóż to za organizacja? Cytujemy za wikipedią:

"Ruch" powstał w połowie lat 60. Na IV Zjeździe, w styczniu 1969 r. przyjął deklarację programową "Mijają lata" (jej autorami byli Stefan Niesiołowski, Andrzej Czuma oraz Emil Morgiewicz) Podstawowym elementem programu "Ruchu" była walka o niepodległość. Jego działacze zdecydowanie odrzucali komunizm i nie uznawali Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za legalne państwo polskie. Nie próbowali więc, w przeciwieństwie do innych środowisk opozycyjnych, działać na rzecz reformy i demokratyzacji PRL, uważali, że dopiero na jej gruzach należy budować niepodległe państwo: demokratyczne, niezależne od Związku Radzieckiego, gwarantujące przestrzeganie praw człowieka. Postulowali wręcz wprowadzenie zakazu działalności partii o programie totalitarnym, faszystowskim, partii głoszących nienawiść klasową i walkę klas. Przewidywali, że do wyzwolenia Polski dojdzie w przyszłości na drodze masowych wystąpień społecznych. Do założycieli "Ruchu", poza autorami deklaracji, należeli Marian Gołębiewski i Benedykt Czuma. W najbardziej aktywnym okresie działalności organizacja liczyła ok. 100 członków.

Kres działalności "Ruchu" położyła fala aresztowań w 1969 i 1970 roku. Działacze tej organizacji skazani zostali na wieloletnie wyroki więzienia. Były to wówczas najwyższe wyroki w sprawach politycznych od czasów "odwilży" 1956 roku. Najwyższe - po 7 lat - dostali Andrzej Czuma obecny poseł, były minister sprawiedliwości i Niesiołowski właśnie.

Być może ktoś z naszych internautów zna rozwiązanie zagadki "ostrołęckiego" pseudonimu Niesiołowskiego. Jeśli tak, prosimy o odpowiedź na forum**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki