MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań dalej mocno w górę. Mamy nowego lidera podwyżek. „Średnia cena mkw. wzrosła w tym mieście od początku roku o 5 proc."

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jak wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, w Krakowie średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie pokonała poziom 16 tys. zł, w Trójmieście – 15 tys. zł, a w Łodzi – 11 tys. To właśnie Łódź niespodziewanie została liderem podwyżek w tym roku. Jednocześnie w czterech metropoliach średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym. Największa różnica na korzyść rynku wtórnego jest w Łodzi.

Spis treści

W tym roku liderem podwyżek została Łódź, w dwa miesiące mieszkania zdrożały o 5 proc.
– Po dwóch miesiącach tego roku liderem podwyżek została dość niespodziewanie Łódź. Średnia cena metra kwadratowego przekracza w lutym pułap 11 tys. zł – zauważa ekspert. Karolina Misztal/ Polska Press

Nowy lider podwyżek. Od początku roku wzrost cen wyniósł już 5 proc.

– Po dwóch miesiącach tego roku liderem podwyżek została dość niespodziewanie Łódź. Średnia cena metra kwadratowego wzrosła w tym mieście od początku roku aż o 5 proc., przekraczając w lutym pułap 11 tys. zł – mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i Gethome.pl.

Tłumaczy on to tym, że łódzcy deweloperzy wprowadzili w tym roku do sprzedaży dużą pulę drogich – jak na ten rynek – mieszkań. Równocześnie wyprzedawały się głównie te najtańsze. Średnia cena metra kwadratowego nowych lokali, na które deweloperzy znaleźli chętnych, w lutym sięgała 9,3 tys. zł. Połączenie tych dwóch czynników dało więc efekt w postaci potężnego wzrostu średniej ceny metra kwadratowego mieszkań pozostających w ofercie. Warto też jednak zauważyć, że w styczniu podwyżka znacznie przekraczała 4 proc., zaś w lutym wynosiła już tylko 1 proc.

Najdrożej jest w Warszawie i Krakowie, a najtaniej w Łodzi i Aglomeracji Katowickiej.
Najdrożej jest w Warszawie. Drugie miejsce zajmuje Kraków, a podium zamyka Trójmiasto. Pomimo, że w Łodzi najmocniej zdrożały mieszkania, znajduje się ona na przeciwległym biegunie wraz Aglomeracją Katowicką. rynekpierwotny.pl

Podobną wysokość miały podwyżki średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów we Wrocławiu, Poznaniu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Natomiast w Warszawie średnia nie zmieniła się w ciągu ostatniego miesiąca, ale w Krakowie i Trójmieście odnotowaliśmy dość znaczną podwyżkę, bo odpowiednio o 2 proc. i 3 proc. Ceny nowych mieszkań w pierwszej z tych metropolii przebiły w tej sytuacji pułap 16 tys. zł, zaś w drugiej – 15 tys. zł za metr kwadratowy.

Trójmiasto nie przestaje zadziwiać

Eksperci przypominają, że w końcówce ubiegłego roku średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie trójmiejskich firm deweloperskich wystrzeliła w górę. Styczeń przyniósł spadek średniej, ale radość była krótka, bo w lutym średnia znów poszła w górę. To pokazuje, jak ważne jest to, jakie mieszkania trafiają na rynek. W styczniu ich średnia cena w przeliczeniu na metr kwadratowy wynosiła „tylko” 13,2 tys. zł. – Natomiast w lutym trójmiejscy deweloperzy uzupełnili swoją ofertę głównie drogimi mieszkaniami, bo średnio po ok. 17 tys. zł za metr – wskazano.

Żeby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, podaż mieszkań musi przewyższać popyt na nie. Jest szansa, że ten warunek zostanie spełniony, bo w tym roku wzrosła aktywność inwestycyjna firm deweloperskich. Po drugie, mieszkania wprowadzane przez nie do sprzedaży muszą mieć cenę adekwatną do możliwości kupujących, którzy posiłkują się kredytem – komentuje Wielgo.

Jednak jak wskazano, deweloperzy fundują swoim potencjalnym klientom huśtawkę nastrojów. – Na przykład we Wrocławiu średnia cena metra kwadratowego nie zmieniała się w grudniu i styczniu. Mogło to świadczyć o początku cenowej stabilizacji. Niestety, luty przyniósł 1 proc. podwyżkę, bo deweloperzy postawili na zamożnych klientów – podano. Z kolei w Warszawie mieliśmy do czynienia z odwrotną sytuacją. W styczniu deweloperzy dostarczyli na rynek bardzo drogie mieszkania, ale w lutym w nowej podaży przeważał już segment popularny.

Tak zmieniła się struktura cenowa mieszkań w ofercie firm deweloperskich

W Łodzi, gdzie średnia cena metra kwadratowego wzrosła najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 32 proc. do 24 proc. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 12 tys. zł za metr zwiększył się z 15 proc. do 26 proc. Spore zmiany w strukturze cenowej oferty deweloperów odnotowaliśmy również m.in. w Warszawie i Krakowie. W stolicy praktycznie zniknęły z rynku mieszkania do kupienia za mniej niż 9 tys. zł za m kw. Z 29 proc. do 33 proc. wzrósł odsetek lokali w przedziale 12-15 tys. zł za metr kwadratowy. Z kolei w Krakowie już 53 proc. mieszkań kosztuje więcej niż 15 tys. zł za metr. Dwa miesiące wcześniej tak drogich lokali było 48 proc.

W lutym kontynuowały marsz w górę także ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Jak wynika z danych portalu GetHome.pl, w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi średnia cena metra kwadratowego podskoczyła w ciągu miesiąca o 1 proc., w Krakowie – o 2 proc., w Poznaniu – o 3 proc., zaś w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej podwyżka sięgała 5 proc. I to właśnie ta konurbacja jest tegorocznym liderem podwyżek. W ciągu dwóch miesięcy średnia cena metra kwadratowego wzrosła aż o 7 proc. W ten sposób Łódź została zapchnięta na ostatnie miejsce w cenowym zestawieniu. Tylko w Trójmieście odnotowano w lutym spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań z drugiej ręki.

– Wciąż w czterech metropoliach – w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest wyższa niż na rynku pierwotnym. Największa różnica na korzyść rynku wtórnego jest w Łodzi – podsumowano.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań dalej mocno w górę. Mamy nowego lidera podwyżek. „Średnia cena mkw. wzrosła w tym mieście od początku roku o 5 proc." - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki