MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Camillę Parker-Bowles i Karola III łączy wyjątkowe uczucie, które przetrwało pomimo wielu przeciwności losu. Poznaj historię ich miłości

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Camilla Parker-Bowles to dosyć kontrowersyjna postać w rodzinie królewskiej. To właśnie ta kobieta rozkochała w sobie króla Anglii.
Camilla Parker-Bowles to dosyć kontrowersyjna postać w rodzinie królewskiej. To właśnie ta kobieta rozkochała w sobie króla Anglii. PAP
Historia miłości Camilli Parker-Bowles i Karola III jest zawiła, skomplikowana i niełatwa. Swój związek musieli utrzymywać w tajemnicy, bo oboje byli związani z kimś innym. A Camilla przez długi czas była obwiniana za rozpad małżeństwa Diany z następcą tronu Wielkiej Brytanii. Po wielu latach mogą być w końcu razem i tworzyć związek małżeński. Zobacz, kim jest żona króla Anglii i dowiedz się, jak go w sobie rozkochała.

Spis treści

Po śmierci Elżbiety II następcą tronu Wielkiej Brytanii został Karol III. Po ślubie, wtedy jeszcze z następcą tronu, Camilla Parker-Bowles otrzymała tytuł księżnej Kornwalii. W tym czasie monarchini nie chciała, aby po jej śmierci Camilla otrzymała tytuł królowej. Wszystko się zmieniło w 2022 roku podczas świętowania uroczystości 70-lecia panowania na tronie Wielkiej Brytanii. Elżbieta II wydała komunikat, że pragnie, aby po jej śmierci Camilla zyskała miano „królowej małżonki”.

Kiedy nadejdzie mój czas i mój syn książę Karol zostanie królem, jestem przekonana, że okażecie mu i jego żonie Camilli, takie samo wsparcie, jakie okazaliście mi. Wyrażam także wolę, by, gdy to się stanie, Camilla była znana jako królowa i kontynuowała swoją pracę na rzecz monarchii – napisała w oficjalnym oświadczeniu Elżbieta II.

Kim jest Camilla Parker-Bowles?

Camilla urodziła się 17 lipca 1947 roku w Londynie. Jest najstarszą córką majora Bruce'a Shand i jego żony, Rosalind Shand. Wychowywała się we wsi Plumpton w East Sussex. W kręgach rodzinnych nazywaną była Millą. Pochodziła ze szlacheckiej rodziny. Uczyła się Dumbrells School w Sussex, Queen’s Gate School w Kensington i w szwajcarskiej Mon Fertile. Studiowała również w Instytucie Brytyjskim w Paryżu. W roku 1973 wyszła za mąż za brytyjskiego wojskowego Andrewa Parkera-Bowlesa. Mają dwójkę dzieci – syna i córkę. Camilla po raz pierwszy została mamą w 1974 roku. Ojcem chrzestnym Thomasa został książę Karol. Cztery lata później na świat przyszła Laura. Pierwsze małżeństwo Camillii zakończyło się rozwodem w 1995 roku.

Pierwsza i największa miłość Karola III, czyli Camilla

Camilla i Karol poznali się w 1970 roku na meczu polo. Od razu przypadli sobie do gustu i zakochali się w sobie. Jednak w 1971 roku za namową Elżbiety II, Karol zaciągnął się do Królewskiej Marynarki Wojennej. W tym czasie Camilla wyszła za mąż za Andrew, a książę Walii poznał Dianę – ich ślub odbył się w 1981 roku. Oba małżeństwa nie należały do udanych. Pierwsza żona Karola, Lady Di obwiniała Parker-Bowles o rozpad ich związku. Romans Karola wyszedł na jaw po opublikowaniu książki A. Mortona „Diana: Prawdziwa historia”. W tym samym czasie na jaw wyszły również prywatne nagrania Karola i Camillii z 1989 roku. A afera z ich udziałem nazywana była „Camillagate”. W 1993 roku oficjalnie ogłoszono separację Diany i Karola, a w 1992 roku nastąpił ich rozwód. Po tym wszystkim Camilla nie cieszyła się zbyt dobrą opinią Brytyjczyków. Po śmierci „królowej ludzkich serc” musiała wręcz usunąć się z życia publicznego.

Jednak kilka miesięcy później zaczęli pojawiać się z księciem Karolem jako para. Siedem lat po śmierci Diany, Karol oświadczył się Camillii, a w kwietniu 2005 roku zawarli związek małżeński. Świadkami na ślubie był książę William i Tom Parker-Bowles. W ceremonii nie uczestniczyła Elżbieta II, natomiast wśród gości obecny był Andrew Parker-Bowles – z nową małżonką.

Wraz z wejściem w szeregi rodziny królewskiej Camilla dostała wiele obowiązków, wynikających z pozycji żony następcy tronu. Zazwyczaj ograniczało się to do towarzyszenia księciu Walii w pełnieniu jego obowiązków. Została uhonorowana następującymi odznaczeniami:

  • Medal Pamiątkowy 100-lecia Saskatchewanu (Kanada) – 2005 rok,
  • Royal Family Order królowej Elżbiety II – 2007 rok,
  • Dama Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego – 2012 rok,
  • Medal Diamentowego Jubileuszu królowej Elżbiety II – 2012 rok,
  • Order Gwiazdy Melanezji (Papua-Nowa Gwinea) – 2012 rok,
  • Order Podwiązki – 2022 rok.

Po śmierci Elżbiety II, Camilla otrzymała tytuł "Jej Królewskiej Mości Królowej Małżonki Zjednoczonego Królestwa". A dotychczasowe tytuły – księżnej Kornwalii i księżnej Rothesay – zaczęła odtąd nosić żona starszego syna Karola, Kate.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki