Budżet prawie idealny

Jarosław Sender
Ponad 49 mln zł powiat przasnyski przeznaczył w tym roku na inwestycje

Więcej niż co druga złotówka z budżecie 2011 roku będzie przeznaczona na inwestycje - zapowiedział starosta powiatu przas¬nyskiego Zenon Szczepankowski.

29 grudnia na sesji rady powiatu, zanim budżet na ten rok został przegłosowany, starosta pokusił się na małą retrospekcję.

- Powiat przasnyski, jawiący się na początku istnienia jako jeden z najsłabszych powiatów w Polsce, obecnie budzi szacunek i uznanie w oczach samorządów na Mazowszu i w całym kraju - stwierdził starosta. I wyliczył najistotniejsze w 2010 roku osiągnięcia, czyli pierwsze miejsca w Polsce pod względem pozyskiwania pieniędzy unijnych w całym okresie przynależności naszego kraju do Unii Europejskiej oraz bycie w czołówce najbardziej proinwestycyjnych samorządów w Polsce.

Skaza na obliczu powiatu

Osiągnięcia te jednak przysłania, jak zauważył sam starosta, niewiadoma związana z budową Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych, w Przas¬nyszu.

- To jeden z największych projektów na Mazowszu, a jednocześnie jeden z tych projektów, któremu poświęcamy masę uwagi. Pomimo dobrej oceny i dużego znaczenia dla powiatu, projekt ten uplasował się na 19. miejscu w rankingu, czyli obecnie na 7. miejscu listy rezerwowej. Stwarza to prawdopodobieństwo realizacji tego projektu w latach 2011-2014 - zapowiedział starosta i wyliczył namacalne dokonania 2010 roku. To m.in. 3 mln zł z kasy powiatu, które były zabezpieczeniem wartych 18 mln zł projektów unijnych realizowanych w szpitalu, bu¬dowa drogi Myszyniec-Bartniki (18 mln zł, a niemal 16 mln zł to dofinansowanie), przebudowa drogi Obrę¬biec-Szcze¬panki-Szulmierz, przebudowa ciągu Krzynowłoga Mała-Skier¬kowizna oraz drogi Duczymin-Nowa Wieś-Jarzynny Kierz (każda z tych inwestycji kosztowała 2,5 mln zł, w tym 2 mln zł zostało pozyskanych), wdrożenie e-usług oraz informatyzacja starostwa powiatowego (projekt za 3 mln zł, dofinansowanie - 2,7 mln zł, wkrótce ma być ogłoszony przetarg na to zadanie), aktywizacja spo
łeczno-zawodowa grupy mieszkańców zagrożonej wykluczeniem społecznym (z 714 tys. zł pozyskano 643 tysiące, projekt w trakcie realizacji), modernizacja Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu (koszt 2,5 mln zł, dofinan¬sowanie - 2,1 mln zł, w trakcie realizacji) oraz budowa Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach (koszt 12,8 mln zł, dofinansowanie - 10 mln zł, przetarg na jego budowę został już rozstrzy¬gnięty).

Europejski przetarg na lotnisko

Szczególny nacisk w rocznym podsumowaniu starosta położył na przy¬gotowanie terenów inwestycyjnych w Przasnyskiej Strefy Gospodarczej.

- Projekt ten zaczyna już przynosić wymierne efekty. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że w strefie uloko¬wało się już siedmiu inwestorów na ośmiu nieruchomościach. Duże nadzieje wiążemy też z Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną, utworzoną w ramach Przasnyskiej Strefy Gospodarczej - powiedział starosta. I wyjaśnił jak w najbliższym czasie zarząd powiatu zamierza przeprowadzić przetargi na grunty w strefie gospodarzącej. - Najpierw ogłaszaliśmy przetargi na pojedyncze działki w naszych lokalnych mediach i BIP-ie, nakierowując ofertę głównie na lokalnych przedsiębiorców, by w pierwszej kolejności mogły rozwinąć się nasze zakłady pracy. Teraz jednak mamy zamiar ogłosić przetarg europejski, w zasadzie na całe lotnisko. Z tym, że nie będzie to przetarg na jedną nieruchomość, ale na wiele. Działki zostały zgrupowane w modułach, które uwzględniają ich funkcje. I tak, np. działki o przeznaczeniu lotniczym muszą być sprzedawane w ramach jednej nieruchomości. Na pewno sprzedaż działek nabierze dynamiki w 2011
roku, ale pewnie będzie trwał wiele lat - prognozuje Zenon Szcze¬pankowski.

Mamy bardzo dobre projekty

Budżet na 2011 roku został podjęty bez dyskusji.

- To znakomity budżet o dochodach na poziomie 88,5 mln zł. Więcej niż co druga złotówka w tym budżecie będzie poznaczona na inwestycje. Możemy sobie pozwolić na tak duże wydatki inwestycyjne, bo zrobiliśmy bardzo dobre projekty, które otrzymały dofinansowanie unijne. Ponadto na początku czwartej kadencji powiatu dysponujemy jedną z największych nadwyżek operacyjnych w Polsce - mówił starosta Zenon Szczepankowski

Wśród wydatków inwestycyjnych 315 tys. zł zapisano na rozwój przedsiębiorczości, 1,1 mln. zł na drogi, 2,4 mln zł na informatykę, 9 mln zł na licea ogólnokształcące, 3,8 mln zł na szkoły zawodowe, 2,8 mln zł na szpital, 2,4 mln zł na dom pomocy społecznej w Przasnyszu oraz 27 mln zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Z ponad 49 mln zł zapisanych na inwestycje, wkład własny powiatu stanowi tylko 3,3 mln zł. Oznacza to, że budżet powiatu na 2011 rok jest w bardzo dużej mierze uzależniony od funduszy zewnętrznych.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie