Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje wykwalifikowanych pracowników i aktywnej polityki szkoleniowej przedsiębiorców. PARP ogłosiła konkurs na nowe Rady ds. Kompetencji

Redakcja
30 proc. pracodawców nie inwestowało w rozwój swoich pracowników, a 1/4 spośród nich, która korzystała z edukacji pozaformalnej, nie była zadowolona z jej efektów.
30 proc. pracodawców nie inwestowało w rozwój swoich pracowników, a 1/4 spośród nich, która korzystała z edukacji pozaformalnej, nie była zadowolona z jej efektów. 123RF
W Polsce pogłębia się problem dostępu do pracowników o odpowiednich kwalifikacjach oraz braku aktywnej polityki szkoleniowej przedsiębiorstw. PARP ogłosił konkurs na nowe Rady ds. Kompetencji. - Mamy nadzieję, że dzięki temu dobra oferta edukacyjna, dobre szkolenia spowodują wzrost jakości kapitału ludzkiego i zaspokajania potrzeb pracodawców- mówi Adam Banaszak, zastępca prezesa PARP.

- Kapitał ludzki, to kapitał bardzo istotny dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Braki na rynku pracy są ogromne, jeśli chodzi o dobrze wykształconych pracowników. Szczególnie widoczne jest to w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Największe braki zgłaszane są w sektorach produkcji, usług, handlu- tłumaczy w rozmowie z AIP Banaszak. - Ponad połowa przedsiębiorców funkcjonująca we wszystkich tych sektorach gospodarki wskazuje brak odpowiednio przygotowanych pracowników jako jedne z głównych problemów rozwojowych- dodaje.

Jak wynika z badań PARP Bilansu kapitału Ludzkiego, 75 proc. przedsiębiorców deklarowało problem ze znalezieniem kandydatów do pracy odpowiadających na ich potrzeby. Ankietowani właściciele firm twierdzą, że nie mają czasu na uczenie kandydatów podstawowych rzeczy. Jednocześnie deklarują możliwość ich doszkalania. Oczekują, że to system edukacji da uczniom odpowiednie umiejętności potrzebne do rozpoczęcia pracy.

Przeczytaj także:

30 proc. pracodawców nie inwestowało w rozwój swoich pracowników, a 1/4 spośród nich, która korzystała z edukacji pozaformalnej, nie była zadowolona z jej efektów. Mało tego, 30 proc. przedsiębiorców spośród nieinwestujących jako główną przyczynę wskazywało brak oferty odpowiadającej na ich potrzeby. Problemy te w największym stopniu dotyczyły najmniejszych firm w Polsce.

- W tej chwili trwa projekt, czyli branżowe rady sektorowe koordynowane przez radę programową, które mają wskazać obszary edukacyjne, obszary braków w poszczególnych branżach gospodarki, po to aby dopasować ofertę edukacyjną, szkoleniową, ogólnie taką ofertę, która spowoduje, że rynek pracy będzie lepiej przygotowany do obecnych wyzwań- wyjaśnia ekspert.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła konkurs na dofinansowanie nowych Sektorowych Rad ds Kompetencji. Jest to działanie 2.12 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Ma ona na celu zwiększenie wiedzy o potrzebie kwalifikacyjno- zawodowych.

Sektorowe Rady ds. Kompetencji odpowiadają za współprace z pracodawcami i jednostkami naukowymi, a także za wyznaczanie kierunku zmian. Rady mają stanowić miejsce współpracy biznesu, nauki oraz instytucji branżowych. Są to inicjatywy oddolne,a każdy sektor sam decyduje kto powinien włączyć się w prace Rady.

- Rada programowa to ludzie na co dzień funkcjonujący w danej branży, to są osoby, które wiedzą czego brakuje, które są w stanie dokładnie określić jakie są potrzeby edukacyjne. W efekcie ich pracy powstają dokładne rekomendacje do przygotowania konkretnych programów finansowanych także przez naszą agencję- podsumowuje Banaszak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki