MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem miało problemy z lokatorami. Jak chronią się przed niepłacącymi najemcami?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Najczęstszym problemem właścicieli przy wynajmie są zaległości w płaceniu czynszu, ale zdarzają się też zniszczenia.
Najczęstszym problemem właścicieli przy wynajmie są zaległości w płaceniu czynszu, ale zdarzają się też zniszczenia. Sylwia Penc / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Mieszkanie na wynajem rzadko stanowi bezproblemowe źródło zysku. Kłopotów z lokatorami doświadczyło niemal 70 proc. wynajmujących, a najczęściej zgłaszanym problemem są zaległe płatności. By się chronić, właściciele stosują rozmaite metody – nie zawsze zgodne z prawem.

Spis treści

Mieszkania na wynajem generują problemy. Jakie są najczęstsze?

Aż 69,5 proc. właścicieli mieszkań na wynajem doświadczyło w przeszłości problemów z najemcą, z czego 61,6 proc. miało je co najmniej dwukrotnie – wynika z badania „Problemy i perspektywy wynajmujących 2022” przeprowadzonego przez Rendin i Stowarzyszenie Mieszkanicznik. Liczby te dobrze pokazują, że zarabianie na wynajmie – reklamowane czasem jako sposób na łatwy i przyjemny zysk – nie jest wcale tak proste, jak się wydaje.

Jakich problemów z najemcami najczęściej doświadczają właściciele mieszkań? Z badania wynika, że zdecydowanie najczęściej zdarzały się zaległości w płaceniu czynszu – doświadczyło ich 63,4 proc. badanych. Inne regularnie zgłaszane kłopoty to:

 • zniszczenia w lokalu,
 • dokwaterowywanie dodatkowych osób bez wiedzy i zgody właściciela,
 • organizowanie głośnych imprez,
 • palenie papierosów w mieszkaniu,
 • zerwanie umowy i wyprowadzka w trakcie jej trwania,
 • utrudnianie właścicielowi dostępu do mieszkania,
 • kradzież rzeczy z lokalu,
 • zniszczenia mniej widoczne, odkrywane dopiero po wyprowadzeniu się najemcy.

Jednocześnie aż 74,4 proc. właścicieli, którzy doświadczyli problemów z lokatorami, nie dochodziło swoich praw w sądzie. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciętna szkoda, jakiej doświadcza właściciel z powodu najemcy, wynosi zwykle 4–5 tys. zł, można się domyślać, że zdaniem właścicieli wejście na drogę sądową po prostu się nie opłaca.

– Uciążliwość procesu w kontekście odzyskania stosunkowo niedużej kwoty może być dla wielu właścicieli mieszkań odstraszająca. Rachunek zysku i potrzebnego nakładu energii może zniechęcać do podjęcia tego wysiłku. To niekorzystna informacja, gdyż sprzyja to przeświadczeniu nieuczciwych najemców, że mogą być bezkarni – komentuje Piotr Kula z Rendin Polska.

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera

Właściciele chronią się, jak mogą. Wielu – łamiąc prawo

W obliczu tak częstych problemów z najemcami wynajmujący nie pozostają bierni. Aż 8 na 10 przyznaje, że stosuje różne metody mające na celu zabezpieczenie się przed kłopotami. Jak pokazało badanie, właściciele mieszkań najczęściej próbują chronić się, zawierając w umowie najmu zapis o karach za spóźnianie się z czynszem. Wielu z nich nie wie, że takie zapisy w umowie są niezgodne z prawem i w związku z tym nie wiążą najemcy.

– Kary umowne nie mogą dotyczyć zobowiązań pieniężnych (art. 483 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że w przypadku konieczności podjęcia czynności prawnych względem lokatora-dłużnika, wynajmujący znajdzie się w niekorzystnej sytuacji. Sąd uznając te zapisy za bezprawne, nie będzie egzekwował należności z nimi związanych. Fakt stosowania takich kar umownych wskazuje jednocześnie, iż najemcy zgadzają się na nie, nie znając prawa – zauważa Jacek Kusiak, Prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik.

Wśród innych – zgodnych z prawem – metod ochrony właściciele wymieniają:

 • negocjacje z najemcą – 26,8 proc.,
 • wymóg ubezpieczenia lokatora przed zawarciem umowy – 23,7 proc.,
 • umowa najmu okazjonalnego, weryfikacja najemcy lub poręczenie od jego rodziny – nieliczne osoby.

Natomiast 17 proc. ankietowanych podało, że nie stosuje żadnych metod zabezpieczania się przed problemami.

Sprawdź: Niepłacący najemcy to częsty problem. Jak weryfikować lokatora, żeby się przed tym uchronić?

– Przy okazji warto także wspomnieć o (...) praktyce, którą jest odcinanie lokatorom dostępu do mediów, w wyniku czego narażają się oni nawet na odpowiedzialność karną – zauważa prezes Stowarzyszenia Mieszkanicznik. – Mamy na celu dzięki naszym wysiłkom osiągnąć sytuację, w której prawa obu stron umowy najmu będą jednakowo dobrze zabezpieczone, w efekcie czego nie będzie przesłanki do prób dodatkowego, w tym przypadku niezgodnego z prawem zabezpieczania swoich interesów.

Wynajmujący mają wiele obaw, ale nie boją się uchodźców z Ukrainy

Jak pokazało badanie, blisko połowa (47,9 proc.) właścicieli mieszkań na wynajem ma poważne, a 30,5 proc. – lekkie obawy związane z obecną sytuacją gospodarczą. Większość martwi się o:

 • niewypłacalność swoich lokatorów (64 proc.),
 • konieczność podniesienia kosztów najmu (13,1 proc.),
 • niemożność obciążenia najemcy kosztami dokonanych zniszczeń, których nie pokryje kaucja (11,4 proc.).

Właściciele mieszkań obawiają się też niekorzystnych zmian prawnych (na obecny stan prawny wynajmujący skarżyli się już wielokrotnie) oraz trudności z eksmisją lokatora, który przestał płacić. Jednocześnie tylko niewielki odsetek badanych (3,3 proc.) ma obawy związane z napływem na polski rynek najmu uchodźców z Ukrainy oraz innych obcokrajowców.

Sprawdź: Stres w obliczu wojny. Jak sobie z nim radzić?

Jak wskazują eksperci Rendin, wynajmujący chcący ochronić się przed finansowymi skutkami niewypłacalności lokatora mogą rozważyć jeszcze jedno rozwiązanie – zatrudnienie profesjonalnego podmiotu, który zajmie się zarządzaniem najmem w imieniu właściciela nieruchomości.

– Z tej perspektywy dodatkowo zyskują usługi firm zajmujących się weryfikacją i zabezpieczeniem finansowym umowy, które w takich sytuacjach mogą przyjąć rolę mediatora, a w razie niemożliwości dojścia do kompromisu gwarantują wynajmującemu wypłatę zadeklarowanej sumy – zauważa ekspert Rendin.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Blisko 70 proc. właścicieli mieszkań na wynajem miało problemy z lokatorami. Jak chronią się przed niepłacącymi najemcami? - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki