MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezwzględny komornik nie daje ci spokoju? A co jeśli zrozumie, że ma do czynienia z kimś, kto wie jak się bronić?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Obawiasz się, że przez długi stracisz mieszkanie? Jest na to sposób
Obawiasz się, że przez długi stracisz mieszkanie? Jest na to sposób jermos/PPG
Często największą obawą dłużnika, który wpadł w długi, jest wizja utraty nieruchomości – szczególnie wtedy, kiedy służy ona do prowadzenia działalności, będącej źródłem utrzymania całej rodziny. Czy istnieją pewne sposoby na uniknięcie sprzedaży licytacyjnej konkretnych składników majątku?

Spis treści

Egzekucja prowadzona z majątku dłużnika przebiega tak samo, gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jak i wtedy, gdy jest nim przedsiębiorca. Przepisy prawa chronią bowiem przedsiębiorcę przed uniemożliwieniem mu prowadzenia działalności gospodarczej, na skutek skierowania przeciwko niemu egzekucji. O swoje interesy dłużnik musi jednak zadbać sam – bez stosownego wniosku, komornik nie będzie szukał mienia zastępczego, z którego mógłby ściągnąć dług. Warto zatem wiedzieć, co zrobić, aby skutecznie uchronić swoje mienie, a zwłaszcza nieruchomość, od egzekucji komorniczej.

Czy komornik może najpierw zająć nieruchomość?

Jak podkreśla adwokat Paulina Iwanowicz, obecne regulacje prawne nie przewidują żadnej hierarchii składników majątku, która wskazywałaby na to, co komornik sądowy powinien zająć w pierwszej kolejności.

– Przepisy prawa obowiązujące w Polsce nakładają jednak na komornika wymóg stosowania takiego sposobu egzekucji, który byłby „najmniej uciążliwy” dla dłużnika – podkreśla mec. Paulina Iwanowicz.

Co to oznacza dla dłużnika?

Bezwględny komornik poznał numer rachunku, na który otrzymujesz wynagrodzenie zaa pracę? Uważaj

W praktyce komornik najpierw dokonuje zajęcia znanych mu rachunków bankowych, wynagrodzenia za pracę czy wierzytelności dłużnika. Dopiero w dalszej kolejności ulegają zajęciu rzeczy ruchome oraz nieruchomości. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli dług jest mniejszy od wartości mieszkania, komornik może starać się zająć nieruchomość.

– Pamiętajmy jednak, że komornik sam nie może dokonać zajęcia nieruchomości, gdy wierzyciel nie wskazał takiego składnika majątku we wniosku o wszczęcie egzekucji – radzi mec. Iwanowicz.

Mamy zatem pierwszą ważną informację dla osób, które martwią się o utratę mieszkania: nie wszystkie składniki majątku podlegają egzekucji komorniczej. Aby wśród nich była nieruchomość, musi wcześniej znaleźć się na liście wierzyciela.

Wpisałeś na listę komorniczą dom lub mieszkanie? Tego musisz się spodziewać

Warto podkreślić, że komornik powinien również postępować zgodnie z procedurami. Zanim przystąpi do czynności zmierzających do licytacji nieruchomości, musi jeszcze wezwać dłużnika do zapłaty długu, wyznaczając mu dodatkowy dwutygodniowy termin, pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania nieruchomości.

Taki wymóg nakładają na komorników przepisy prawa i dotyczy to wyłącznie egzekucji skierowanej do mienia nieruchomego. Jest to zatem szansa na spłatę zadłużenia i uniknięcia sprzedaży działki przez komornika.

– Jednakże, po bezskutecznym upływie terminu określonego w wezwaniu, komornik dokonuje opisu i oszacowania zajętej nieruchomości, a kolejno przeprowadza jej licytację – ostrzega ekspertka.

Kontakt z wierzycielem i ugoda, to czasem ostatnia deska ratunku

Jak zauważa mec. Iwanowicz, nawet na tym etapie możliwe jest jeszcze zawarcie ugody pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Jakie to ma znaczenie? – Po podpisaniu ugody, wierzyciel może zwrócić się do komornika ze stosownym wnioskiem, a postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone lub umorzone – tłumaczy prawniczka. Porozumienie się z wierzycielem jest więc dla dłużnika szansą na wstrzymanie egzekucji komorniczej. Czy jedyną?

Dłużnik, który nie zawarł porozumienia ma szansę na uniknięcie zajęcia lokum?

Co prawda, bez porozumienia, dłużnik również może wnioskować o zawieszenie lub umorzenie egzekucji, ale tylko w sytuacji, kiedy spełnione są określone przepisami prawa przesłanki np. gdy sąd zawiesił natychmiastową wykonalność tytułu, na podstawie którego egzekucja została wszczęta – tłumaczy mec. Iwanowicz. Jest jednak również niezawodny sposób, by uniknąć egzekucji. Powinien o nim pamiętać każdy przedsiębiorca.

Ten trik może sprawić, że komornik będzie musiał zapomnieć o egzekucji z nieruchomości

Jeżeli nieruchomość, która pozostaje w zainteresowaniu komornika, jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, przepisy przewidują możliwość całkowitego wyłączenia jej spod zajęcia egzekucyjnego (art. 1061 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego).

– Nic nie dzieje się jednak „z urzędu” – to znaczy, że do wyłączenia spod egzekucji składnika majątku dłużnika może dojść tylko na jego wniosek. Z takim wnioskiem dłużnik może wystąpić na każdym etapie egzekucji, dopóki rzecz nie zostanie sprzedana. Najlepiej jednak działać jak najszybciej – dodaje mec. Paulina Iwanowicz.

W kolejnym materiale podpowiemy, jak sporządzić skuteczny wniosek o wyłączenie nieruchomości spod egzekucji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezwzględny komornik nie daje ci spokoju? A co jeśli zrozumie, że ma do czynienia z kimś, kto wie jak się bronić? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki