Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą liczyć ptaki. Także w Małkini [ZDJĘCIA]

Jerzy Chromiński
Już po raz trzynasty Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na Zimowe Ptakoliczenie. Organizują je także w Małkini Górnej.

Uczestnicy tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia będą zwracać szczególną uwagę na gile, które w poszukiwaniu pożywienia odwiedzają parki i ogrody i są częstym gościem w karmnikach. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku są jaskrawe różowo-czerwone brzuszki samców.

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Podobnie jak jego brytyjski odpowiednik - Big Garden Birdwatch – Zimowe Ptakoliczenie odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.

Zimowe Ptakoliczenie można przeprowadzić indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. W najbliższą niedzielę odbędzie się także w Małkini Górnej. Organizatorzy zapraszają chętnych do liczenia 29 stycznia o godz. 9.45, pod Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

A oto kilka cennych informacji na ten temat.

Podczas spaceru, np. po parku, należy wybierać taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało).

W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik na specjalnie przygotowaną Elektroniczną Kartę Obserwacji (tutaj - karta zostanie udostępniona od 25 stycznia) należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. Karty należy wypełnić do 9 lutego.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie - na przykład w roku 2007 dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy odnotowano bardzo silny przelot kwiczołów (w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15).

Obecnie od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel.

Oczywiście wyniki Zimowego Ptakoliczenia nie powiedzą dokładnie, ile ptaków żyje zimą w Polsce, ale dzięki zbieranym co roku danym można śledzić potencjalne zmiany i sprawdzać, czy pokrywają się one z wynikami ściśle naukowych opracowań wykonywanych przez profesjonalnych ornitologów.

Obejrzyjmy zdjęcia ptaków wykonane przez naszego współpracownika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki