MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badanie techniczne pojazdu. Zmiany od 1 września? Uwaga to fake news!

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Żadne ze zmian dotyczące badań technicznych pojazdów nie wchodzą w życie 1 września.
Żadne ze zmian dotyczące badań technicznych pojazdów nie wchodzą w życie 1 września. Wojciech Wojtkielewicz
W mediach można znaleźć informację, że od 1 września 2022 roku zmieniają się zasady dotyczące badań technicznych pojazdów. To nieprawda.

Zmiany w badaniach technicznych nastąpią w Polsce dopiero po wdrożeniu unijnej dyrektywy o badaniach okresowych pojazdów, jaką przyjęto w 2014 r. Regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2023 roku. Taka przynajmniej jest ostatnia wersja, ale termin kilkukrotnie był już przekładany.

W ministerstwie infrastruktury otrzymaliśmy informację, że żadne z przepisów dotyczące badań technicznych nie wchodzą w życie z dniem 1 września 2022 roku.

Prawo polskie musi być jednak jak najszybciej dostosowane do unijnych regulacji. Co jest w planach? Oto propozycje, które jeszcze mogą ulec zmianie.

Badanie techniczne auta. Kiedy kierowca zapłaci podwójną stawkę?

Jeśli właściciel auta spóźni się z przeglądem o 30 dni, będzie musiał zapłacić dwukrotność stawki. Jeśli pojawimy się w stacji kontroli na maksymalnie trzydzieści dni przed terminem, data kolejnego badania wyznaczona zostanie na równy rok od dnia, w którym wygasłaby ważność aktualnych badań

Badanie techniczne auta. Ma być wymagany komplet zdjęć pojazdu

Na tym jednak nie koniec proponowanych zmian. Sesja zdjęciowa z autem podczas przeglądu technicznego pojazdu? Nowelizacja przepisów zakłada, że podczas przeglądu technicznego pojazdu, diagnosta wykona także zdjęcia kontrolowanego pojazdu, według odpowiedniego schematu.

Taki komplet zdjęć może być dowodem, że dane auto rzeczywiście zostało poddane kontroli technicznej. Można też będzie ocenić w jakim stanie się ono znajdowało.

Fotograficzna dokumentacja byłaby przechowywana w archiwum stacji przez okres pięciu lat od daty przeprowadzenia przeglądu.

Właściciel pojazdu, który nie zgadza się na ocenę diagnosty, może wystąpić do Dyrektora TDT o przeprowadzenie ponownego badania na tej samej stacji kontroli pojazdów.

Badanie techniczne auta. Co z cenami?

Stawki za badanie techniczne nie zmieniły się od 2004 roku. Badanie techniczne samochodu osobowego to koszt 99 zł, nieco wyżej jest ono wycenione w przypadku pojazdu z instalacją LPG/CNG – to 162 zł. Co więcej, od 2017 r. za przegląd techniczny płaci się przed wykonaniem badania, a opłata w przypadku negatywnego wyniku nie podlega zwrotowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Badanie techniczne pojazdu. Zmiany od 1 września? Uwaga to fake news! - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki