OPRAC.:
Jacek Kmiecik
EPA/PAP
Hubert Hurkacz awansował do drugiej rundy wielkoszlemowego turnieju US Open w Nowym Jorku. Rozstawiony z numerem 17. polski tenisista wygrał ze Szwajcarem Markiem-Andreą Hueslerem 4:6, 5:7, 7:6(0), 6:3, 6:1. Spotkanie trwało 3 godziny i 16 minut.

W światowym rankingu Marc-Andrea Huesler zajmuje 97. miejsce. To było ich pierwsze spotkanie.

Najgorsze z możliwych ryozpoczęcie meczu Hurkacza

Hubert Hurkacz zaczął mecz w najgorszy możliwy sposób – już w gemie otwarcia dał się przełamać. 26-letni wrocławianin miał później trzy okazje, aby odrobić breaka, ale Huesler wychodził z kłopotów i wygrał pierwszego seta.

W drugiej partii długo obaj tenisiści serwowali bez zarzutu. W jedenastym gemie podanie zawiodło jednak „Hubiego”. Szwajcar go przełamał, a chwilę później zamknął partię.

Tie-break dla Hurkacza punktem zwrotnym meczu

Trzeci set, tak jak pierwszy, zaczął się od przegranego gema Hurkacza przy własnym podaniu. Tym razem jednak natychmiast doprowadził do remisu. W bardzo poważnych tarapatach Polak znalazł się po gemie dziewiątym, w którym ponownie dał się przełamać.

Huesler następnie serwował na zwycięstwo w meczu, ale najwyraźniej nie zdołał opanować emocji. Nie zdobył nawet punktu i Hurkacz doprowadził do remisu 5:5. To był punkt zwrotny tego meczu. Ostatecznie o losach trzeciej partii decydował tie-break, a w nim Hurkacz wygrał gładko 7-0.

Hurkacz poprawił serwis i efekty był natychmiastowy

Z minuty na minutę na korcie rosła przewaga Hurkacza. Huesler okazję do przełamania miał jeszcze tylko w pierwszym gemie czwartego seta, ale jej nie wykorzystał. Później Polak serwował już bardzo dobrze. W czwartej oraz piątej odsłonie po dwa razy przełamywał rywala i mimo kiepskiego początku mógł się cieszyć z awansu do drugiej rundy.

Teraz bilans Polaka po przegranych dwóch pierwszych partiach w formacie pięciu setów wynosi 2-16. Po raz pierwszy od stanu 0:2 w wielkoszlemowych turniejach „Hubi” wygrał z Austriakiem Dennisem Novakiem podczas Australian Open 2020.

Ze wszystkich turniejów wielkoszlemowych to właśnie w US Open Hurkacz notuje najsłabsze wyniki. W żadnej edycji nie udało mu się wygrać dwóch spotkań.

W drugiej rundzie podopieczny trenera Craiga Boyntona zmierzy się z Jackiem Draperem. Zajmujący 123. miejsce na liście ATP Brytyjczyk pokonał na starcie turnieju Mołdawianina Radu Albota 6:1, 6:4, 6:3. Hurkacz grał z nim wcześniej dwa razy i odniósł dwa zwycięstwa.(PAP)

US Open, mężczyżni

1. runda gry pojedyńczej
Hubert Hurkacz (Polska, 17) - Marc-Andrea Huesler (Szwajcaria) 4:6, 5:7, 7:6(0), 6:3, 6:1.