Alarm powodziowy w Krakowie. Fala kulminacyjna na Wiśle [NA ŻYWO]

Małgorzata Mrowiec, Katarzyna KrawczykZaktualizowano 
Jak przekazał IMGW, wody w Wiśle jest dużo, ale nie będzie już gwałtownego wzrostu, fala powodziowa będzie się rozciągać. Będzie się ona przemieszczać wzdłuż Wisły i kolejno osiągać stany alarmowe.

AKTUALIZACJA 18.25
Budowa Trasy Łagiewnickiej była zagrożona przez przepływającą w pobliżu rzekę Wilgę. >> Zobacz więcej

AKTUALIZACJA 16.25
Aktualny stan wskaźników na małopolskich rzekach. Na czerwony stany alarmowe, na pomarańczowo stany ostrzegawcze, na żółto strefa stanów wysokich,

AKTUALIZACJA 15.55
Premier Mateusz Morawiecki podziękował i pogratulował odwagi policjantom z komisariatu wodnego >> Czytaj więcej

Kraków. Policjanci ratują zagrożoną budowę mostu [ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA 15.12
Zobacz jak wyglądała walka z żywiołem podczas "Powodzi Tysiąclecia" w 1997 roku.

Powódź tysiąclecia w Małopolsce [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

AKTUALIZACJA 14:16
Stan bulwarów w Krakowie jest przerażający. Wielka woda naniosła mnóstwo śmieci i resztek organicznych.

Kraków. Tragiczny stan Bulwarów Wiślanych po przejściu fali ...

AKTUALIZACJA 13:36

Aktualna sytuacja w Bochni.

AKTUALIZACJA 13:25

Sitniczanka spustoszyła trzy wsie w gminie Biecz

Przez kilka godzin strażacy z OSP w Binarowej, Racławicach i...

AKTUALIZACJA 12:32

Kolejny dzień walki z powodzią na Powiślu Dąbrowskim

Kolejny dzień walki z powodzią na Powiślu Dąbrowskim. Wiele ...

AKTUALIZACJA 11:52

Funkcjonariusze Komisariatu Wodnego w Krakowie wraz ze strażakami od kilkunastu godzin walczą o budowany most kolejowy łączący Zabłocie z Kazimierzem. Prąd wezbranych wód Wisły niesie bardzo dużo konarów drzew, które mogą zagrażać powstającej konstrukcji.

Kraków. Funkcjonariusze policji wodnej chronią most kolejowy...

AKTUALIZACJA 11:26

Premier Morawiecki był dzisiaj z wizytą na posterunku wodnym na Wiśle:

Małgorzata Mrowiec

AKTUALIZACJA 11:06

Jak przekazał IMGW, wody w Wiśle jest dużo, ale nie będzie już gwałtownego wzrostu, fala powodziowa będzie się rozciągać. Będzie się ona przemieszczać wzdłuż Wisły i kolejno osiągać stany alarmowe. Na dopływach z kolei są obserwowane spadki stanu wody (chodzi o rzeki: Soła, Skawa, Dunajec). W Krakowie spada poziom wody spada np. w Serafie i Wildze.

Kraków. Fala powodziowa przekroczyła stan alarmowy o 60 cm. ...

AKTUALIZACJA 10:03

Według prognoz IMGW, na południu Polski do wieczora może intensywnie padać (do 60 mm) i grzmieć. Dla Małopolski wydano ostrzeżenie 2. stopnia.

AKTUALIZACJA 9:28

AKTUALIZACJA 9:11

Powiat gorlicki: potok Libuszanka zagraża szkole w Libuszy. Strażacy ułożyli tam wał, żeby obronić budynek przed wodami w potoku Libuszanka. Droga powiatowa jest całkowicie nieprzejezdna.

Coraz więcej zgłoszeń o zalanych domach. W Lipinkach nadmiar...

AKTUALIZACJA 8:48

Zapowiadana fala kulminacyjna przeszła przez Kraków. Zobaczcie aktualne zdjęcia:

Kraków. Fala kulminacyjna na Wiśle. Bulwary zostały zalane [ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA, godzina 8:30

AKTUALIZACJA, godzina 8:17

Tak aktualnie wygląda sytuacja nad Wisłą:

Anna Kaczmarz/Polska Press

AKTUALIZACJA, godzina 7:30

- Noc minęła spokojnie, nie było nowych, większych zdarzeń, opady zmalały, częściowo opada poziom wody, jednakże na 13 wodowskazach w województwie mamy stan alarmowy, a na 23 ostrzegawczy - podaje dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W Krakowie już dziś o 8 rano spodziewana jest fala kulminacyjna na Wiśle. - Fala się zbliża, ale raczej niczemu nie zagraża - mówi dyżurny.

Serafa, która wczoraj wylała już opada, ale jeśli znów będzie mocno padać sytuacja z wczoraj może się powtórzyć. Strażacy oczywiście maja ciągle dużo pracy - wypompowują wodę z zalanych terenów i domów, usuwają skutki powodzi, zabezpieczają niestabilne grunty. Do tej pory było 1349 interwencji, najwięcej w Krakowie - 318 - dotyczyły zalanych dróg i domów.

- Najwięcej pracy mamy teraz w powiecie oświęcimskim, gdzie zadziałały klapy przeciwpowodziowe na Skawie. Woda rozlała się na okoliczne tereny w pobliżu oczyszczalni ścieków - mówi st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik Małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pompują wodę w wielu miejscach powiatu Dąbrowskiego, w Jawiszowicach, krakowskim Lesisku i Igołomi-Wawrzeńczycach pod Krakowem.

Ulewy w Krakowie - fatalna sytuacja pogodowa

Ulewy w Małopolsce. Blisko 100 interwencji strażaków. Zalane...

Od wieczora w czwartek w Krakowie obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył bowiem 5,2 m, czyli stan alarmowy. Fala kulminacyjna na Wiśle w Krakowie jest spodziewana w piątek o godz. 8 rano i będzie przechodziła do godz. 14. W czwartek montowano grodzie przeciwpowodziowe wzdłuż wałów Wisły

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił trzeci (najwyższy) stopień zagrożenia hydrologicznego wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych rzeki Wisły. Ostrzeżenie obowiązuje do piątku, 24 maja, do godziny 18.

W minionych godzinach nadal na terenie województwa małopolskiego utrzymywały się opady deszczu. Wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe uruchomione zostały całodobowo – składane są tam zapotrzebowania na osuszacze, pompy i worki na piasek.

Minionej nocy tunel pod rondem Grunwaldzkim w Krakowie został zamknięty. Dodatkowo skorygowano działanie programu sygnalizacji na rondzie, wydłużając sygnał zielony na relacji północ-południe. "W godzinach szczytu komunikacyjnego w kierowaniu ruchem na miejscu pomoże policja" - zapowiedział w nocnym komunikacie Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Deszczowy piątek

Małopolskie miasta i wsie walczą z wodą [WASZE ZDJĘCIA]

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie było duże. Opady deszczu - miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym, wysoko w Tatrach padał deszcz ze śniegiem. Według prognozowana synoptyków nocy, w ciągu 12 godzin, miało spaść w sumie do 35 mm deszczu na południu województwa małopolskiego, a do 20 mm – na północy Małopolski.

Na piątek synoptycy zapowiedzieli zachmurzenie duże oraz przelotne opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, lokalnie burze. Prognozowana suma opadów to miejscami do 10 mm, na południu i wschodzie województwa gdzieniegdzie do 20 mm. Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 11°C, w partiach szczytowych Tatr około 3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz wiatr w porywach osiągnie prędkość do 60 km/h.

Noc z piątku na sobotę będzie już praktycznie bez deszczu. W sobotę możliwe niewielkie przelotne opady (głównie na północy lub północnym zachodzie województwa), ewentualnie po południu burze na północy województwa, ale bez ulewnego deszczu.

Wprowadzone przez władze samorządowe alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe:
Alarmy przeciwpowodziowe: wprowadzono na obszarze 9 powiatów, 8 gmin i 2 miast (Tarnów i Oświęcim).
Pogotowia przeciwpowodziowe: wprowadzono na obszarze 3 powiatów, 18 gmin, 1 miasta (Kraków).

ALARM PRZECIWPOWODZIOWY (AP)
POGOTOWIE PRZECIWPOWODZIOWE (PP)
powiat dąbrowski - AP
powiat nowotarski - PP
gmina Szerzyny pow. tarnowski - AP
powiat nowosądecki - PP
powiat bocheński - AP
gmina Tuchów pow. tarnowski - PP
gmina Grybów pow. nowosądecki - AP
gmina Ryglice pow. tarnowski - PP
gmina Ciężkowice pow. tarnowski - AP
gmina Skrzyszów pow. tarnowski - PP
miasto Oświęcim - AP
gmina Pleśna pow. tarnowski - PP
gmina Spytkowice pow. wadowicki - AP
gmina i miasto Skawina pow. krakowski - PP
powiat brzeski - AP
gmina Biecz pow. gorlicki - PP
powiat tarnowski - AP
gmina Borzęcin pow. brzeski - PP
powiat suski - AP
Miasto Kraków - PP
gmina Brzeszcze pow. oświęcimski - AP
gmina Stryszów pow. wadowicki - PP
powiat oświęcimski - AP
gmina Wieliczka - PP
powiat krakowski - AP
gmina Oświęcim - PP
gmina Wawrzeńczyce pow. krakowski - AP
gmina Kęty pow. oświęcimski - PP
gmina Zabierzów pow. krakowski - AP
gmina Brzesko - PP
powiat wielicki - AP
powiat wadowicki - PP
gmina Wieliczka pow. wielicki - AP
gmina Szczurowa pow. brzeski - PP
miasto Tarnów - AP
gmina Przeciszów - PP
powiat myślenicki - AP
gmina Kłaj pow. wielicki - PP
gmina Alwernia pow. chrzanowski - AP
gmina Babice pow. chrzanowski - PP
gmina Libiąż pow. chrzanowski - AP

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Alarm powodziowy w Krakowie. Fala kulminacyjna na Wiśle [NA ŻYWO] - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
R
Robbo

A dzisiejszego wieczoru mielimy sie nawalić w akfariusie i kicha z tego wyszła

P
Piotr

Podziękować władzy za skuteczną ochronę przeciwpowodziową. Mieli 4 lata i nie zrobili NIC! Założę się, że przed 4-5 latami było podobnie i tak w kółko się powtarza co kilka lat, więc władze od dawna wiedziały o tym problemie i nie zrobiły NIC!

f
foe
2019-05-24T08:13:11 02:00, Dog:

No to ekologom którzy przepowiadali upały i suszę się sprawdziło jeszcze więcej podatku na walkę z ociepleniem klimatu to będziemy używać gondoli zamiast samochodów

2019-05-24T09:20:53 02:00, Gość:

Mam wrażenie, że nawet podstawówki nie skończyłeś. Właśnie powodzie są jednym ze skutków globalnego ocieplenia, do tego nienaturalnie wysokie temperatury w lecie, nienaturalnie niskie w zimie. Globalne ocieplenie wcale nie oznacza, że będzie cały czas sucho i gorąco. Przeciwnie, oznacza to, że pogoda będzie szalała i pojawiają się katastrofy, które do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w filmach katastroficznych.

2019-05-24T10:05:50 02:00, dog:

Największa powódź w latach pięćdziesiątych w Polsce powódź na świecie w Bangladeszu w19 53 roku pół miliona ofiar śmiertelnych największe tornado i huragan w Stanach Zjednoczonych 19 41 roku największe tornado pod Lublinem za Piłsudskiego w 1931 roku nawet amerykańska encyklopedia o nim pisze gazy cieplarniane puszczały bąki kobyły Piłsudskiego wciskanie kitu to twoja specjalność największa susza w USA 1933 34 wszystko wyczytane z encyklopedii Google

2019-05-24T10:49:28 02:00, Gość:

Coś konstruktywnego bym chciał napisać, ale się sam zaorałeś. Rewolucja przemysłowa, mówi coś to temu twojemu małemu móżdżkowi?

2019-05-24T11:22:32 02:00, dog:

Wystarczy w Google wpisać Powodzie w średniowieczu w Polsce i otrzymamy informacje od Jana Długosza który opisuje kilkadziesiąt powodzi w Polsce ty chyba nie skończyłeś podstawówki ale pranie mózgu przeszedłeś

A może interesuje cię wielka powódź w Paryżu w 1910 roku 20 tysięcy domów zniszczonych

d
dog
2019-05-24T08:13:11 02:00, Dog:

No to ekologom którzy przepowiadali upały i suszę się sprawdziło jeszcze więcej podatku na walkę z ociepleniem klimatu to będziemy używać gondoli zamiast samochodów

2019-05-24T09:20:53 02:00, Gość:

Mam wrażenie, że nawet podstawówki nie skończyłeś. Właśnie powodzie są jednym ze skutków globalnego ocieplenia, do tego nienaturalnie wysokie temperatury w lecie, nienaturalnie niskie w zimie. Globalne ocieplenie wcale nie oznacza, że będzie cały czas sucho i gorąco. Przeciwnie, oznacza to, że pogoda będzie szalała i pojawiają się katastrofy, które do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w filmach katastroficznych.

2019-05-24T10:05:50 02:00, dog:

Największa powódź w latach pięćdziesiątych w Polsce powódź na świecie w Bangladeszu w19 53 roku pół miliona ofiar śmiertelnych największe tornado i huragan w Stanach Zjednoczonych 19 41 roku największe tornado pod Lublinem za Piłsudskiego w 1931 roku nawet amerykańska encyklopedia o nim pisze gazy cieplarniane puszczały bąki kobyły Piłsudskiego wciskanie kitu to twoja specjalność największa susza w USA 1933 34 wszystko wyczytane z encyklopedii Google

2019-05-24T10:49:28 02:00, Gość:

Coś konstruktywnego bym chciał napisać, ale się sam zaorałeś. Rewolucja przemysłowa, mówi coś to temu twojemu małemu móżdżkowi?

Wystarczy w Google wpisać Powodzie w średniowieczu w Polsce i otrzymamy informacje od Jana Długosza który opisuje kilkadziesiąt powodzi w Polsce ty chyba nie skończyłeś podstawówki ale pranie mózgu przeszedłeś

G
Gość
2019-05-24T08:13:11 02:00, Dog:

No to ekologom którzy przepowiadali upały i suszę się sprawdziło jeszcze więcej podatku na walkę z ociepleniem klimatu to będziemy używać gondoli zamiast samochodów

2019-05-24T09:20:53 02:00, Gość:

Mam wrażenie, że nawet podstawówki nie skończyłeś. Właśnie powodzie są jednym ze skutków globalnego ocieplenia, do tego nienaturalnie wysokie temperatury w lecie, nienaturalnie niskie w zimie. Globalne ocieplenie wcale nie oznacza, że będzie cały czas sucho i gorąco. Przeciwnie, oznacza to, że pogoda będzie szalała i pojawiają się katastrofy, które do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w filmach katastroficznych.

2019-05-24T10:05:50 02:00, dog:

Największa powódź w latach pięćdziesiątych w Polsce powódź na świecie w Bangladeszu w19 53 roku pół miliona ofiar śmiertelnych największe tornado i huragan w Stanach Zjednoczonych 19 41 roku największe tornado pod Lublinem za Piłsudskiego w 1931 roku nawet amerykańska encyklopedia o nim pisze gazy cieplarniane puszczały bąki kobyły Piłsudskiego wciskanie kitu to twoja specjalność największa susza w USA 1933 34 wszystko wyczytane z encyklopedii Google

Coś konstruktywnego bym chciał napisać, ale się sam zaorałeś. Rewolucja przemysłowa, mówi coś to temu twojemu małemu móżdżkowi?

h
hgs

Spoko premier będzie się modlił o słońce, także podtopienia ustąpią.

d
dog
2019-05-24T08:13:11 02:00, Dog:

No to ekologom którzy przepowiadali upały i suszę się sprawdziło jeszcze więcej podatku na walkę z ociepleniem klimatu to będziemy używać gondoli zamiast samochodów

2019-05-24T09:20:53 02:00, Gość:

Mam wrażenie, że nawet podstawówki nie skończyłeś. Właśnie powodzie są jednym ze skutków globalnego ocieplenia, do tego nienaturalnie wysokie temperatury w lecie, nienaturalnie niskie w zimie. Globalne ocieplenie wcale nie oznacza, że będzie cały czas sucho i gorąco. Przeciwnie, oznacza to, że pogoda będzie szalała i pojawiają się katastrofy, które do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w filmach katastroficznych.

Największa powódź w latach pięćdziesiątych w Polsce powódź na świecie w Bangladeszu w19 53 roku pół miliona ofiar śmiertelnych największe tornado i huragan w Stanach Zjednoczonych 19 41 roku największe tornado pod Lublinem za Piłsudskiego w 1931 roku nawet amerykańska encyklopedia o nim pisze gazy cieplarniane puszczały bąki kobyły Piłsudskiego wciskanie kitu to twoja specjalność największa susza w USA 1933 34 wszystko wyczytane z encyklopedii Google

j
janek

te tramwaje wodne samopas szalejące na Wiśle to taki symbol władzy majchra i jego urzędasów

G
Gość

....Napalona 20 letnia studentka AWFu szuka zadbanego pana na s'e'x spotkaania, moje zdjęcia i kontakt na stronie: http://sexmalwina.pl i wyszukaj mnie po niku: Malina20 napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam

G
Gość
2019-05-24T08:13:11 02:00, Dog:

No to ekologom którzy przepowiadali upały i suszę się sprawdziło jeszcze więcej podatku na walkę z ociepleniem klimatu to będziemy używać gondoli zamiast samochodów

Mam wrażenie, że nawet podstawówki nie skończyłeś. Właśnie powodzie są jednym ze skutków globalnego ocieplenia, do tego nienaturalnie wysokie temperatury w lecie, nienaturalnie niskie w zimie. Globalne ocieplenie wcale nie oznacza, że będzie cały czas sucho i gorąco. Przeciwnie, oznacza to, że pogoda będzie szalała i pojawiają się katastrofy, które do tej pory mogliśmy oglądać jedynie w filmach katastroficznych.

D
Dog

No to ekologom którzy przepowiadali upały i suszę się sprawdziło jeszcze więcej podatku na walkę z ociepleniem klimatu to będziemy używać gondoli zamiast samochodów

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3