Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 maja - światowy dzień astmy

Redakcja
Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, spowodowaną najczęściej alergią. W ostatnich latach częstość jej występowania gwałtownie rośnie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choruje na nią 300 milionów ludzi, a szacuje się, że w ciągu następnych 15 lat liczba ta może wzrosnąć o kolejne 100 milionów. Najwięcej zachorowań występuje w krajach rozwiniętych (np. Wielka Brytania, Australia, Szwecja, Finlandia), a najmniej (1 proc.) wśród Eskimosów i Japończyków. W Polsce astmę ma 4 mln osób.

Objawami astmy są nawracający kaszel, świszczący oddech oraz uczucie duszności, a do czynników Kastmy wymaga przewlekłego stosowania leków, z których najwyższą skuteczność wykazują wziewne glikokortykosteroidy (mogą być podawane razem z lekiem rozszerzającym oskrzela - terapia skojarzona). Astma jest chorobą nieuleczalną, ale dobra współpraca pacjenta z lekarzem, w tym systematyczna i prawidłowa aplikacja leków, umożliwia normalne, aktywne życie z chorobą.

Światowy Dzień Astmy oraz przypadający 3 maja Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii - mają zwrócić uwagę opinii publicznej i mediów na narastający problem zdrowia oddechowego. Szacuje się, że w Polsce 70 proc. osób z objawami astmy nie podejrzewa u siebie tej choroby, a w związku z tym nie ma postawionej diagnozy i nie stosuje odpowiedniego leczenia.
A nieleczona lub źle leczona astma prowadzi do ograniczenia codziennego funkcjonowania (np. zaburzeń snu, spadku zdolności wysiłkowej), a nawet śmierci.

Jeden z najwybitniejszych ekspertów w tej dziedzinie, prof. Bolesław Samoliński, wskazuje na trzy najważniejsze sposoby zahamowania rozwoju astmy:

- Po pierwsze: Dbajmy o środowisko i starajmy się spędzać jak najwięcej czasu (wakacjne, długie weekendy) w miejscach wolnych od zanieczyszczeń. Chrońmy przestrzeń publiczną i prywatną od dymu papierosowego. Nie narażajmy na wdychanie tysięcy toksycznych substancji osób, które nie palą - szczególnie kobiet w ciąży i matek z dziećmi.

- Po drugie. Osoby, które zauważyły u siebie świszczący oddech, nawracający kaszel czy pojawiające się uczucie duszności, powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ to mogą być objawy astmy.

- Po trzecie. Apeluję do pacjentów i ich najbliższych - pilnujcie, żeby zalecenia lekarskie były stosowane przewlekle i konsekwentnie. Nie odchodźcie od terapii!

DEVA sp.j.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki