Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40-gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego. Gmina Przasnysz

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
- Jesteśmy, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, najszybciej rozwijającym się samorządem powiatu przasnyskiego - mówi z dumą wójt Grażyna Wróblewska.

Herb gminy Przasnysz zawiera w sobie cztery inne herby (na pięciu polach, jeden z herbów się powtarza). Na czterech polach widnieją herby czterech rodów z terenów gminy - Narzymskich („Dołęga”), Karwackich („Łabędź”), Bogackich („Prawdzic”) i Lasockich („Dołęga”).

W centralnym polu znajduje się herb Przasnysza. W tym przypadku symbolika herbu gminy jest bardzo czytelna.

- Nasza gmina otacza miasto Przasnysz pierścieniem i jest z Przasnyszem nierozerwalnie związana. Mamy obecnie około 7300 mieszkańców i cały czas nam mieszkańców i nieruchomości przybywa, ponieważ mieszkańcy Przasnysza chcą zamieszkać na terenie gminy - mówi pani wójt.

To powoduje, że gmina Przasnysz, przynajmniej w części, nabiera typowo podmiejskiego charakteru.

- Niektóre miejscowości i obszary podprzasnyskie, takie jak Karwacz czy Zakocie rozwijają się nam w bardzo szybkim tempie. Przyczynia się do tego infrastruktura, wodociągi, kanalizacja. Bardzo dogodne warunki życia, spokój oraz miejsca do wypoczynku - podkreśla Grażyna Wróblewska.

Nie oznacza to oczywiście, że gmina Przasnysz to li tylko sielankowe krajobrazy. Wręcz przeciwnie, gospodarczo mocno się rozwija, nie stwarzając jednocześnie uciążliwości związanych z przemysłem.

- Na naszym terenie znajduje się Przasnyska Strefa Gospodarcza - mówi pani wójt.

W tej strefie udało się stworzyć, coś co na pewno - mówiąc kolokwialnie - ma przed sobą wielką przyszłość. Gmina Przasnysz ma szanse stać się prawdziwym centrum rozwoju lotnictwa.

- Około 100 hektarów w naszej strefie wykupiła Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniki i Lotnictwa. Został stworzony tutaj poligon doświadczalny dla dronów i innych bezzałogowych statków powietrznych.

Rozwój gminy to oczywiście inwestycje.

- Gmina jest zwodociągowana w prawie stu procentach, w ponad sześćdziesięciu skanalizowana. Obecnie budujemy kanalizację w Bartnikach. W związku z tym, że gmina się rozwija i przybywa nieruchomości, cały czas mamy wnioski o wodociągowanie i kanalizację nowych obszarów. Sieć kanalizacyjna w gminie oparta jest o przasnyską oczyszczalnię ścieków, ale również mamy dwie lokalne oczyszczalnie ścieków. Oprócz tego mamy około 400 przydomowych oczyszczalni ścieków. Dbamy o infrastrukturę drogową, teraz mocno inwestujemy w oświetlenie uliczne. Ciągle odpowiadamy na potrzeby mieszkańców - zapewnia pani wójt.

Ciekawą inwestycją powstającą w gminie jest ścieżka rowerowa między Przasnyszem a Lesznem.

- Mam nadzieję, że w przyszłości zostanie ona poprowadzona aż do Krasnego. Ścieżka powstała z inicjatywy gminy i powiatu przasnyskiego, głównym inwestorem jest powiat. Kiedy już połączymy tę ścieżkę z Krasnem, powstanie u nas ciekawy szlak turystyczny, ponieważ my mamy zabytkowy park w Lesznie, dobrze utrzymany, a Krasne ma bardzo piękną infrastrukturę turystyczną. To takie moje marzenie, żeby te dwie gminy były kiedyś połączone ścieżką rowerową.

A tymczasem już dziś, będąc w gminie Przasnysz, warto odwiedzić Święte Miejsce. To w tej miejscowości miała na lipie rosnącej na leśnej polanie objawiać się Matka Boska. Obecnie na polanie znajduje się zabytkowy, piękny, drewniany kościół z przełomu XIX i XX z cudami słynącym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w sukni z 1823 roku. Przy kościele jest też murowana kapliczka-rotunda z XVIII wieku i piękne stacje drogi krzyżowej z kamieni polnych wokół rozległej polany. Święte Miejsce słynie z tradycyjnych, bardzo barwnych odpustów na Zielone Świątki i na dzień Matki Boskiej Siewnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki