MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego - Rzewnie

Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Fot. Beata Dzwonkowska
Rzewnie to typowa gmina rolnicza, ale zarazem słynie z turystyki. Znajduje się na jej terenie dużo działek rekreacyjnych. Mówi się nawet, że są to małe Mazury warszawskie. Obecnie pomieszkuje tu około 850 działkowiczów z całej Polski. Obszar gminy to 112 km kw. Jest położona nad Narwią. Gmina obecnie zarządza około 50 hektarami jezior na Brzózem.

Wójt Wiesław Chrzanowski najbardziej cieszy się z rozwoju oświaty oraz dróg na terenie gminy.

- Uważam, że dzisiaj oświatę mamy jedną z lepszych w regionie. Udało nam się w krótkim czasie wybudować nowe przedszkole i połączyć ze szkołą w jeden zespół. A przed nami inwestycja, która wymaga dużego zaangażowania - budowa Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Gminnej. Mamy dokumentację techniczną oraz pozwolenie na budowę, przed nami przetarg. Uzyskaliśmy na to środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego - mówi wójt.

Podobna inwestycja została zrealizowana w Łachach. Budynek po dawnej szkole został wyremontowany, ma tu powstać świetlica, w której odbywać się będą zajęcia dla dzieci i seniorów, będą się tu też znajdowały pomieszczenia mieszkalne. Na zewnątrz znajduje się boisko wielofunkcyjne oraz siłownia.

Drogi i most na Narwi

Sukcesywnie zmienia się gminna infrastruktura drogowa.

- W ciągu 3,5 roku wspólnie z powiatem wybudowaliśmy ponad 32 km dróg asfaltowych i kolejne są już w planach. Będą realizowane w najbliższym roku. Ponadto gmina Rzewnie podjęła największy trud, o jaki tutaj mieszkańcy zabiegają od ponad 200 lat - to stała przeprawa mostowa w miejscowości Łachy Nowe. Obecnie trwają prace techniczne. Myślę, że w czerwcu przyszłego roku będziemy już mieli dokumentację techniczną z pozwoleniem na budowę. W tym przedsięwzięciu uczestniczą przede wszystkim samorządy, na czele z województwem mazowieckim, powiatem wyszkowskim, makowskim, gminą Rząśnik i gminą Rzewnie. Gmina Rzewnie jest liderem. To most, który będzie miał bardzo duże znaczenie dla nas i sąsiedniej gminy. To przybliży nas do Warszawy, jak również zapewni rozwój turystyczny naszego regionu.

Obecnie gmina jest nastawiona na proekologiczne rozwiązania. Zmienia systemy grzewcze w budynkach użyteczności publicznej - na proekologiczne i oszczędne.

Wójt ma wiele planów na przyszłość. Jednym z kluczowych jest pozyskanie inwestorów.

- Zabiegam o to, żeby w najbliższym czasie do gminy pozyskać inwestorów, którzy daliby młodym ludziom miejsca pracy, bo co z tego, że nasza gmina będzie miała wodociągi, piękne obiekty, jak nie będzie komu w niej przebywać - podkreśla wójt Wiesław Chrzanowski.

Oferta kulturalna

Inwestycje to nie wszystko.

- Bardzo zależy nam na integracji mieszkańców, na budowaniu relacji międzyludzkich, dlatego też staramy się naszą ofertę ciągle ubogacać, żeby takich spotkań było coraz więcej - mówi Anna Skrzecz, dyrektor GOK w Rzewniu.

GOK organizuje zajęcia stałe m.in. stretching mobility, zajęcia dla seniorów. Prowadzone są także zajęcia wizażu, robotyka z programowaniem, a także zajęcia sportowe: karate, taniec.

- Dodatkowo skończyłyśmy z koleżanką kurs sensoplastyki. Prowadzimy więc także zajęcia sensoryczno-sensoplastyczne, które pobudzają motorykę. Spotykamy się, tworząc dywany sensoryczne z różnych naturalnych materiałów: kawy, ziarenek, mąki, wody. Dzieci przychodzą na bosaka, mogą się wybrudzić, wyskakać. Jest to dla nich duża frajda. Mówią nam nawet, że dla nich ulubione dni to urodziny i zajęcia sensoplastyki- opisuje pani dyrektor.

Co roku na plaży w Brzózem organizowane są imprezy plenerowe.

- Organizujemy Kulturalne Lato w gminie Rzewnie. To dzień koncertów, animacji dla dzieci, spotkań i budowania relacji międzyludzkich. Również corocznie organizujemy w wakacje zajęcia dla dzieci. Są to wakacje w sołectwach. Podobnie w ferie zimowe, kiedy to prowadzimy animacje dla dzieciaków, zajęcia rękodzielnicze, animacje ruchowo-artystyczne, zajęcia sportowe. Staramy się urozmaicić czas najmłodszym i oderwać ich od ekranów - mówi Anna Skrzecz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki