MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40 gmin na 40-lecie Tygodnika Ostrołęckiego: Goworowo

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Fot. Beata Modzelewska
Gmina Goworowo położona jest na południu powiatu ostrołęckiego, liczy ponad 8 tysięcy mieszkańców. W ciągu 20 lat ubyło ponad 1000 osób. Jest to gmina typowo rolnicza, malowniczo położona między rzekami Orz i Narew. Składa się z 45 sołectw. Najstarsza wieś w gminie to Rębisze – liczy ok. tysiąca lat! I była zalążkiem osadnictwa w tym regionie. W gminie znajdują się dwie parafie: w Goworowie i w Kuninie. Parafia w Goworowie powstała około roku 1315.

- Walorem gminy położonej w dolinie Orza są warunki przyrodnicze, dobre do spędzania wolnego czasu. Mamy liczną populację letników – to ponad 600 nieruchomości, położonych głównie wzdłuż rzeki Narew. Nie mamy na terenie gminy zakładów przemysłowych, które byłyby źródłem dochodów, ale z drugiej strony jest to walor, bo mamy nieskażone powietrze - mówi Piotr Kosiorek, wójt gminy Goworowo od 2018 roku.

Podkreśla, że w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój gminy.
- Udało nam się wybudować przedszkole i żłobek. Budowa kosztowała 10 mln zł, zrealizowana została w partnerstwie publiczno-prywatnym, w ciągu 10 miesięcy – mam tu na myśli sam etap budowy, który trwał od lutego do grudnia 2021. Firma, z którą współpracujemy, odpowiada w ciągu 10 lat za stan techniczny obiektu, my spłacamy całą należność w miesięcznych latach i możemy z zadowoleniem korzystać z tego pięknego obiektu. Chcemy zachęcić młodych ludzi, żeby zamieszkali w naszej gminie i chcemy im stworzyć odpowiednie warunki – mówi wójt.

W przedszkolu jest 100 miejsc, w żłobku 30.
- Okazuje się, że nadal jest to niewystarczające. Jeśli będzie taka potrzeba i środki, to będziemy mogli powiększyć liczbę miejsc w żłobku - do 40.

Wójt wymienia także inne, ważne dla mieszkańców, inwestycje.
- Cały czas rozwijana jest sieć dróg, sieć wodno-kanalizacyjna, oświetleniowa, ze szczególnym naciskiem na budowę oświetlenia solarnego. Poczyniliśmy również starania, żeby w naszej gminie powstała sieć gazowa i w tej chwili na ukończeniu są prace projektowe. Mam nadzieję, że sytuacja geopolityczna nie spowoduje, że ta inwestycja zostanie zarzucona. Jest to dla nas bardzo ważne, ze względu na ochronę powietrza, ale też na wygodę mieszkańców, zwłaszcza starszych, którzy często mają problemy z opalaniem swoich domów.

W gminie Goworowo bardzo prężnie rozwija się działalność społeczna
- To z pewnością dzięki zaangażowaniu takich instytucji jak GOKSiR czy Gminna Biblioteka Publiczna. Ale powstało też wiele KGW, które są bardzo aktywne – biorą udział w licznych konkurach i zdobywają w nich laury, organizują rożnego typu wydarzenia na terenie naszej gminy. Wspomnę tylko, że od wielu lat odbywa się w naszej gminie Festiwal Piosenki Religijnej, od trzech lat Festiwal Pierogów w Żabinie, mamy Tradycje Kulinarne Seniorów w Lipiance czy przegląd Goworowo na rockowo, który odbywa się od 28 lat – wymienia Piotr Kosiorek. - Aby ułatwić działalność społeczną, sukcesywnie staramy się rozbudowywać bazę, która służy mieszkańcom naszej gminy – mam tu na myśli świetlice wiejskie – dodaje.

Jakie są plany inwestycyjne?

- Podjęliśmy kilka inicjatyw, które już są w trakcie realizacji, a które, mam nadzieję, znacząco wpłyną na nasza przyszłość, zmienią zupełnie obraz naszej gminy – podkreśla wójt. - I mam tu na myśli np. wspólną z powiatem ostrołęckim budowę mostu oraz dróg dojazdowych między Brzeźnem a Pokrzywnicą. Będzie to dodatkowy most wykorzystywany głównie przez rolników. Kolejną inicjatywą, która jest niezbędna wobec zmieniającego się klimatu jest modernizacja stacji uzdatniania wody w Lipiance, która pozwoli na zaopatrzenie wszystkich mieszkańców w wodę, nawet jeśli wystąpią jej przejściowe braki w innych SUW-ach lub awarie prądu. Kolejna inicjatywa, która chcielibyśmy z najbliższej przyszłości zrealizować, to budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Goworowie. Nie mamy w gminie nawet większej sali gimnastycznej. Bardzo ważna jest dla nas – i już podpisaliśmy umowę - przebudowa kanalizacji burzowej na ul. Strażackiej. Mam nadzieję, że do końca września zostanie zrealizowana. Ta inwestycja pozwoli uchronić naszych mieszkańców przed zalewaniem ich posesji. A ponadto, dzięki dobrej współpracy z Nadleśnictwem Ostrołęka, udało nam się, poprzez zamianę gruntów, pozyskać własność i zaprojektować pas drogowy między Smólnikiem a Dąbrówką w gm. Różan, co umożliwi nam skomunikowanie dużej części gminy z tą sąsiednią gminą. W ramach współpracy z policją postanowiliśmy w tym roku przeprowadzić remont pomieszczeń dla posterunku. Chodzi o lokal, który wcześniej był wykorzystywany przez GBP.

Wójt mówi o jeszcze jednej inicjatywie...

- W naszej gminie została niedawno utworzona spółdzielnia socjalna. Była to odpowiedź na częste pytania o możliwość podjęcia pracy. Spółdzielnia funkcjonuje od października 2021 roku. Dba o zieleń, wykonuje prace remontowe... Mam nadzieję, że tak jak jej nazwa – „Nadzieja” – da naszym mieszkańcom nadzieję na lepszą przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki