MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14. emerytury będą wyższe! Premier podpisał rozporządzenie i wskazał termin wypłat

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Wideo
od 16 lat
14. emerytura wypłacana w 2023 roku wyniesie 2200 „na rękę” – taką decyzję ogłosił na niedzielnych dożynkach w Paradyżu Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości. Premier podpisał już rozporządzenie w tej sprawie i rozwiał wątpliwości dotyczące terminu wypłat świadczenia. Kogo dotyczyć będzie wyższa kwota czternastki? Kiedy wypłaty 14. emerytury? Będzie przelicznik złotówka za złotówkę.

Spis treści

14. emerytura wyższa w 2023 roku

Dożynki w Paradyżu (woj. Łódzkie) okazały się tym razem okazją do ogłoszenia kolejnych benefitów dla seniorów w Polsce. Wicepremier i prezes PiS, Jarosław Kaczyński, przekazał w niedzielę 20 sierpnia ważną decyzję w sprawie czternastych emerytur w tym roku:

– Otóż jak wiecie państwo, ustaliliśmy już i jest to już zawarowane prawnie, że tzw. 14. emerytura jest już świadczeniem stałym. Ale jest także pytanie, ile ona, w roku zmniejszającej się, ale jednak wciąż wysokiej inflacji, będzie wynosiła. Otóż będzie wynosiła 2,2 tys. zł netto – mówił Jarosław Kaczyński.

Wicepremier miał na myśli wypłaty w 2023 roku i dodał, że 14. emeryturę w tej wysokości otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2900 zł. Powyżej tej kwoty 14. emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę. Już kilka dni później premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenia w sprawie wysokości i terminu wypłat tzw. 14. emerytur:

Rano mieliśmy posiedzenie Rady Miniostrów, tam podjęliśmy takie decyzje, aby wypłata czternastej emerytury (...) wynosiła ponad 1000 zł więcej brutto niż pierwotne założenia, czyli około 2650 zł brutto - mówił we wtorek premier Morawiecki.

Dużo wyższa kwota wypłat

To spora zmiana w stosunku do danych, którymi dysponowaliśmy dotychczas. Ustawa przewiduje, że czternastki będą co roku wypłacane maksymalnie w kwocie najniższej emerytury wyznaczanej na dzień 1 marca roku, w którym wypłacane ma być kolejne świadczenie.

W 2022 roku oznacza to kwotę 1588,44 zł brutto. Teraz już wiemy, że kwota najwyższej wypłaty będzie większa i wyniesie 2200 zł „na rękę”. Taką kwotę otrzymają osoby pobierające emeryturę do wysokości 2900 zł, a seniorzy, których świadczenie mieści się w granicach 2900-4438,44 zł brutto otrzymają czternastkę przeliczoną na zasadach złotówka za złotówkę. Minimalna wysokość czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

Rządzący pozostawili w ustawie furtkę umożliwiająca zwiększenie kwoty wypłat czternastek. Rząd może podać wyższą kwotę wypłat najpóźniej 31 października. W tym roku prezes PiS zrobił to jeszcze w wakacje.

Kiedy wypłaty 14. emerytur?

Jeszcze kilka dni temu z rządu płynęły nieśmiałe zapowiedzi, że pierwsze wypłaty czternastek popłynął do seniorów jeszcze z sierpniowymi przelewami emerytur. Teraz informację z pierwszej ręki przekazuje premier Mateusz Morawiecki. W wykazie prac legislacyjnych rządu wskazano, że 14. emerytury zostaną wypłacone we wrześniu, a ich wysokość wyniesie 2650 zł brutto.

Ile osób otrzyma czternastkę?

Prezes przypomniał, że 14. emerytura jest świadczeniem zagwarantowanym ustawowo jako coroczne. Rząd szacuje, że w bieżącym roku taki dodatek do emerytury otrzyma 8,3 mln emerytów i rencistów. Łączny koszt wypłaty czternastek może sięgnąć blisko 12 mld zł.

Od czternastych emerytur pobierane będą jedynie składki zdrowotne i zaliczka na podatek dochodowy. Jest to jednak świadczenie wolne od potrąceń, w tym komorniczych, nie będzie wliczać się do dochodu przy okazji pobierania świadczeń o pomocy społecznej czy alimentach. Wypłaty czternastych emerytur mają ruszyć jeszcze w sierpniu, a większość z nich przelana na konta zostanie we wrześniu 2023.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytury będą wyższe! Premier podpisał rozporządzenie i wskazał termin wypłat - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki