MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1200 zł od ZUS w formie jednego świadczenia. Przysługuje aktywnym zawodowo po zmianach. Już wkrótce podwyżka renty!

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Dodatkowe świadczenie od ZUS otrzymają tylko osoby aktywne zawodowo, które są zmuszone do większych zmian. Sprawdź, czy należysz do tej grupy.
Dodatkowe świadczenie od ZUS otrzymają tylko osoby aktywne zawodowo, które są zmuszone do większych zmian. Sprawdź, czy należysz do tej grupy. Przemysław Świderski / Polska Press
ZUS wypłaca 1200 zł świadczenia, które przysługuje jednak tylko osobom aktywnym zawodowo. To specjalna renta, którą można pobierać przez pół roku, a nawet o wiele dłużej. Komu przysługuje takie świadczenie? Którzy pracownicy mogą ubiegać się o jego wypłatę? Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten rodzaj renty.

Spis treści

Dla kogo 1200 zł renty od ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1200 zł specjalnego świadczenia, które przysługuje osobie aktywnej zawodowo w szczególnej sytuacji życiowej. Chodzi o rentę szkoleniową dla osób, które utraciły zdolność wykonywania dotychczasowej pracy i potrzebują przekwalifikowania. Portal Interia Biznes sprawdził, że jest to świadczenie niemal zapomniane w niektórych regionach Polski. Choćby na Dolnym Śląsku od kilku lat nie było ani jednego wniosku o przyznanie renty szkoleniowej, co potwierdzają przedstawiciele ZUS.

Renta szkoleniowa przysługuje osobom, które przekwalifikowują się po utracie dotychczasowego zatrudnienia. Renta szkoleniowa dostępna jest dopiero po potwierdzeniu obecnego stanu zdrowia przez lekarza orzecznika, który stwierdza, że w tym konkretnym przypadku przekwalifikowanie jest uzasadnione i przede wszystkim możliwe.

Zobacz także: ZUS zwiększa liczbę kontroli L4. A jak będzie po zmianach w wypłatach chorobowego?

Ile wynosi renta szkoleniowa 2024?

Kwota wypłaty renty szkoleniowej nie jest przypadkowa. Stanowi ona 75 proc. podstawy wymiaru renty. W ubiegłym roku kwota renty szkoleniowej ustalona została na poziomie 1191,33 zł, a świadczenie wzrośnie ponownie już za kilka tygodni - w marcu 2024. Kwota tego świadczenia nie może być niższa niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Renta szkoleniowa może wynosić także 100 proc. podstawy wymiaru renty. Dotyczy to osób, których niezdolność do pracy wynika z wypadku, do którego doszło w pracy lub z choroby zawodowej.

Jak złożyć wniosek o 1200 zł od ZUS?

Otrzymanie renty szkoleniowej wymaga złożenia w ZUS wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wnioski o 1200 zł świadczenia z ZUS można składać osobiście w placówce ZUS (także przez pełnomocnika), wysyłając wniosek listownie lub przez portal PUE ZUS.

Co ważne, rentę szkoleniową otrzyma tylko osoba, która może wykazać się wymaganymi okresami składkowymi i nieskładkowymi. O rentę szkoleniową warto starać się na długo przed planowanym momentem przejścia na nią. Jak pisze ZUS na stronach:

Nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy - czytamy.

Renta szkoleniowa przyznawana jest najczęściej na okres 6 miesięcy, jednak na wniosek starosty może zostać wydłużona do 36 miesięcy. Przed przyznaniem świadczenia, ZUS skieruje beneficjenta do lokalnego PUP w celu odnalezienia odpowiedniego kursu. Interia Biznes przypomina także, że w czasie pobierania renty szkoleniowej nie można podejmować pracy zarobkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1200 zł od ZUS w formie jednego świadczenia. Przysługuje aktywnym zawodowo po zmianach. Już wkrótce podwyżka renty! - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki