MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie przedszkolaka w PRL. Jak wyglądały zajęcia w przedszkolach 40 lat temu i dawniej? Pewne rzeczy się nie zmieniły! Wspominamy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Jak wyglądały przedszkola 35, 40, 50 lat temu? Czy wiele się zmieniło? Dzieci wciąż uczą się w grupach, leżakują, spacerują i bawią się na świeżym powietrzu. A to wszystko pod okiem pana lub pani przedszkolanki. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, który obchodzony jest co roku 20 września pokazujemy galerię starych zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego! Te czarno-białe fotografie pokazują życie przedszkolaków w PRL-u.

Spis treści

Opieka przedszkolna. Od kiedy przysługuje?

Prawo do opieki przedszkolnej reguluje ustawa Prawo oświatowe. Dziecko uzyskuje to prawo z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 3 lata.

Dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego – art. 31 Prawo oświatowe.

Dzień w przedszkolu dawniej i dziś

System wychowania i edukacji zmienia się z czasem, w pewnych kwestiach wolniej lub nie dokładnie tak, jak oczekiwałoby tego społeczeństwo. W innych dotrzymujemy kroku aktualnym potrzebom rozwojowym dzieci. W przedszkolach duży nacisk kładziony jest na kreatywność, naukę przez zabawę i pracę zespołową.

W edukacji przedszkolnej obowiązuje — podobnie, jak w szkole — pewien ramowy plan nauczania. Dzieci nie mają lekcji i podręczników, ale każdy dzień wypełniony jest różnymi aktywnościami, takimi jak:

  • rytmika,
  • zajęcia artystyczne,
  • zabawy na świeżym powietrzu,
  • czy edukacja ekologiczno-przyrodnicza.

W przedszkolnych placówkach wciąż jednak obowiązują zasady, które pamięta wielu z na, jak np. wieszaki i półki oznaczone kolorowymi symbolami, czy słynne leżakowanie.

A Wy jaki mieliście znaczek w przedszkolu?
A Wy jaki mieliście znaczek w przedszkolu? NAC

Tak jak dawniej, również i dziś w przedszkolach dzieci siadają na dywanie i wsłuchują się w opowieści przedszkolanki lub zaproszonego gościa.

Siadamy na dywanie i patrzymy zasłuchani w panią jak w obrazek
Siadamy na dywanie i patrzymy zasłuchani w panią jak w obrazek NAC

Leżakowanie miało i ma swoich przeciwników i zwolenników. Jest praktykowane w wielu przedszkolach, szczególnie w młodszych grupach.

leżakowanie przedszkole
Czas na leżakowanie NAC

Co ciekawe, Prawo oświatowe nie reguluje w żaden sposób leżakowania. Czas przeznaczony na ten rodzaj odpoczynku dla dzieci może być jednak wpisany w statucie placówki. Wówczas odbywa się w ustalonym przez wychowawcę czasie. Najczęściej jest to pora poobiednia. Leżakowanie trwa około 1-2 godzin.

Nie ma jednak obowiązku leżenia czy spania przez dzieci. Przedszkolaki, które nie domagają się spania, nie chcą pozostać w łóżkach, spędzają czas inaczej nie przeszkadzając śpiącym kolegom i koleżankom.

Przedszkole w Uhowie w powiecie łapskim
Przedszkole w Uhowie w powiecie łapskim
NAC

Dzieci są też zachęcane do grania w gry planszowe. Nie tylko te najnowsze, ale także kultowe klasyki, w które graliśmy jako dzieci, a znają je także nasze mamy i babcie.

Jak wspominacie swoje przedszkolne lata?

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Co roku we wrześniu, dokładnie 20 września wypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto uchwalone 8 lat temu z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka ma za zadanie zwrócić naszą uwagę na najmłodszych. W mediach społecznościowych osoby publiczne, jak i instytucje informowały o akcjach związanych z tym dniem oraz składały dzieciom życzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Życie przedszkolaka w PRL. Jak wyglądały zajęcia w przedszkolach 40 lat temu i dawniej? Pewne rzeczy się nie zmieniły! Wspominamy - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki