Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żyć pięknie i twórczo na trzeźwo (zdjęcia)

Ewelina Przygoda
Danuta Janusz apelowała do dzieci, by nie dawały zwieść się reklamom i przekonywaniu innych
Danuta Janusz apelowała do dzieci, by nie dawały zwieść się reklamom i przekonywaniu innych Fot. E. Przygoda
Organizatorzy akcji profilaktycznej "Sztuka ulicy" chcieli pokazać, że życie bez alkoholu, papierosów i narkotyków wcale nie jest życiem gorszym. I udowodnili, że istnienie bez nałogów jest bardziej pełne, bezpieczniejsze i bardziej twórcze.

Żyć pięknie i twórczo na trzeźwo

Gości przywitała Anita Skibińska, która wspólnie z mężem Pawłem oraz Zespołem Szkół w Starym Bosewie, przygotowała spotkanie, a także realizuje projekt "Świat dzieci - dzieci świata".
- Myślę i głęboko wierzę w to, ze nasza dzisiejsza obecność świadczy o tym, że wszystkim nam leży na sercu staranie się o to, aby dzieci, młodzież i dorośli potrafili żyć i rozwijać się w szczęśliwym, spokojnym środowisku z dala od nałogów i wszelkiego rodzaju używek - podkreśliła.
Bądźcie rozsądni
Danuta Janusz, ekspert wojewódzki ds. informacji o narkotykach i narkomanii z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, stwierdziła, że proces wychowania polega na dobrej współpracy między dziećmi, a dorosłymi.
- Musi on być oparty na wartościach i szacunku. Wtedy wychowanie działa w dwie strony. Na starość tyle możemy oczekiwać, ile daliśmy wcześniej. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi, ale miejcie szacunek dla ich milczenia czy niechęci do rozmowy - mówiła.
Z przeprowadzonych wśród uczniów III klas gimnazjów i II szkół ponadgimnazjalnych wynika, że 93 proc. z nich zna smak alkoholu.
- Niektórzy rodzice podają dzieciom alkohol, bo uważają, że nie zaszkodzi. To samo tyczy się szampanów bezalkoholowych. Uczą dzieci picia. Skojarzenia w głowach zostają. Nie wychowujmy dzieci do spożywania alkoholu. Im dziecko jest starsze, tym wpływ innych jest większy, dlatego uczmy dzieci grzecznego odmawiania - tłumaczyła Danuta Janusz.
Podkreśliła, że nie wiadomo, jaka dawka alkoholu jest dla kogoś niebezpieczna.
- Apeluję do dzieci, żebyście były rozsądne i nie dały się zwieść reklamom. Miejcie oczy otwarte, zanim sięgnięcie po ten reklamowany produkt. Zastanówcie się, czy chcecie żyć pięknie na trzeźwo. Niech ta decyzja będzie wasza, odpowiedzialna. Rozwój układu nerwowego kończy się w 24 roku życia i dopiero wtedy powinno spróbować się alkoholu. Im wcześniej spożywamy alkohol, tym większe spustoszenie robi w naszym mózgu. Życzę rozsądku. Jeśli ktoś coś wam proponuje, to zastanówcie się, czy jest to dla was bezpieczne - radziła Danuta Janusz.
Kultura picia
Wójt Stanisław Jastrzębski dodał, że dobrze by było zorganizować w szkołach pogadanki dla uczniów na temat uzależnień.
- Takie informacje przydałyby się również rodzicom. Wydaje mi się, ze warto mówić o kulturze picia alkoholu. Nie jest tak, że alkoholu nie można w ogóle pić. Dzieci czy kierowcy absolutnie nie powinni tego robić. Jednak alkohol jest dla ludzi i warto o tym mówić. Trzeba korzystać z alkoholu odpowiedzialnie. Dzieci w końcu muszą zetknąć się z alkoholem. Pytanie, czy nie lepiej, jeśli zrobią to z nami, przy zachowaniu pełnej kontroli? Zachęcam, by rodzice i dziadkowie przygotowywali dzieci do dorosłego życia. Warto również wracać do dobrych rzeczy z naszej młodości, takich jak sport. Sport uczy, że nie każdy może być pierwszy. Warto zwracać dzieciom uwagę na sposób patrzenia na życie. Proszę państwa o taką zwykłą ludzką życzliwość pokazywaną na zewnątrz. Zmieniajmy siebie i otoczenie - zachęcał.
Grażyna Sikorska z Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i jednocześnie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej namawiała do korzystania z pomocy, jaką oferuje gmina.
- Mamy poradnię rodzinną, punkt dla osób uzależnionych. Organizujemy zajęcia edukacyjne i profilaktyczne. Pokazujemy, jak można spędzić czas bez alkoholu. Jeśli ktoś ma ten problem, to niech zwraca się o pomoc do tych jednostek, które ją oferują - powiedziała.
Precz nałogom
Nawiązując do nazwy spotkania "Sztuka ulicy", Anita Skibińska wyjaśniła, że organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na to, co się dzieje na ulicy.
- Młodzież i dzieci wystają z alkoholem, papierosami na ulicach. Można inaczej, twórczo spędzić czas - powiedział.
Na scenie Centrum Kultury zaprezentowali się uczestnicy zajęć w ramach projektu "Świat dzieci - dzieci świata", który jest realizowany w ZS w Starym Bosewie. Uczniowie grali na bębnach afrykańskich, gitarach i śpiewali. Następnie scenki "Dzieci i młodzież - precz nałogom" odegrały dzieci ze szkół z terenu gminy. W związku z akcją zorganizowano dwa konkursy. Prace plastyczne "Cała prawda o nałogach" przygotowano w trzech kategoriach. Wśród klas I-III pierwsze miejsce zajęła Julia Kot z SP w Dalekiem. Druga pozycja przypadła Dominikowi Solińskiemu z SP w Długosiodle i Emilii Nasiadko z SP w Dalekiem, a trzecia Tomaszowi Maksiakowi ze SP w Długosiodle. W kategorii klas IV - VI najlepsza była Natalia Rębowska z SP w Blochach. Drugie miejsce zajęła praca grupowa uczniów z SP w Blochach, a trzecie rysunek dzieci z SP w Starym Bosewie. Z gimnazjalistów wyróżniono uczniów z ZS w Starym Bosewie. W czasie spotkania w Centrum Kultury odbył się także konkurs na scenki "Dzieci i młodzież - precz nałogom". Wyróżnienie dostała SP w Dalekiem. Pierwsze miejsce przypadło SP w Długosiodle, drugie SP w Blochach, a trzecie SP w Chrzczance Włościańskiej.

Zamiast na ulicy, uczestnicy zajęć w ramach projektu "Świat dzieci - dzieci świata", grają na bębnach afrykańskich
(fot. Fot. E. Przygoda)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki