Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zuzela. Hortiterapia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Zdjęcia

Hanna Chromińska
Fot. Hanna Chromińska
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zuzeli powstał wiszący ogród ziołowy. To kolejny element hortiterapii. Co to takiego? Przeczytaj niżej.

Co to jest hortiterapia?

Hortiterapia – terapia ogrodnicza – ma na celu oddziaływanie na człowieka za pomocą roślin, ogrodu i prac ogrodniczych. W formie biernej horiterapia polega na obserwowaniu roślin, wdychaniu ich aromatów i słuchaniu dźwięków natury. Czynna hortiterapia to dotykanie roślin oraz samodzielne wykonywanie prac ogrodniczych. Hortiterapia stymuluje wszystkie zmysły, które mają wpływ na kondycję psychiczną, fizyczną i intelektualną. Związane z ogrodem doznania sensoryczne oraz sadzenie i pielęgnacja roślin poprawiają nastrój, obniżają poziom stresu, niwelują stany depresyjne i przywracają równowagę psychiczną. Hortiterapia jest także świetną formą terapii dla osób z niepełnosprawnością ruchową, upośledzonych umysłowo, cierpiących na choroby psychiczne, dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Elementy hortiterapii posiadają bardzo różnorodne walory terapeutyczne:

  • czynności typowo ogrodnicze (sadzenie i pielęgnacja roślin) rozwijają zdolności manualne i ćwiczą aparat mięśniowy, a ponadto stymulują intelektualnie, wzmacniają poczucie przydatności i rozwijają odpowiedzialność,
  • transport i manipulowanie narzędziami ogrodniczymi rozwija siłę i precyzję ruchów,
  • poruszanie się po nierównym, zróżnicowanym podłożu i pokonywanie naturalnych przeszkód poprawia sprawność motoryczną,
  • w wymiarze psychoruchowym czynnikami aktywizującymi są także kontakty z terapeutą i innymi uczestnikami prac ogrodniczych,
  • obserwowanie elementów przyrody (roślin, owadów, ptaków, zwierząt, wody, wiatru) pobudza postrzeganie i poszerza doznania zmysłowe.

Pielęgnacja roślin od dawna jest elementem zajęć w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zuzeli. Uczniowie dbają o drzewa i krzewy owocowe i w dwóch małych szklarniach uprawiają pomidory i paprykę. W ramach hortiterapii zdecydowaliśmy się na przygotowanie ogrodu ziołowego. Część ziół posadzimy w doniczkach i pojemnikach, a pozostała część zostanie umieszczona w paletach wiszących na ścianie budynku

- mówi Andrzej Sadowski, dyrektor SOS-W w Zuzeli.

Podczas zajęć ogrodniczych 31.05.2021 r. uczniowie pod opieką Mileny Sarnowskiej, Martyny Wileńskiej i Sylwii Kombor zasadzili zioła - różnego rodzaju mięty m.in. miętę czekoladową, przetacznik kłosowy, prawoślaz, arnikę górską, ziele długowieczności, jeżówkę purpurową, melisę, krokosz barwierski, szałwię, tarczycę bajkalską, hibiskus, ogórecznik lekarski, rozmaryn, ashwagandhę, hyzop, piołun roczny, lubczyk, kurdybanek, ostropest plamisty, oraz seler naciowy, poziomki, truskawki zwykłe i wiszące.

Rośliny z ogrodu ziołowego będą wykorzystywane do przygotowania sałatek i herbatek ziołowych, wykonywania ziołowych mydełek, tworzenia bukietów i wypełniania woreczków zapachowych.

Zobacz inne aktualności z powiatu ostrowskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki