Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrezygnowałeś z produkcji trzody i chcesz rekompensatę? Nie czekaj, składaj wniosek

(koci)
ARiMR może wypłacić rekompensaty do 10 000 prosiąt oraz 71 654 szt. świń
ARiMR może wypłacić rekompensaty do 10 000 prosiąt oraz 71 654 szt. świń Polska Press
Już można składać wnioski o rekompensaty. Warto się pospieszyć, bo pieniędzy może nie wystarczyć wszystkim zainteresowanym.

Chodzi oczywiście o pomoc z tytułu zaprzestania produkcji trzody chlewnej. Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej, o przyznaniu pomocy poszczególnym wnioskodawcom w ramach określonych limitów ilościowych (10 tys. prosiąt o masie do 20 kg i 171 654 świń) decyduje kolejność wpływu – czyli data i godzina – wniosków do właściwego biura powiatowego ARiMR.

Jeśli w którejś z kategorii limit zostanie wyczerpany, pozostałe wnioski nie będą już rozpatrywane. Informacja o osiągnięciu limitu liczby prosiąt lub świń zostanie podana na stronie internetowej ARiMR.


Przestali produkować, bo nie spełnili wymogów

15 grudnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka nadzwyczajnego polegającego na udzieleniu pomocy posiadaczom świń utrzymującym nie więcej niż 50 świń (Dz. U. poz. 2272).

Przypomnijmy, że rekompensaty przysługują rolnikom z terenów dotkniętych afrykańskim pomorem świń za czasowe (na 2 lata) zaprzestanie produkcji trzody w związku z niespełnianiem określonych przez ministra rolnictwa wymogów dotyczących bioasekuracji.

W woj. podlaskim 930 rolników złożyło oświadczenia, mówiące o tym, że nie spełniają wymogów bioasekuracji. Teraz ci gospodarze będą mogli wystąpić o rekompensaty. W gospodarstwach tych rolników łącznie utrzymywanych było około 11 tys. świń, które musiały zostać zabite (były wydawane decyzje administracyjne przez powiatowego lekarza weterynarii nakazującą zabicie lub ubój świń oraz zakazujące utrzymywania ich w gospodarstwie).

Przypomnijmy, że zrezygnować z produkcji trzody w zamian za rekompensaty mogły tylko gospodarstwa utrzymujące (w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2017 r.) średnio nie więcej niż 50 świń. Uprawnieni do pomocy rolnicy będą musieli złożyć wnioski do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wzór wniosku oraz szczegółowe warunki otrzymania pomocy są dostępne na stronie internetowej ARiMR.

O tym musisz pamiętać

Do wniosku trzeba będzie załączyć:
kopię decyzji administracyjnej nakazującej zabicie lub ubój świń oraz zakazującej utrzymywania świń w gospodarstwie

dokumenty potwierdzające wykonanie decyzji administracyjnej nakazującej zabicie lub ubój świń oraz zakazującej utrzymywania świń w gospodarstwie, tj.:
– oświadczenie posiadacza świń o nieutrzymywaniu świń
– kopie świadectw zdrowia wystawionych przez urzędowego lekarza weterynarii, jeżeli zostały wystawione,
– kopie dokumentów z rzeźni o poddaniu ubojowi albo zabiciu świń, lub
– kopie faktur sprzedaży świń z przeznaczeniem do uboju, lub
– kopie dokumentów badania przedubojowego lub poubojowego, w tym w przypadku uboju przeprowadzanego na użytek własny, potwierdzonych przez urzędowego lekarza weterynarii, lub
– kopie faktur potwierdzających unieszkodliwienie zwierząt

kopie dokumentów handlowych o przewozie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi lub produktów pochodnych dotyczących padłych prosiąt do 20 kg.

Informacje o tym, które dokumenty są niezbędne, a które trzeba dołączyć jeśli zostały wystawione znajdują się na stronie internetowej ARiMR.

Stawki rekompensat

  • 190 zł w przypadku prosiąt do 20 kg,
  • 300 zł w przypadku innych świń

.
Wypłata będzie miała charakter jednorazowy. Maksymalna liczba świń, która w ramach mechanizmu może zostać objęta pomocą wynosi:

  • w przypadku prosiąt o masie do 20 kg – 10 000 szt.
  • w przypadku innych świń - 171 654 szt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zrezygnowałeś z produkcji trzody i chcesz rekompensatę? Nie czekaj, składaj wniosek - Gazeta Współczesna

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki