Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w deklaracji maturalnej? Tylko dla niektórych uczniów. Wyjaśniamy, do kiedy można je wprowadzać. Czasu nie zostało wiele

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Zmian w deklaracji maturalnej mogą dokonać jeszcze tylko maturzyści-olimpijczycy oraz niektórzy maturzyści z techników.
Zmian w deklaracji maturalnej mogą dokonać jeszcze tylko maturzyści-olimpijczycy oraz niektórzy maturzyści z techników. Jakub Steinborn/ Polska Press
Deklaracje maturalne uczniowie musieli złożyć do 7 lutego 2023 roku. Jednak maturzyści-olimpijczycy oraz część maturzystów z techników mogą jeszcze wprowadzić zmiany do swoich deklaracji. Przypominamy, że w takim dokumencie muszą znaleźć się przedmioty, które uczniowie będą zdawać wraz z określeniem ich poziomu.

Spis treści

Zmiana w deklaracji maturalnej dla części uczniów

Zgodnie z terminarzem maturalnym obowiązującym w roku szkolnym 2022/2023, ogłoszonym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcina Smolika, wszystkich uczniów klas maturalnych obowiązują dwa terminy złożenia deklaracji:

Po terminie złożenia deklaracji ostatecznej, poza pewnymi wyjątkami, nie można wprowadzić już do niej zmian. Wyjątki dotyczą maturzystów-olimpijczyków i części maturzystów z techników.

Do 20 kwietnia tegoroczni maturzyści-olimpijczycy mogą jeszcze złożyć wniosek o zmianę wyboru przedmiotu lub poziomu egzaminu w przypadku uzyskania tytułu laureata lub finalisty z innego przedmiotu niż wskazany w deklaracji. Maturzysta, będący laureatem lub finalistą olimpiady, jest zwolniony z przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i automatycznie otrzymuje 100 proc. punktów możliwych do uzyskania z tego egzaminu.

Również do 20 kwietnia maturzyści z techników mogą złożyć wniosek o rezygnacje z egzaminu z obowiązkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym w przypadku uzyskania dokumentów uprawniających do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Taką możliwość wprowadzono po raz pierwszy w roku szkolnym 2021/2022. Rok szkolny 2022/2023 dla maturzystów zakończy się 28 kwietnia.

Kiedy matury 2023? Najważniejsze informacje o egzaminie

W obecnym roku szkolnym egzaminy maturalne w sesji głównej przeprowadzone zostaną w dniach 4-23 maja. Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w terminie głównym, odbędzie się od 1 do 19 czerwca.

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą. To rocznik, który jako pierwszy skończył 8-letnią szkołę podstawową, kończy 4-letnie liceum i uczył się zgodnie z nową podstawą programową.

Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Maturzyści zdający egzamin w nowej formule (zwanej formułą 2023) będą musieli – tak jak dotąd – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego (obligatoryjnych na poziomie podstawowym, chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru zdawanego na poziomie rozszerzonym (chętni będą mogli przystąpić do większej liczby egzaminów na poziomie rozszerzonym, maksymalnie do sześciu). Obowiązkowe są też dla maturzystów dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić także do dwóch egzaminów z języka ojczystego: pisemnego i ustnego.

Co zrobić, żeby zdać maturę 2023? W tym roku wymagania są obniżone

Aby zdać maturę – tak jak obecnie – trzeba będzie uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia (dotyczy to egzaminów pisemnych i ustnych). W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego (próg obowiązywać będzie dopiero na maturze w 2025 r. – na egzaminie z przedmiotu wybranego przez maturzystę, jako egzamin obowiązkowy).

W 2023 roku egzamin maturalny w formule 2023 z każdego przedmiotu przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki w sprawie wymagań egzaminacyjnych z 10 czerwca 2022 roku. Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów 5-letnich techników.

Wiosną 2023 roku absolwenci techników zdawać będą maturę jeszcze według starych zasad – będzie to ostatni rocznik absolwentów 4-letnich techników. Dla nich też egzamin przeprowadzony będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, ale są to inne wymagania niż dla tegorocznych maturzystów z liceów. Ogłoszono je ogłoszonych w grudniu 2020 roku. 7 lipca maturzyści, zarówno zdający w nowej formule, jak i w starej, poznają wyniki egzaminów i otrzymają świadectwa dojrzałości.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w deklaracji maturalnej? Tylko dla niektórych uczniów. Wyjaśniamy, do kiedy można je wprowadzać. Czasu nie zostało wiele - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki