Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2024 podane przez CKE. Zobacz, co będzie inne

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
CKE 2 października zaktualizowało Informator o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 i 2024/2025.
CKE 2 października zaktualizowało Informator o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 i 2024/2025. fot. Dariusz Bloch/ Polska Press
Egzamin ósmoklasisty w 2024 roku odbędzie się wcześniej – w połowie maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadziła do Informatora o egzaminie ósmoklasisty pewne zmiany. Zobacz, o jakie reformy chodzi. Przypominamy też, że zmianie uległy kryteria oceny na egzaminie z języka polskiego.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty 2024. Jakie zmiany czekają uczniów?

Warto przypomnieć, że egzamin ósmoklasisty, który został zaplanowany na 2024 rok, oparty będzie na wymaganiach egzaminacyjnych, a nie na podstawie programowej. To już ostatni taki rok. Oznacza to, że uczniów, którzy podejdą do testów w roku szkolnym 2023/2024 obowiązuje okrojony zakres materiału.

W związku z wejściem w życie 27 września 2023 roku nowelizacji ustawy o systemie oświaty CKE zaktualizowało 2 października br. Informator o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 i 2024/2025.

Kluczową zmianą, która dotyczy egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku, jest dodanie podpunktu nr 4 w rozdziale 3b ustawy o systemie oświaty (art. 44zw). Brzmi on następująco:

W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.

Oznacza to, że w szczególnych przypadkach uczeń może być zwolniony ze zdawania egzaminu. Warto przypomnieć, że z testu zwolnieniu są także ósmoklasiści, którzy:

  • posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym;
  • posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym (taki uczeń może, ale nie musi być zwolniony z egzaminu);
  • ze względu na szczególny przypadek losowy lub zdrowotny – nie mogli przystąpić do egzaminu ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym.

Inne zmiany na egzaminie ósmoklasisty

W informatorze CKE na czerwono zaznaczono także inne zmiany, które zaszły na egzaminie ósmoklasisty:

  • doprecyzowano, że na egzaminie ósmoklasisty 2024 zakres sprawdzanych umiejętności oparty jest na wymaganiach egzaminacyjnych, a na egzaminie ósmoklasisty 2025 – na podstawie podstawy programowej kształcenia ogólnego;
  • na egzaminie ósmoklasisty w 2025 roku obowiązuje cały zakres określony w poszczególnych informatorach;
  • na egzamin ósmoklasisty w 2024 roku do informatorów dołączone zostały aneksy, w których wskazano zadania wykraczające poza zakres określony w wymaganiach egzaminacyjnych. Informator należy więc czytać łącznie z aneksem;

Warto także dodać, że jedną ze zmian jest termin egzaminu ósmoklasisty 2024. Zazwyczaj odbywał się on w ostatnim tygodniu maja, obecnie został zaplanowany na: 14-16 maja, najprawdopodobniej w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało), które w tym roku przypada nie w czerwcu, ale w maju.

Ważne zmiany w kryteriach oceniania nastąpiły także na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Dzięki nim uczniowie będą mieli nieco łatwiej. Sprawdź szczegóły:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2024 podane przez CKE. Zobacz, co będzie inne - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki