MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana zasad kwarantanny i izolacji. Jest rozporządzenie. Sprawdź, co się zmienia

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Auta w kolejce do punktu testów
Auta w kolejce do punktu testów Fot. Krzysztof Kapica
Od piątku (11 lutego) nie będzie już stosowana kwarantanna wobec osób z kontaktu. Od wtorku (15 lutego) izolacja osoby zakażonej koronawirusem zostaje skrócona do 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej trwać będzie tak samo długo, co izolacja.

W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające zasady kwarantanny i izolacji.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 11 lutego br. zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu. Od 15 lutego izolacja dla osoby z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19 będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej potrwa tyle samo, co izolacja.

Jeszcze w czwartek wieczorem resort zdrowia rozesłał niemal 80 tys. SMS-ów informujących o zwolnieniu z kwarantanny osób które zostały na nią skierowane z racji kontaktu z zakażonym.

"W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia" - zapisano w rozporządzeniu.

W przypadku osób wykonujących zawody medyczne oraz żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych okres obowiązkowej kwarantanny wynosi 5 dni, chyba że osoba ta będzie codziennie badana testem antygenowym przez kolejne 5 dni po kontakcie z osobą zainfekowaną.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zmiana zasad kwarantanny i izolacji. Jest rozporządzenie. Sprawdź, co się zmienia - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki