Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana pogody. Boli Cię głowa i masz zły nastrój?

Bogumiła Nehrebecka
Na złe samopoczucie i bóle głowy przy zmianach pogody narzeka 60 proc. Polaków
Na złe samopoczucie i bóle głowy przy zmianach pogody narzeka 60 proc. Polaków 123RF
Jak reagujesz na zmianę pogody? Źle? To podobnie jak ponad połowa Polaków. Za nami zimna Wielkanoc, nastały dni pełne słońca i ciepła. Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, bo zgodnie ze starym powiedzeniem “kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Niestety większości z nas to przeplatanie po prostu szkodzi.

Nadwrażliwość na pogodę, a zwłaszcza wahania temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza nazwano meteopatią. Nie jest to choroba, a raczej - zespół niekorzystnych dla zdrowia reakcji fizycznych i psychicznych. Może być uwarunkowana genetycznie lub nabyta w wyniku przebytych chorób, starzenia się organizmu lub braku ruchu.

Kłopoty z zasypianiem, a w ciągu dnia senność i poczucie ciągłego zmęczenia to pierwsze objawy meteopatii. Zaczynamy mieć czarne myśli, byle drobiazg zniechęca nas do działania. Potem zaczynamy odczuwać dolegliwoćci fizyczne związane przede wszystkim z nagłymi zwyżkami i spadkami ciśnienia krwi.

Kłopoty z zasypianiem, a w ciągu dnia senność i poczucie ciągłego zmęczenia to pierwsze objawy meteopatii.

Ten typ tak ma

Z badań przeprowadzonych przez firmę MillwardBrown SMG/KRC wynika, że aż 60 procent z nas “choruje na pogodę”. I nie są to tylko osoby starsze. Ponad 40 procent dwudziestolatków twierdzi, że wczesną wiosną i jesienią często wpadają w bardzo kiepski nastrój i łamie ich w kościach.
W celu wyodrębnienia różnych typów reakcji na pogodę stosuje się klasyfikację Carryego.
Typ K - osoby odczuwające dolegliwości przy przechodzeniu frontu chłodnego, a dobrze się czują gdy jest ciepło. To oni najczęściej się przeziębiają i mają migrenowe bóle głowy.
Typ W - osoby, które dobrze się czują gdy na dworze jest chłodno, a źle gdy nadciąga ciepły front. Dla nich najodpowiedniejszy jest klimat górski.
Typ G - osoby, które reagują na każdą zmianę pogody, a nawet potrafią te zmiany przewidzieć.

Chorzy i słabi

Nietypowe zmiany ciśnienia są przyczyną osłabienia, odczuwanych duszności gdy jest parno przed deszczem, potliwości, uczucia lepkości całego ciała, Ten stan może doprowadzić nas do arytmii serca i zaniżonej tolerancji wysiłku. Nawet wchodzenie po schodach zaczyna nam sprawiać kłopoty.
Zmienność pogody powoduje rozwój infekcji zwłaszcza górnych dróg oddechowych.Nie dość, że mamy kiepski nastrój to zaczynamy kichać, kaszleć, drapie nas w gardle, łamie w kościach, mamy bóle w klatce piersiowej, bóle głowy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Nie dam się

Uczucie zmęczenia i zaburzenia koncentracji najczęściej leczy się objawowo np. poprzez wypicie filiżanki kawy. Ale to pomaga tylko przez chwilę. Skuteczniejsze są metody długofalowe :szczepienia i tabletki wzmacniające naszą odporność na choroby, dieta z zawartością cennych witamin i minerałów, regularny sen, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Niby proste i oczywiste, ale czy stosujemy się do tych podstawowych zasad zdrowego stylu życia? Jeśli nie, to proponujemy już dziś wybrać się na spacer. Przecież robi się ciepło!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zmiana pogody. Boli Cię głowa i masz zły nastrój? - Gazeta Wrocławska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki