MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe igrzyska olimpijskie w Karkonoszach w 2030 roku?! (Zdjęcia)

Rafał Święcki, Jakub Guder
Czy na skoczni narciarskiej na Orlinku pojawią się w 2030 roku olimpijczycy?
Czy na skoczni narciarskiej na Orlinku pojawią się w 2030 roku olimpijczycy? fot. Marcin Oliva Soto
Polska i Czechy chcą zorganizować w 2030 roku zimowe igrzyska olimpijskie. Ceremonia otwarcia imprezy miałaby zostać zorganizowana we Wrocławiu, a zamknięcia - w Pradze.

Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf (notabene były skoczek narciarski) już przed rokiem na łamach Gazety Wrocławskiej mówił o tym projekcie.
- Patrzę dość odważnie na ten projekt, ale musiałby być organizowany szerzej, z Czechami. W Harrachowie jest kompleks skoczni, więc bez sensu budować je po naszej stronie. Tymczasem w Jakuszycach wkrótce powstanie najlepsza baza do biegania w okolicy; ośrodek, że łeb urywa! Komunikacja też jest dobra - blisko są przecież lotniska w Pradze i we Wrocławiu. Taka impreza popchnęłaby nas do przodu - mówił wówczas Graf. Dodawał przy tym, że do pomysłu należy wrócić "w połowie przyszłej dekady".

- Pierwszym impulsem powinno być zakończenie rozbudowy Polany Jakuszyckiej w 2018 roku. To będzie uwiarygadniało ten projekt. Musimy lobbować jednak za całym regionem, nie za jednym miastem - stwierdził.

Na Polanie Jakuszyckiej ma powstać ośrodek narciarsko-biathlonowy ze strzelnicą, trasami wyczynowymi z certyfikatami dla biegaczy i budynkiem wielofunkcyjnym. Inwestycja powinna się rozpocząć latem tego roku, a jej koszt to ok. 70 mln zł. W październiku została jednak skreślona z listy ministerialnych dotacji. Ma szansę jednak na nią wrócić, jeśli złożony zostanie nowy wniosek.

W Karpaczu trzeba by odbudować stary, przedwojenny tor saneczkowy. Konkurs skoków miałby się odbyć w Harrachovie, a turniej hokeja na lodzie w Libercu. W Jeleniej Górze mieliby rywalizować łyżwiarze szybcy i figurowi. Pojawiłby się tam też curling.

Teraz na łamach Przeglądu Sportowego starania o igrzyska w 2030 roku potwierdził Tomasz Stanek, przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych w karpackim urzędzie miasta.
- Długo debatowaliśmy, jak skutecznie wybić nasze ośrodki do światowej elity i wymyśliliśmy coś szalonego. Chcemy, żeby za trzynaście lat w Karkonoszach pojawili się najwięksi sportowcy globu - stwierdził.

Imprezę zorganizowalibyśmy wspólnie z Czechami. U nas sportowcy pojawiliby się w Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Jeleniej Górze i Szczyrku, a u naszych południowych sąsiadów w Harrachovie, Špindlerowym Mlynie, Malej Upie, Pecu pod Sněžkou, Libercu oraz w Pradze.

Przypomnijmy, że o zimowe igrzyska olimpijskie w 2006 roku starało się Zakopane, ale ostatecznie przegrało z Turynem. Potem wycofało się z planów organizacji igrzysk w 2022 roku.

O tym, kto zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie w 2030 roku dowiemy się za sześć lat.

64. Plebiscyt na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska - AKTUALNE WYNIKI:

NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC #sportowiecrokuGWr
NAJPOPULARNIEJSZY TRENER #trenerrokuGWr
DZIAŁACZ ROKU #dzialaczrokuGWr
IMPREZA ROKU #imprezarokuGWr
SPORTOWIEC THE WORLD GAMES 2017 #sportowiecTWGGWr
KLASA SPORTOWA ROKU #klasasportowaGWr
NAJPOPULARNIEJSZY MŁODY TALENT #TalentRokuGWr
NAJPOPULARNIEJSZA DRUŻYNA #druzynarokuGWr
SZKÓŁKA PIŁKARSKA #szkolkapilkarskaGWr

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zimowe igrzyska olimpijskie w Karkonoszach w 2030 roku?! (Zdjęcia) - Gazeta Wrocławska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki