Ziemniaki, buraki, owoce i warzywa - jakie zbiory? Dużo mniejsze [grafika]

Redakcja
Udostępnij:
Ziemniaków w tym roku w Polsce, razem z tymi z ogródków przydomowych, mamy niemal o 1/5 mniej niż przed rokiem. Zbiory szacuje się na ok. 6,2 mln t. Znacznie większe straty i spadki zbiorów dotyczą buraków cukrowych, których zbiory ocenia się na 7,9 mln t, to o około 41% mniej od produkcji uzyskanej w 2014 r., wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Warzyw gruntowych jest mniej o 16% (3,9 mln ton), owoców z drzew o 6% mniej, ale trzeba tu zaznaczyć, że ubiegłoroczne zbiory należały do bardzo wysokich, zaś zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych określa się na ponad 0,5 mln t, czyli o ok. 10% mniej.

 

Ziemniaki w okresie wegetacji miały niezbyt korzystne warunki wilgotnościowe, choć sytuacja była zróżnicowana w rożnych regionach kraju. Brak opadów lub ich nierównomierny rozkład wpływał na zawiązywanie bulw oraz na plonowanie. Co prawda w pierwszej połowie lipca pojawiał się deszcz, ale nieznacznie poprawiły sytuację na plantacjach ziemniaków. jBardzo wysokie temperatury w II połowie lipca i w sierpniu przy prawie zupełnym braku opadów na przeważającym obszarze kraju, spowodowały straty na plantacjach ziemniaków (zwłaszcza odmian późniejszych, w tym szczególnie skrobiowych). Na podstawie szacunku przedwynikowego ocenia się, że plony ziemniaków w bieżącym roku będą mniejsze od ubiegłorocznych o ok. 84 dt/ha tj. o 30,1%. 

Ze wstępnych szacunków wynika, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie w tym roku mniejsz o 11% (ok. 200 tys. ha). Najpierw buraki nierówno wschodziły, potem wegetacja była spowolniona przez  chłody, potem nieliczne opady. "Od połowy lipca stan plantacji buraków cukrowych systematyczne ulegał pogorszeniu. Krótkotrwałe opady, często o charakterze burzowym nie wpłynęły zdecydowanie na poprawę stanu plantacji. Obsada roślin na 1 ha wynosi 97 tys. sztuk i jest nieco wyższa od ubiegłorocznej", relacjonuje Departament Rolnictwa GUS.

 

Propgnozowane plony buraków cukrowych będą mniej więcej o 34% niższe od tych uzyskiwanych w 2014 roku. i wyniosą ok. 450 dt/ha. "Ostateczne plony i zbiory będą zależały od dalszej pogody, tj. w końcowym okresie wegetacji oraz od warunków panujących podczas zbiorów. W porównaniu do lat ubiegłych rozpoczęcie kampanii cukrowniczej zostało przesunięte o około 2 tygodnie", czytamy w raporcie urzędu.

 

 

Warzywa gruntowe także ucierpiały z powodu braku deficytu opadów. W drugiej połowie września zbiory przewiduje się na poziomieniespełna 3,9 mln ton, to o 16% mniej niż w 2014. Prognoza obniżyła sie o 10% w stosunku do tej lipcowej. Największy spadek produkcji, w porównaniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych (o ponad 20%). Decydujące będą warunki podczas zbiorów.

 • kapusta - 0,9 mln t, -20%
 • kalafior - 0,2 mln t
 • buraki 0,3 mln t
 • marchew 0,7 mln t
 • cebula - 560 tys. t
 • pomidory - 230 tys. t
 • ogórki - 240 tys. t.

Owoce. Wiosna wyglądała obiecująco, ponieważ rośliny nie ucierpiały przez przymrozki, po dobrym kwitnieniu, jeszcze latem nie przewidywano strat. Jednak przedłużajacy się okres suszy wpłynął na obniżenie prognozy zbiorów owoców. Dotyczy to przede wszystkim malin. Niepokoją się także sadownicy. Mimo, że jabłek jest sporo, to ich rozmiary są niewielkie, to też wynik suszy. Decydujące będą ostatnie 2-3 tygodnie przez zbiorem późnych odmian. Szacowane zbiory:

 • gruszki - poniżej 70 tys. ton
 • śliwki - ok. 92 tys. ton
 • jabłka - 3 mln ton
 • wiśnie ok. 177 tys. ton,
 • czereśnie ok. 49 tys. ton.
 • czarna porzeczka - 120 tys. t. czarne i czerwone - 160 tys. ton.
 • malina - 80 tys. ton
 • truskawki – ok. 206 tys. ton. Produkcja owoców tego gatunku będzie jednak wyższa od ubiegłorocznej.
 • agrest ok. 12 tys. ton, tj. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego.

 

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ziemniaki, buraki, owoce i warzywa - jakie zbiory? Dużo mniejsze [grafika] - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie