Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie podczas podróży w upale

Jarosław Sender
Podczas jazdy w upale pijmy dużo wody. Jeżeli posiadamy klimatyzację w aucie, nie obniżajmy zbytnio temperatury. Możemy przez to doprowadzić do szoku termicznego, spadku odporności organizmu, a w rezultacie do choroby.

Najlepsza temperatura w samochodzie to 20-22 stopnie Celsjusza. Jeśli mamy klimatyzację, warto pamiętać, aby nie obniżać jej więcej niż o kilka stopni w stosunku do temperatury na zewnątrz. Dzięki temu unikniemy szoku termicznego.

Zdaniem Zbigniewa Weseli, dyrektora Szkoły Jazdy Renault, ważne jest, aby strumienia powietrza nie kierować bezpośrednio na kierowcę lub pasażerów, gdyż może być to przyczyną przeziębienia. Jeżeli samochód nie jest wyposażony w automatyczną "klimę", to strumień schłodzonego powietrza najlepiej skierować na przednią szybę.

By zapobiec odwodnieniu

Lekarze zalecają, aby w czasie prowadzenia pojazdu przy dużym upale pić jak najwięcej płynów. Tym bardziej, że klimatyzacja dodatkowo osusza powietrze.

- Dobrze też co jakiś czas odświeżać twarz - mówi Mirosława Wołczyńska, lekarz rodzinny z Białegostoku. - Przydatne mogą tu być np. chusteczki nawilżające, dzięki którym zminimalizujemy też ryzyko chorób brudnych rąk.

Istotną sprawą jest sprawność układu klimatyzacji. Specjaliści tłumaczą, że
powinna być ona regularnie odgrzybiana, gdyż warunki panujące w instalacji są idealne do rozwoju bakterii i grzybów, które dostają się do kabiny przez nawiew. Niepokojącym objawem będzie nieprzyjemny zapach po włączeniu wentylatora.

- Odgrzybianie należy robić przynajmniej raz do roku - wyjaśnia Jacek Sudnik, kierownik serwisu Subaru i Mitsubishi Grafix w Białymstoku. - Preferuję odgrzybianie za pomocą piankowych środków dezynfekujących lub urządzenia wytwarzającego ozon - tzw. ozonowanie. Obydwa sposoby dezynfekcji powinny przeprowadzać serwisy.

Jak dodaje Jacek Sudnik, regularnie warto wymieniać też filtr pyłkowy, na którym mogą także gromadzić się groźne bakterie i grzyby.

- Polecam węglowe filtry pyłkowe ze względu na dodatkową zaletę pochłaniania zapachów - mówi kierownik serwisu Grafix. - Kolejnym ich atutem jest doskonała "sprawdzalność" u ludzi z alergią.

Stop bezmyślności!

Pamiętajmy, aby w czasie upałów nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt. Temperatura w zaparkowanym aucie podczas 35-stopniowego upału w ciągu zaledwie kwadransa wzrasta do 65 st. C!

- Jeżeli ktoś zobaczy, że w zamkniętym, pozostawionym na słońcu pojeździe znajdują się dzieci, osoby starsze lub zwierzęta, a temperatura na zewnątrz jest wysoka, proszę do nas dzwonić - apeluje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku. - Jeżeli policjanci ocenią, że sytuacja jest niebezpieczna, otworzą taki samochód. Mogą wręczyć też mandat. Jeśli natomiast stwierdzą, że nastąpiło zagrożenie życia, mogą nawet skierować odpowiedni wniosek do sądu.

Klimatyzacja z pewnością pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Gdy temperatura jest niższa, kierowca nie odczuwa dyskomfortu związanego z upałem i może szybciej zareagować na różne sytuacje na drodze. Ważna jest jednak jej sprawność oraz robienie postojów w podróży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki