MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zawody najbardziej potrzebne na rynku pracy. Jest wśród nich Twój? Osoby z tymi umiejętnościami bez kłopotu znajdą dobrą pracę!

SR
Które zawody będą najbardziej potrzebne na polskim rynku pracy? Na liście przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki znalazło się aż 28 zawodów.
Które zawody będą najbardziej potrzebne na polskim rynku pracy? Na liście przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki znalazło się aż 28 zawodów.
Które zawody będą najbardziej potrzebne na polskim rynku pracy? Z prognozy przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki możemy się dowiedzieć, które profesje są pożądane, a osoby mające określone umiejętności bez większych problemów znajdą pracę. Na liście znalazło się aż 28 zawodów - sprawdź czy jest wśród nich Twój.

Zawody pożądane na rynku pracy. Osoby z tymi umiejętnościami znajdą dobrą pracę

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego.

Prognoza krajowa zawiera wykaz 28 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. - podaje resort.

Jak tłumaczą dalej przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, samorządy na 2022 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy, wskazane w prognozie z roku 2021.

Warto wiedzieć, kliknij!

Które zawody będą najbardziej potrzebne na rynku pracy?

Wśród 28 zawodów wymienionych wśród tych, które będą najbardziej potrzebne, znalazł się m.in.

 • automatyk,
 • kierowca mechanik,
 • operator obrabiarek skrawających,
 • technik automatyk,
 • technik energetyk,
 • technik mechanik,
 • technik robotyk.

Pozostałe zawody, które znalazły się w omawianej prognozie znajdują się w galerii.

Czy Twój zawód znajduje się na liście pożądanych profesji?

Które zawody będą najbardziej potrzebne na polskim rynku pracy? Na liście przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki znalazło się aż 28 zawodów.

Zawody najbardziej potrzebne na rynku pracy. Jest wśród nich...

Nowości na liście odnoszącej się do zapotrzebowania specjalistów na rynku pracy

W 2021 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy 4 zawody:

 • Dekarz – aktualne i przewidywane zapotrzebowanie na pracowników znacznie przekracza liczbę kształconych obecnie osób i wynika z potrzeb rynkowych zidentyfikowanych w branży dekarskiej.
 • Technik dekarstwa (nowy zawód od września 2021 r.) – analizy rynku wykazały konieczność dalszego rozwoju kwalifikacji w zawodzie dekarz przez umożliwienie uzyskania bardziej zaawansowanych kwalifikacji i zapewnienie perspektyw rozwoju dla absolwentów zawodu.
 • Technik robotyk (nowy zawód od września 2021 r.) – zmiany technologiczne powodują zasadność, a nawet konieczność wprowadzenia tego zawodu. Odpowiednie zaawansowanie kwalifikacji i innowacyjny charakter zawodu będą stanowić o jego atrakcyjności wśród potencjalnych uczniów.
 • Monter nawierzchni kolejowej – zawód został dodany ze względu na planowany rozwój infrastruktury kolejowej, m.in. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także z planami rządu w zakresie rozwoju sieci kolejowej w Polsce.

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego to wsparcie dla tej odnogi nauczania

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma na celu wspomaganie szkolnictwa branżowego poprzez stymulowanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

Prognoza dotycząca najbardziej potrzebnych zawodów na polskim rynku pracy uwzględnia dane Instytutu Badań Edukacyjnych opracowane w szczególności na:

 • podstawie statystyki publicznej (Główny Urząd Statystyczny),
 • danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej.
 • Ważną rolę odgrywają również opinie rad sektorowych do spraw kompetencji i Rady Programowej do spraw kompetencji, a także ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego.

Dokument został umieszczony w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zawody najbardziej potrzebne na rynku pracy. Jest wśród nich Twój? Osoby z tymi umiejętnościami bez kłopotu znajdą dobrą pracę! - Gazeta Lubuska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki