MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczny wyjazd na narty. Jak kupić e-winietę? Bez tego dokumentu można dostać wysokie kary

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Część z nas w okresie ferii ziomoywch jeździ w góry. Także te, poza granicami Polski.
Część z nas w okresie ferii ziomoywch jeździ w góry. Także te, poza granicami Polski. serrnovik / 123RF.com
Planujesz wyjazd na narty do Czech, Słowacji, Słowenii, na Węgry lub do Austrii? W tych krajach niektóre drogi są płatne. Jeżeli przypadkowo wjedziesz na niewłaściwą – możesz mieć problem, a odpowiednie służby naliczą kary za nielegalne poruszanie się po autostradach bez opłaty. Jak kupić zagraniczną e-winietę przez internet jeszcze przed wyjazdem z Polski?

Spis treści

W których krajach autostrady są bezpłatne? Winiety są niezbędne u naszych najbliższych sąsiadów

W większości krajów Unii Europejskiej za jeżdżenia autostradami się płaci. Nie dotyczy to takich krajów, jak Niemcy, Litwa, Belgia, Dania, Szwecja, Finlandia, Holandia, Luksemburg, Cypr, Norwegia oraz Wielka Brytania. Będąc w tych krajach nie musimy martwić się, czy wjedziemy na drogę płatną.

We Włoszech i w Chorwacji zapłacimy za autostradę na bramkach. Problematyczne mogą okazać się te kraje, do których najczęściej wybieramy się w czasie ferii zimowych np. na wypoczynek z myślą o jeżdżeniu na nartach. To m.in. Czechy, Słowacja, Węgry lub Austria. Wjeżdżając na płatną drogę, możemy zrobić to całkowicie nieświadomie. W tych krajach nie ma bramek, choć płacić trzeba.

E-winieta na drogi w Czechach, na Słowacji, Węgry i w Austrii przez internet

W Czechach winiety są sprzedawane głównie przez sklep internetowy edalnice.cz. Prowadzi go Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej i przedsiębiorstwo państwowe CENDIS.

Jadąc na Słowację, zakupu można dokonać na stronie internetowej eznamka.sk, w aplikacji „eznamka”, w automatach przy przejściach granicznych i na wybranych stacjach benzynowych.

Węgierskie winiety kupimy na e-autopalyamatrica.hu/pl.

Korzystanie z e-winiet w Austrii jest obwarowane dodatkowymi ograniczeniami. Czasami lepiej kupić tradycyjną nalepkę w jednym z prawie 6 tys. punktów lub w polskich sklepach przygranicznych. Decydując się na zakup austriackiej e-winiety przez internet trzeba się liczyć z faktem, że będzie aktywna dopiero po 18 dniach.

Aplikacje do zakupu e-winiet na telefon lub tablet. Co należy zainstalować?

W jednym miejscu e-winiety można kupić przy pomocy aplikacji Autopay. Aplikacją zapłacimy za przejazd płatnymi drogami w Czechach, na Słowacji, Słowenii i w Węgrzech. Konieczne jest założenie konta, uzupełnienie danych pojazdu oraz podpięcie źródła płatności, np. karty płatniczej.

Przechodząc do zakupu należy wybrać kraj, do którego będziemy podróżować, kiedy to będzie oraz wybrać rodzaj winiety. Ta zostanie wysłana w formie pliku .pdf na adres e-mail. Będzie także dostępna na koncie w aplikacji Autopay. Całość trwa zwykle do 15 minut, warto zakupu dokonać jednak np. na dzień wcześniej - na wypadek, gdyby generowanie pliku zajęło więcej czasu.

- Warto pamiętać, by nie wjeżdżać na żaden płatny odcinek do momentu otrzymania e-winiety na maila lub zobaczenia, że jest dostępna w aplikacji Autopay. W niektórych krajach, np. na Słowacji, działa elektroniczny system kontroli, który sprawdza, czy dany pojazd ma wykupioną winietę. Specjalne kamery umiejscowione przy drogach odczytują numery rejestracyjne i dochodzi do weryfikacji, czy przejazd tym samochodem został opłacony. Jeśli nie – właściciel pojazdu otrzyma mandat. Tak więc zakup winiety na Słowację jest konieczny, jeśli nie chce się ponieść kary finansowej – informuje autopay.pl na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Zakupu można dokonać także w aplikacji mobilnej VeloBanku. W wakacje ubiegłego roku bank udostępnił automatyczne przejazdy na wybrane odcinki autostrad A1 i A4 w Polsce.

- Z naszego ubiegłorocznego badania „Podróże Polek i Polaków” wynika, że już co trzeci z nas przynajmniej raz w roku podróżuje samochodem za granicę. Korzystając z zagranicznych autostrad, staramy się kupować winiety z wyprzedzeniem, by ułatwić sobie podróż - mówi Magdalena Krzymuska z Autopay Mobility.

Aby skorzystać z e-Winiet, trzeba posiadać aktywną usługę płatności za autostrady w bankowości mobilnej i dodany w niej pojazd, którym zamierzają się poruszać.

W aplikacji Yanosik kupimy e-winiety na Czechy, Słowację, Słowenię, Bułgarię, Austrię, Rumunię, Szwajcarię i na Węgry. W SkyCash będą to te same kraje oraz dodatkowo Szwajcaria.

E-winiety nie trzeba drukować, a podczas kontroli wystarczy okazanie pliku .pdf na swoim telefonie. Ceny winiet różnią się w zależności od kraju oraz tego, na ile dni zostały wykupione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zagraniczny wyjazd na narty. Jak kupić e-winietę? Bez tego dokumentu można dostać wysokie kary - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki