MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa kwota wolna od podatku. Zmiany już od lipca 2023 roku. Co to oznacza? Jak jest z darowizną i spadkiem?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Od 1 lipca 2023 roku wprowadzone będą nowe, ponad trzykrotnie wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn.
Od 1 lipca 2023 roku wprowadzone będą nowe, ponad trzykrotnie wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Pixabay
1 lipca 2023 roku wzrosła kwota wolna od podatku od spadków i darowizn. Jest to pierwszy wzrost od 20 lat. Jest to nawet trzykrotny wzrost - jakie grupy podatkowe na tym skorzystają? Zobacz!

Spis treści

Kwota wolna od podatku: spadek i darowizna

Od bez mała 20 lat nie podnoszono kwoty wolnej od podatku opłacanego w ramach spadków i darowizn. Zmiana obowiązującej ustawy jednak zmieni ten stan rzeczy. Od 1 lipca 2023 będą podwyższone kwoty wolne od podatku. A ile będą wynosić nowe stawki kwoty wolnej?

Polecamy

Kwota wolna od podatku w lipcu 2023- ile wyniesie?

Od 1 lipca 2023 roku wprowadzone będą nowe, ponad trzykrotnie wyższe kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn. Będą one wynosić:

  • Dla I grupy podatkowej - 36 120 zł;
  • Dla II grupy podatkowej - 27 090 zł;
  • Dla III grupy podatkowej - 18 060 zł.

Wiemy, jakie są stawki w poszczególnych grupach, ale... Co to w ogóle znaczy? Kto jest w każdej z tych grup? Wyjaśniamy!

Grupa I spadków i darowizn

Jest to grupa podstawowa, w której znajdują się najbliżsi członkowie rodziny - można tu wymienić przede wszystkim małżonka oraz zstępnych (dzieci), wstępnych (przodków), zięcia, synową, pasierba, rodzeństwo, macochę, ojczyma oraz teściów.

Kto jest w grupie II?

Z kolei w II grupie podatkowej znajdziemy m.in.: rodzeństwo rodziców, zstępnych rodzeństwa, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa, a także rodzeństwo małżonków.

Polecamy

Co z pozostałymi? I co z grupą 0?

Wszyscy pozostali nabywcy są zakwalifikowani do tzw. grupy III. Należy jednak pamiętać, że istnieje jeszcze tzw. grupa "0", w której obowiązuje zwolnienie podmiotowe. Dotyczy to małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwa, pasierba, macochy i ojczyma - tu można zwolnić od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, jeśli spełni się konkretny warunek. Trzeba w ciągu 6 miesięcy złożyć odpowiednie zgłoszenie do Urzędu Skarbowego. Jeśli nie dopilnujemy tego terminu, obowiązywać będzie w ich przypadku I grupa podatkowa.

Źródło: Bankier.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższa kwota wolna od podatku. Zmiany już od lipca 2023 roku. Co to oznacza? Jak jest z darowizną i spadkiem? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki