MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie kary za przegrzewanie mieszkania zimą? To możliwe! Nawet 3 lata pozbawienia wolności to kara znana z innych krajów

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wysokie kary za przegrzewanie mieszkań wprowadza coraz więcej krajów europejskich. Nawet 3 lata więzienia i horrendalne grzywny w sezonie grzewczym.
Wysokie kary za przegrzewanie mieszkań wprowadza coraz więcej krajów europejskich. Nawet 3 lata więzienia i horrendalne grzywny w sezonie grzewczym. Marcin Osman/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Nadchodzący sezon grzewczy może bardzo negatywnie odbić się na naszych portfelach. Koszty ogrzewania drastycznie rosną, a to na pewno dopiero początek podwyżek. Problemy z dostawami węgla i gazu związane z wojną na Ukrainie sprawiają, że coraz więcej krajów europejskich wprowadza kary za przegrzewanie mieszkań w sezonie jesienno-zimowym. Czy polski rząd też planuje takie drastyczne rozwiązanie? Sprawdź, jakie kwoty mogą wchodzić w grę.

Spis treści

Komisja Europejska apeluje o mobilizację wszystkich krajów w sezonie grzewczym. Jakich ograniczeń możemy się spodziewać?

Już w sierpniu Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do intensywnych przygotowań na nadchodzącą zimę, żeby uniknąć potencjalnego kryzysu energetycznego w zbliżającym się sezonie grzewczym. Apelowała m.in. o obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 2-3 stopnie Celsjusza i zaproponowała plan redukcji zużycia gazu od 1 sierpnia br. do końca marca 2023 roku. Na początku września szefowa Komisji Europejskiej ogłosiła, że planuje wprowadzenie w UE obowiązkowego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu i limitu cenowego na rosyjski gaz.

Kraje członkowskie UE poważnie potraktowały ten apel i zaczęły wprowadzać programy ograniczenia zużycia energii. Już na początku września duński rząd ogłosił, że począwszy od 1 października 2022 roku w budynkach użyteczności publicznej maksymalna temperatura w pomieszczeniach może wynosić maksymalnie 19 stopni Celsjusza. Obostrzenie nie dotyczy to szpitali, domów opieki i szkół. Dania zachęca też swoich obywateli do oszczędzania m.in. za pomocą kampanii społecznych publikowanych w mediach. Włochy ogłosiły, że skracają sezon grzewczy, a Węgry zobowiązały instytucje państwowe do zmniejszenia zużycia gazu aż o 25% (temperatura w budynkach administracji publicznej ma być obniżona do 18 stopni Celsjusza).

Niektóre kraje europejskie postanowiły rezygnować m.in. z reklam świetlnych, oświetlania zabytków i sklepów w nocy. To oczywiście tylko przykłady ich działań w odpowiedzi na apel Komisji UE.

Wysokie kary za przegrzewanie mieszkań. Zobacz, jakie kwoty wchodzą w grę i czy jest się czego obawiać

W obawie o problemy z dostawami gazu i węgla w nadchodzącym sezonie grzewczym niektóre kraje już zaczęły wprowadzać wysokie grzywny za przegrzewanie mieszkań, jeśli temperatura w pomieszczeniach przekroczy 19 stopni Celsjusza:

  • Włochy – ok. 11 800 zł (2500 euro);
  • Szwajcaria – ok. 14 700 zł (3000 franków), a nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Sprawdź, kiedy kary za przegrzewanie mieszkań zostaną wprowadzone w Polsce

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wynika, że połowa rodaków przegrzewa swoje mieszkania. Temperatura w pomieszczeniach często osiąga aż 22°C, a nawet więcej.

– Skala marnowania ciepła w polskich domach i mieszkaniach jest zbyt wysoka. Obniżając temperaturę o 1°C, możemy zaoszczędzić w skali roku od 5 do 8 proc. na rachunkach za ciepło, zapewniając sobie przy tym komfortowe warunki pod względem zdrowotnym i swój minimalny wkład w poprawę jakości powietrza. Z ciepła systemowego korzysta 15 mln Polaków, więc każde takie racjonalne zachowanie ograniczające zużycie ciepła ma duży wpływ na ograniczanie emisji CO2 – mówi agencji Newseria Biznes Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Czy możemy się spodziewać kar pieniężnych za przegrzewanie mieszkań? Na razie rząd nie planuje takich obostrzeń mimo istotnych braków w dostawach paliw i obawy, że może zabraknąć węgla i gazu. Jednak stara się zachęcać Polaków do oszczędzania. Pojawiły się m.in. zapowiedzi, że jeśli gospodarstwo domowe ograniczy zużycia prądu o 10% w 2023 r. w stosunku do 2022 r., może liczyć na bonifikatę i obniżenie rachunku o jedną dziesiątą.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wysokie kary za przegrzewanie mieszkania zimą? To możliwe! Nawet 3 lata pozbawienia wolności to kara znana z innych krajów - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki