Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyprzedzanie. Kiedy manewr wyprzedzania jest zabroniony? W tych sytuacjach nie wolno wyprzedzać

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Wyprzedzanie jest zabronione jeżeli zabrania tego znak B-25 “Zakaz wyprzedzania” lub znak B-26 “Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe".
Wyprzedzanie jest zabronione jeżeli zabrania tego znak B-25 “Zakaz wyprzedzania” lub znak B-26 “Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe". Tomasz Stokowski
Wyprzedzanie na zakazie wyprzedzania, podwójnej ciągłej, z nadmierną prędkością, „na trzeciego”, nieprawidłowa ocena odległości czy wciskanie się przed auto wyprzedzane - to niestety częsty widok na drogach. Kiedy wyprzedzanie jest zabronione?

Spis treści

Nieprawidłowe wyprzedzanie należy do głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach oraz na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych, na których dochodzi do najgroźniejszych w skutkach zderzeń czołowych.

Miejsca gdzie wyprzedzanie wszystkich pojazdów jest bezwzględnie zabronione:

  • na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerów i bezpośrednio przed nimi. Wyjątkiem są przejścia i przejazdy o ruchu kierowanym (sygnalizacja świetlna lub osoba kierująca ruchem),
  • na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi.

Ponadto w obszarze zabudowanym nie wolno wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza należy pamiętać, że zabrania się kierującemu pojazdem innym niż silnikowy (np. motorower, rower) poruszającemu się po jezdni wyprzedzania innych pojazdów.
Powyższe zakazy dotyczą wyprzedzania tylko pojazdów, co oznacza, że możemy wyprzedzać np. kolumnę pieszych czy osobę jadącą wierzchem.

Kiedy nie wolno wyprzedzać?

Miejsca gdzie wyprzedzanie pojazdu silnikowego jadącego po jezdni jest zabronione:

  • na skrzyżowaniach. Na skrzyżowaniach obowiązuje zakaz wyprzedzania, a za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 1000 zł i 10 punktów karnych. Wyjątkami są skrzyżowania o ruchu kierowanym oraz skrzyżowania o ruchu okrężnym. Dopuszcza się również (na każdym skrzyżowaniu) wyprzedzanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia pod warunkiem, że kierujący nie wjedzie na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym („pod prąd”).

    COMPONENT {"params":{"id":" 24972991 "},"component":"single_article"}

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia oraz na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi, mówiącymi o tym że zakręt (lub zakręty) są niebezpieczne. Przykłady tych znaków przedstawiono po prawej stronie.

Przepisy dopuszczają jednak wyprzedzanie na dojeździe do wierzchołka wzniesienia, jak również na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi na wszystkich drogach jednokierunkowych,

Na drogach dwukierunkowych wyprzedzanie na dojeździe do wierzchołka wzniesienia, jak również na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi jest również dozwolone, ale pod warunkiem, że pasy ruchu są wyznaczone i kierujący nie wjedzie na część jezdni przeznaczoną do ruchu w przeciwnym kierunku – w miejscu gdzie jest to zabronione znakami na jezdni. Chodzi tu o znaki poziome P-3 „linia jednostronnie przekraczalna”, której nie możemy przejeżdżać od strony linii ciągłej i P-4 „linia podwójna ciągła”, której nie możemy przejeżdżać w żadnym przypadku.

Przypomnijmy, że wyprzedzanie jest zabronione jeżeli zabrania tego znak B-25 “Zakaz wyprzedzania” lub znak B-26 “Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe".

Mandat za złamanie zakazu wyprzedania

Złamanie zakazu wyprzedzanie wyprzedzania:

  • wyprzedzanie na zakazie – 1000 złotych i 15 punktów karnych;
  • z niewłaściwej strony – 1000 złotych i 6 punktów karnych;
  • na przejściu lub przed nim – 1500 złotych i 15 punktów karnych.

Jeśli kierowca w ciągu dwóch lat dwukrotnie złamie zakaz wyprzedzania, zapłaci mandat podwójnej wysokości.

Jak powinien wyglądać manewr wyprzedzania?

Gdy kierowca planuje wyprzedzić samochód jadący w tym samym kierunku, przede wszystkim powinien oszacować, czy widoczność jest wystarczająco dobra, jaki odcinek prostej drogi ma przed sobą oraz z jaką prędkością porusza się jadący przed nim pojazd. Następnie prowadzący musi upewnić się, czy nikt inny nie porusza się po pasie, na który zamierza wjechać. Równie istotne jest sprawdzenie, czy kierujący jadący przed nami na tym samym pasie ruchu nie zasygnalizował wcześniej zamiaru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. Dotyczy to również pojazdu za nami, czy na przykład manewr wyprzedzania nie został już zasygnalizowany bądź rozpoczęty. W przypadku wyprzedzania pieszych, rowerzystów czy motocyklistów należy pamiętać o zachowaniu co najmniej metrowej odległości.

Gdy po sprawdzeniu wszystkich istotnych warunków można bezpiecznie wyprzedzać, w przypadku samochodu z manualną skrzynią biegów warto zredukować bieg lub przy automatycznej – przełączyć na tryb, który zapewni dobre przyspieszenie, a następnie zachowując ograniczenie prędkości na danym odcinku, wykonać manewr bez zbędnej zwłoki – tłumaczy Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Gdy kierowca nie czuje się pewnie, droga jest kręta, teren górzysty, warto zwolnić i poczekać. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczne dotarcie do celu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyprzedzanie. Kiedy manewr wyprzedzania jest zabroniony? W tych sytuacjach nie wolno wyprzedzać - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki