MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypowiedziałeś umowę o pracę? Twoja ostatnia pensja będzie o nawet 300 zł niższa! Wszystko przez nowelę ustawy o PIT

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
tóre wnioski i oświadczenia mogą powodować obniżkę ostatniej pensji o ponad 300 zł? Mamy listę.
tóre wnioski i oświadczenia mogą powodować obniżkę ostatniej pensji o ponad 300 zł? Mamy listę. 123rf.com/simpson33
Obowiązujące od roku zmiany w ustawie o PIT powodują, że część osób zatrudnionych na umowie o pracę, które rozwiązują stosunek pracy, może stracić nawet 300 zł ze swojej ostatniej wypłaty. Chodzi o wnioski i oświadczenia, które tracą ważność. Sprawdź, ile i na czym możesz stracić?

Spis treści

Niższa wypłata po wypowiedzeniu umowy. Dla kogo?

Nowelizacja ustawy o PIT z 2023 roku umożliwia stosowanie kwoty zmniejszającej podatek w ramach PIT-2 w przypadku zatrudnienia u jednego pracodawcy. Kwota ulgi to 300 zł. W sieci krąży jednak informacja o przypadku, gdy oszczędności nie będzie, a w tym przypadku oznacza to niższą pensję. Nowela ustala, że po rozwiązaniu umowy o pracę, pracodawca wylicza pensję z pominięciem oświadczeń i wniosków pracownika - także formularza PIT-2, który upoważniał do zmniejszenia podatku o 300 zł.

Ostatnia pensja będzie niższa także, jeśli pracownik ma otrzymać wypłatę później niż w ostatnim dniu pracy. Taka sytuacja ma miejsce, np. gdy stosunek pracy trwa do końca miesiąca, a pracownik wynagrodzenie otrzymuje zawsze 10 dnia miesiąca, a więc „z dołu”.

Pracodawca pominie również wniosek związany z podwyższonymi kosztami uzyskania przychodów, gdy zatrudnienie ma miejsce poza miejscem zamieszkania. Wszystkie te oświadczenia i wnioski oznaczają ostatnią pensję niższą o ok. 315 zł, a przepisy te dotyczą wyłącznie umowy o pracę.

Zobacz także: Kto otrzyma największy zwrot podatku z PIT? Dla emerytów i zatrudnionych to nawet 3600 zł zwrotu. Sprawdź wyliczenia!

Które przywileje obowiązują mimo rozwiązania umowy?

Żaden z powyższych przypadków nie dotyczy umowy zlecenie. Ta rządzi się swoim prawami i jej beneficjenci przy rozwiązaniu umowy nie muszą obawiać się niższego wynagrodzenia. Prawnicy wskazują tutaj przede wszystkim na fakt, że umowa zlecenie kończy się wraz z wypłatą ostatniego wynagrodzenia. To powoduje, że nawet przy ostatniej wypłacie nadal obowiązuje kwota wolna od podatku.

Także w przypadku umów o pracę nie wszystkie wnioski i oświadczenia tracą ważność z końcem umowy. Są to m.in. tych oświadczeń:

  • o rezygnacji z ulgi dla młodych;
  • rezygnacji ze stosowania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów;
  • rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

Przeczytaj także: W styczniu nie dostali 800 plus. Premier obiecuje wyrównania, a ZUS wyjaśnia: nie wszyscy je dostaną

Także w 2024 roku warto brać to pod uwagę przy składaniu wypowiedzenia. Obniżka ostatniej pensji to nie złą wola pracodawcy, a wynikające z ustawy o PIT obowiązki przedsiębiorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wypowiedziałeś umowę o pracę? Twoja ostatnia pensja będzie o nawet 300 zł niższa! Wszystko przez nowelę ustawy o PIT - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki